Andaluzja - zwiedzanie i atrakcje

Andaluzja - zwiedzanie, atrakcje turystyczne

Andaluzja to region, z którym większość obcokrajowców identyfikuje całą Hiszpanię. Słoneczna pogoda, rytm flamenco, morskie plaże, odpoczynek podczas godzin sjesty, chłodzące gazpacho, aromat wina sherry, południowy temperament Andaluzyjczyków. Wszystko to, razem bądź z osobna, przywodzi na myśl tylko pozytywne skojarzenia.

Andaluzja to wspólnota autonomiczna Hiszpanii,w której skład wchodzi osiem prowincji. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak różnorodna i zaskakująca potrafi być w wielu aspektach. Fenomen Andaluzji tkwi w jej wyrazistości przejawianej szczególnie w regionalnej kulturze, urozmaiconych krajobrazach, nastrajającej do życia pogodzie oraz w spontaniczności rdzennych mieszkańców. Zabytki Andaluzji naznaczone historią dominacji muzułmanów na Półwyspie Iberyjskim w epoce średniowiecza

Zasięg terytorialny Andaluzji

Mapa Andaluzji Andaluzja posiada bardzo rozległe terytorium ciągnące się z zachodu na wschód od Atlantyku po długi pas wybrzeża Morza Śródziemnego. Liczy ono 87 268 km². Region ten zamieszkuje około 8,4 mln. ludzi. Odległość pomiędzy nadatlantyckim, andaluzyjskim miastem Huelva i śródziemnomorskim wybrzeżem Costa de Almería to ponad 500 km. Na północnym-zachodzie Andaluzji znajduje się granica z Portugalią. Region ten na północy graniczy z dwoma hiszpańskimi wspólnotami autonomicznymi: Estremadurą oraz Kastylią - La Manchą. W jego wschodniej części przebiega z kolei granica z regionem Murcja. Aby zobaczyć większość ciekawych miejsc w Andaluzji trzeba byłoby pobyć tutaj przez przynajmniej dwa tygodnie. Pomimo tego z andaluzyjskich wybrzeży łatwo jest dotrzeć do wielu historycznych miast oraz innych atrakcji turystycznych. Organizowane są również kilkudniowe wycieczki objazdowe.
 

Andaluzja - Sewilla z wieży La Giralda

Sewilla - stolica Andaluzji

Sewilla to największe miasto w Andaluzji. To czwarta pod względem ilości mieszkańców (blisko 700 tys.) metropolia w Hiszpanii. Leży w zachodniej części wspólnoty autonomicznej w głębi lądu. Od wybrzeża Atlantyku dzieli ją około 70 km i panuje tam suchy, gorący klimat. Upały są tam częste od kwietnia do połowy października.

Starówka andaluzyjskiej stolicy jest pod względem powierzchni największa w całym kraju i szósta na Świecie. Jej trzy najważniejsze zabytki (Katedra z wieżą La Giralda, zespół pałacowy Real Alcázar i Archiwum Indii wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do największych atrakcji miasta należą również Park Marii Luizy wraz z należącym do niego Placem Hiszpańskim, dawna dzielnica żydowska Barrio de Santa Cruz, modelowy andaluzyjski pałac Casa Pilatos reprezentujący połączenie włoskiej architektury renesansowej ze stylem mudejár, stara Fabryka Cygar i Papierosów znana ze słynnej opery Carmen oraz awangardowa konstrukcja z widokowymi tarasami o nazwie Metropol Parasol. Stolica Andaluzji posiada wiele ciekawych dzielnic. Najczęściej zwiedzane są El Arenal i Santa Cruz wchodzące w skład starówki (Casco Antiguo) znajdującej się na prawym brzegu rzeki Gwadalkiwir. Warto jednak poznać inne dzielnice (tzw. distritos) miasta, szczególnie dwie z nich: Macarena i Triana. Słyną one nie tylko z ciekawych miejsc i budowli, lecz szczególnie ze specyficznej atmosfery. To właśnie tam najlepiej czuć klimat flamenco. Będąc w Sewilli koniecznie musicie odwiedzić jeden z typowych barów, w których serwowane są mniej lub bardziej klasyczne andaluzyjskie przekąski znane jako tapas. To właśnie tam narodził się popularny w Hiszpanii zwyczaj tapeo.
 

