Huelva - zwiedzanie. Zabytki i atrakcje.

Prowincja Huelva to najbardziej wysunięta na zachód atlantycka prowincja Hiszpanii. W krajobrazie wybrzeża dominują rozległe plaże z szaro-złocistym piaskiem, morskie rozlewiska oraz wydmy.

Prowincja Huelva - Andaluzja, Hiszpania Bogactwo nadmorskiej flory i fauny, szczególnie dzikiego ptactwa można podziwiać odwiedzając tereny parku narodowego Parque Nacional de Doñana, który jest rajem dla amatorów fotografii przyrodniczej. Duży procent terytorium Prowincji Huelva to tereny zalesione, szczególnie w okolicach parku krajobrazowego Parque Natural de Sierra de Aracena y Picos de Aroche. Można tam napotkać wiele dzikich zwierząt w tym chronionego rysia iberyjskiego oraz bociana czarnego. Oprócz lasów w parku krajobrazowym widoczne są rozległe łąki zadrzewione dębem ostrolistnym oraz korkowym tzw. dehesas. Wypasają się na nich żywiące się żołędziami świnie iberyjskie, z których mięsa wytwarza się znakomitą dojrzewającą szynkę Jamón de Huelva (z terenów apelacji Denominación de Origen Jabugo), cenioną przez smakoszy na całym świecie. 

Kopalnie Riotinto w Hiszpanii (Huelva, Andaluzja) Osobliwy widok napotkać można na terytorium miejscowości Minas de Riotinto, gdzie do niedawna znajdowała się jedna z najstarszych, największa w Europie i druga na świecie kopalnia odkrywkowa na otwartej przestrzeni. Obecnie zobaczymy tam olbrzymi krater, przypominający wyglądem księżycowy krajobraz. W okolicy przepływa tajemnicza rzeka Tinto biorąca swoją nazwę od charakterystycznego czerwonawego koloru wody. Już od starożytnych czasów okoliczne tereny wykorzystywane były do wydobywania cennych złóż miedzi, złota oraz srebra. Aktualnie fenomen ten przyciąga rzesze naukowców i turystów z całego świata.

Provincia de Huelva nie oszałamia ilością ani monumentalnością zabytków. Udany pobyt rekompensuje położenie na terytorium wakacyjnego wybrzeża Costa de la Luz. Znajduje się tutaj kilka ładnych ośrodków wczasowych, infrastruktury wodnej dla rodzin z dziećmi i mnóstwo przepięknych plaż dzikich oraz miejskich. Na szczęście dla poszukujących niepowtarzalnego klimatu Andaluzji i lubiących zwiedzać jest stąd bardzo blisko do Sewilli, Jerez de la Frontera oraz Kadyksu. Oczywiście nie można pominąć jednej z najwspanialszych fiest w całej Hiszpanii. Mowa o barwnej pielgrzymce Romería de El Rocío do miejscowości Almonte i zobaczenia niesamowitego wydarzenia jakim jest tzw. salto de la reja.

W prowincji Huelva nie brakuje malowniczo położonych miasteczek. Na pewno jednym z najpiękniejszych jest Aracena z usytuowanym na wzgórzu zamkiem wzniesionym w XIII wieku na wcześniejszym muzułmańskim alkazarze. Dobudowany jest do niego barokowy kościół. W Aracena znajduje się też posiadający wspaniałą tylną fasadę renesansowy kościół parafialny z XVI wieku Parroquia de Nuestra Señora.de la Asunción.

Aracena - Hiszpania, Prowincja Huelva

Ponadto warto zwiedzić inne interesujące budowle posiadające cechy typowe dla andaluzyjskiej odmiany stylu mudéjar oraz zobaczyć korytarze ciekawej jaskini Gruta de las Maravillas. Znajduje się tam również suszarnia i muzeum szynki Museo del Jamón. Uroku tej miejscowości dodaje z pewnością położenie w obszarze Parque Natural de Sierra de Aracena y Picos de Aroche. Innym, położonym wśród ogromu zieleni malowniczym miasteczkiem jest Alájar.

W Prowincji Huelva znajduje się kilka miejsc związanych z hiszpańskim podbojem Ameryki. Z miejscowości Palos de la Frontera wyruszyła zakończona sukcesem wyprawa Krzysztofa Kolumba. Wielki genueńczyk spacerował również uliczkami miasteczka Moguer, w którego porcie skonstruowano jeden z trzech jego okrętów - karawelę La Niña.