Malaga - miasto na wybrzeżu Andaluzji

Malaga i Costa del Sol - serce andaluzyjskiego wybrzeża

Málaga to drugie pod względem wielkości miasto regionu. Jest zarazem najważniejszą aglomeracją śródziemnomorskiego wybrzeża Andaluzji, stolicą prowincji o tej samej nazwie oraz najsłynniejszej turystycznej riwiery w Hiszpanii - Costa del Sol. Założone przez Fenicjan miasto było wielkim portem już w czasach panowania Rzymian, a później rozkwitało będąc pod dominacją Arabów. Znajduje się w nim kilka zabytków z tamtych epok: teatr rzymski, muzułmański zamek Castillo de Gibralfaro i ufortyfikowany pałac Alcazaba. Atrakcjami tej andaluzyjskiej metropolii są również wielka renesansowa katedra, muzeum Pabla Picassa oraz dom, w którym urodził się ten artysta.

Costa del Sol to od lat najprężniej działające wakacyjne wybrzeże w Andaluzji. Posiada wspaniale rozwiniętą infrastrukturę wypoczynkową, a jego wielką zaletą jest bliskość dużego portu lotniczego w Maladze. Jego kolejnym atutem jest malowniczość terenów położonych w Prowincji Malaga. Największą atrakcją interioru okolic Malagi jest miasto Ronda. Przecięta głębokim na ponad 100 metrów wąwozem miejscowość może pochwalić się "wiszącymi domami", potężnym mostem z XVIII wieku, jedną z najstarszych aren do walk byków w Hiszpanii oraz wieloma zabytkami. Będąc w okolicach trzeba zobaczyć jedną z typowych białych andaluzyjskich wiosek. Większość z nich położona jest w historycznym regionie La Axarquía (np. Frigiliana, Benadalid, Casares). Dla miłośników zapierających dech w piersiach widoków prawdziwą gratką jest wędrówka Ścieżką Króla czyli szlakiem Caminito del Rey. W rezerwacie przyrody Torcal de Antequera zobaczyć można niespotykane nigdzie indziej krasowe formacje skalne. Niedaleko wybrzeża Costa del Sol znajduje się Cueva de Nerja czyli największa jaskinia w Andaluzji.
 

Zwiedzanie Andaluzji - Granada

Granada i Alhambra - perła w koronie Andaluzji

Być w Andaluzji i nie odwiedzić Grenady (hiszp. Granada) to jak być w Paryżu i nie widzieć wieży Eiffla. Andaluzyjskie miasto słynie z najpiękniejszego arabskiego pałacu w Europie - La Alhambra. To najczęściej zwiedzany zabytek w Hiszpanii, oczywiście wpisany na listę UNESCO. Granada może poszczycić się nie tylko wspomnianą budowlą oraz włączonymi w skład pałacowego kompleksu pięknymi ogrodami Generalife. To zmysłowa esencja "andaluzyjskiego ducha" z arabską dzielnicą Albaicín oraz przesyconą klimatem flamenco Barrio del Sacromonte. Warte zwiedzenia są tam również chrześcijańskie świątynie, wśród których wyróżniają się renesansowo-barokowa katedra oraz kościół Iglesia de San Juan de Dios.

Andaluzyjska prowincja ze stolicą w Grenadzie posiada niewielki skrawek wybrzeża Costa Tropical, na którym według naukowców panuje najlepszy w Europie klimat. Jej zdecydowana część oferuje jednak górzyste krajobrazy typowe dla interioru całego regionu. Znajduje się tam najwyższy masyw kontynentalnej Hiszpanii - góry Sierra Nevada ze szczytem Mulhacén (3.478 m n.p.m.) oraz parkiem narodowym Parque Nacional de Sierra Nevada. To idealne miejsca na zimowy wypoczynek w narciarskim kurorcie Pradollano, piesze wędrówki oraz podziwianie przyrody. W podgórskich dolinach w regionie Las Alpujarras można zwiedzić kilka malowniczo położonych andaluzyjskich białych wsi i miasteczek. Zaskakującą atrakcją tej części Andaluzji jest miasteczko Guadix z dzielnicą jaskiniowych domów oraz położonym niedaleko zamkiem Castillo de La Calahorra. Magazyn National Geographic uznał miejscowość Montefrío niedaleko Grenady za jedną z najpiękniejszych na świecie.

 Zwiedzanie Andaluzji - Kadyks

Kadyks i Costa de la Luz - Andaluzja za Gibraltarem

Jedną z nadmorskich prowincji Andaluzji jest Provincia de Cádiz. Tyle tylko, że nie leży już nad Morzem Śródziemnym lecz nad Atlantykiem. Przemieszczając się wybrzeżem od strony Malagi za Cieśninę Gibraltarską krajobraz słonecznego regionu Hiszpanii zmienia się diametralnie. Nie widać tam ciągnących się jeden za drugim wakacyjnych kurortów. Zamiast tego napotykamy białe, rybackie wioski oddzielone od siebie wielokilometrowymi plażami z delikatnym, bladozłotym piaskiem. W krajobrazie interioru atlantyckiej Andaluzji przestają również dominować wysokie góry. Przeważają w nim rozległe, nadmorskie równiny oraz pagórki, na których w blasku słońca lśnią białe wioski i miasteczka. Najpiękniejsze z nich to "miasto łuków" Arcos de la Frontera oraz Setenil de las Bodegas znane z wrośniętych w skałę domów. Tamtejsze wybrzeże nosi nazwę Costa de la Luz (hiszp. Wybrzeże Światła), co tłumaczy wszechobecna jasność okalającego je pejzażu. Miasteczko Tarifa określane jest mianem mekki surfingu oraz innych wodnych sportów, w których liczy się dobry wiatr oraz fale. Plaże na Costa de la Luz to zarazem najlepsza część nadbrzeża w całej Andaluzji. By się o tym przekonać wystarczy pobyć w miejscowościach takich jak Los Caños de Meca, Zahara de los Atunes lub Conil de la Frontera.

Kadyks jest uznawany za najstarsze miasto w całej Hiszpanii. Zachwyci każdego nawet pomimo tego, że nie posiada monumentalnych zabytków jak Grenada, Kordoba czy Sewilla. Niczym wyspa otoczone jest z każdej strony wodą, a z lądem łączy je długa mierzeja będąca dziką, piaszczystą plażą wchodzącą w głąb aglomeracji, aż po samą starówkę. Ale stolica tej andaluzyjskiej prowincji urzeka jeszcze czymś innym niż jej położenie. Mieszkańcy Kadyksu i okolic to "najdoskonalsza wersja" Andaluzyjczyków. To osoby ze wspaniałym poczuciem humoru, pogodą ducha oraz życzliwością wobec innych. Odzwierciedleniem ich duszy jest świętowany tam w oryginalny sposób karnawał.

Ta część Andaluzji to także raj dla miłośników gastronomii. Na wybrzeżu możecie skosztować najsmaczniejszych ryb i owoców morza, ale również posmakować miejscowego wina sherry z Jerez de la Frontera oraz manzanilla z Sanlúcar de Barrameda. Jerez słynie ponadto z andaluzyjskich koni trenowanych w tamtejszej "akademii tańca" Real Escuela Andaluza Del Arte Ecuestre. Jest też jednym z najważniejszych centrów kultury flamenco.

Kordoba

La Mezquita

Wielki Meczet w Kordobie to jeden z największych zabytków średniowiecznych w Europie. Poznaj ciekawostki i fascynujące historie dotyczące tej wyjątkowej budowli...

Prowincja Kordoba

Provincia de Cordoba to prowincja należąca do interioru Andaluzji. Chociaż cała uwaga turystów skupia się dawnej stolicy wielkiego arabskiego kalifatu, warto jest zwiedzić kilka innych ciekawych miast tego regionu...

Almodóvar del Río - zamek arabski w Andaluzji

Almodóvar del Río

O ile średniowiecznych zamków wzniesionych przez chrześcijan wypada szukać na północy Hiszpanii, o tyle tych arabskich w Andaluzji. Najbardziej 'rasowe" zamczysko Maurów znajdziecie koło wioski Almodóvar del Río niedaleko Kordoby...

Więcej Andaluzji

Almería - co warto zobaczyć na Costa de Almería

Prowincja Almería

To jeden z najbardziej suchych regionów Hiszpanii. Jego pustynny krajobraz wykorzystywany był przez wielkie wytwórnie filmowe przy kręceniu słynnych filmów. W mieście Almería warto zwiedzić zabytki architektury arabskiej...

Prowincja Jaen

Prowincja Jaen leżąca w północnej części Andaluzji znana jest nie tylko z produkcji najlepszych oliw z oliwek. Jej miasta Úbeda i Baeza wpisane na Listę UNESCO posiadają wiele bezcennych zabytków z epoki średniowiecza i renesansu.

Prowincja Huelva

Prowincja Huelva leżąca na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego graniczy na północy z Portugalią. Z tego miejsca wyruszyła wyprawa Krzysztofa Kolumba, zwieńczona odkryciem nowego kontynentu...

Wakacje w Gospodarstwie agroturystycznym w Andaluzji

Argoturystyka

Gospodarstwo agroturystyczne Finca Montefrío to idealna propozycja dla rodzin z dziećmi, które pragną spędzić urlop w magicznym zakątku hiszpańskiej Andaluzji...

Co warto wiedzieć o Andaluzji?

Wybrzeże w zachodniej części Andaluzji zdominowane jest przez rozległą deltę rzeki Gwadalkiwir (Guadalquivir), która wcina się pomiędzy dwa potężne masywy górskie. Na południu Kordyliera Betycka pnie się niemal po samo wybrzeże Morza Śródziemnego, od przylądka Cabo de Gata aż do Cieśniny Gibraltarskiej. Właśnie tam znajduje się najwyższy szczyt Półwyspu Iberyjskiego czyli Mulhacén (3.481 m n.p.m.). Po północnej stronie Gwadalkiwiru rozciąga się masyw gór Sierra Morena odgradzający Andaluzję od Estremadury i w znacznym stopniu Kastylii La Manchy. Im bardziej przemieszczamy się na zachód, górski krajobraz łagodnieje kończąc się rozległymi, płaskimi plażami prowincji Huelva.  

Pomimo iż Andaluzja określana jest najbardziej suchym regionem Hiszpanii, o średniej temperaturze rocznej dochodzącej do 18°C, w słonecznej prowincji Cádiz mamy największą w tym kraju ilość opadów w ciągu roku (pomimo ich niemal zupełnego braku latem, zimą wilgotne powietrze atlantyckie przynosi bardzo obfite deszcze). Zróżnicowanie pogody w całej wspólnocie autonomicznej bierze się z powodu ścierania się trzech typów klimatu: atlantyckiego, śródziemnomorskiego i kontynentalnego. Wyrazistość Andaluzji odzwierciedla także wspaniała przyroda, która jest chroniona na aż 20% jej terytorium w postaci licznych parków krajobrazowych oraz dwóch narodowych: Doñana i Sierra Nevada.  

Odzwierciedleniem temperamentu rdzennych mieszkańców Andaluzji są cyganie andaluzyjscy czyli tzw. gitanos. Ich spontaniczna kultura wyrażana jest najwspanialej w śpiewie, muzyce oraz tańcu "flamenco". Tamtejsze miasta i miasteczka zachęcają zwiedzających do wtopienia się w gwar tętniących życiem uliczek i placów. Jeszcze większą atrakcją turystyczną Andaluzji są regionalne fiesty. W dzień turystów czarują białe uliczki oraz połyskliwe, kolorowe płytki azulejos na ścianach domów i fontannach. Nic nie przemawia do wyobraźni podczas zwiedzania Andaluzji jak poznawana historia tego regionu i magia zabytków. Wiele z nich to dziedzictwo kultury arabskiej istniejącej na tych terenach przez niemal osiem wieków.

Co warto zobaczyć w Andaluzji? Są to wspaniałe pałace, zamki, meczety i ogrody. Zabytki te czynią z Granady, Sewilli czy Kordoby miasta, do których powraca się myślami przez lata. Zwiedzanie Andaluzji daje możliwość dotarcia do miejsc związanych z morskim podbojem nowego świata. Z regionu tego, począwszy od końca XV wieku, wyruszały okręty w celu odkrycia odległych ziem i skolonizowania ich. Przez Andaluzję w XVI wieku zaczęło płynąć w głąb Europy złoto oraz nieznane dotychczas na starym kontynencie bogactwa naturalne. To region, który można odkrywać w trakcie wielu pasjonujących podróży.