Wakacje na Costa de la Luz

Nie znajdziecie tutaj wielkich apartamentowców, zatłoczonych ulic i przeludnionych w sezonie morskich kąpielisk. Będziecie za to mogli delektować się niekończącymi się kilometrami plaż z drobnym, bladozłotym piaskiem. Na Costa de la Luz wspaniałą, słoneczną pogodę i przyjemnie ciepłą wodę w oceanie macie prawie pewną od maja do końca października. 

Costa de la Luz w naszym języku oznacza "Wybrzeże Światła". I faktycznie, światło jest tym co charakteryzuje południowo-zachodnią część Hiszpanii położoną nad Atlantykiem. Blask świecącego tam niemal bezustannie słońca odbija się w delikatnym bladozłotym piasku plaż oraz wydm. Jego promienie rozświetlają bezkresne wody oceanu, bielone ściany domów "białych miasteczek", jasnoszarą ziemię, na której dojrzewają winogrona palomino służące do produkcji słynnego wina sherry.


Wybrzeże Costa de la Luz przebiega od Cieśniny Gibraltarskiej po ujście rzeki Guadiana. Istnieje dobrze rozwinięta infrastruktura wypoczynkowa. Luksusowe obiekty hotelowe, konferencyjne i SPA znajdziecie w Punta Umbría oraz Chiclana de la Frontera. Bardziej kameralne hotele, hostele i apartamenty rozsiane są po małych nadmorskich miasteczkach takich jak Tarifa, Puerto de Santa María czy Barbate. Na całym wybrzeżu znajdziecie ponad setkę kempingów różnej klasy.  

Na wybrzeżu Costa de la Luz jest sporo plaż miejskich i znacznie więcej dzikich lub lekko zurbanizowanych. Piasek ma tam niemalże białą barwę i jest drobniutki, jedynie w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej jest ciemniejszy i mniej delikatny.

Na Costa de la Luz panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych takich jak kitesurfing, surfing windsurfing. Wszystko dzięki wiejącemu dosyć często wiatrowi o nazwie "levante". Jest tam kilka bardzo dobrych pól golfowych takich jak Novo Sanct Petri Golf położone tuż nad samym oceanem w kurorcie Chiclana de la Frontera. Spokój dzikich plaż i pobliskich gór można wykorzystać do konnych przejażdżek.

Na Costa de la Luz słoneczna i ciepła pogoda panuje już od kwietnia aż do końca października. Klimat jest łagodniejszy niż w głębi lądu (np. w Sewilli) i na Costa del Sol, dzięki wpływowi mas powietrza Atlantyku.

Costa de la Luz jest wybrzeżem pełnym rozmaitych atrakcji krajoznawczych. To idealne miejsce do poznania prawdziwego charakteru Andaluzji. Urzekają tak zwane białe miasteczka, położone na wzgórzach, mieniące się w słońcu na tle błękitnego nieba. Wiele z nich ma przyrostek "de la Frontera" (frontera - granica), jak Jerez, Arcos, Chiclana czy Conil. To pozostałość po ich przygranicznym położeniu między XIII a XV wiekiem, kiedy ziemie te leżały w pobliżu granicy z arabskim królestwem ze stolicą w Grenadzie.

Aby poznać miejsce, w którym narodziło się flamenco i kultura andaluzyjskich cyganów, będąc na Costa de la Luz obowiązkowo trzeba zwiedzić Jerez de la Frontera oraz Sewillę.

Miejscowa gastronomia kusi świeżością ryb, owoców morza i skorupiaków. Wśród trunków króluje produkowane tam wino sherry oraz brandy de Jerez. Aby poznać historię dawnej potęgi morskiej Hiszpanii oraz odkryć fenomen andaluzyjskiego temperamentu warto zwiedzić Kadyks. Spragnieni wydpoczynku na łonie natury oraz miłośnicy fotografii przyrodniczej (birding) zwiedzają park narodowy Coto de Doñana z największym w Europie rezerwatem ptactwa. 

Najpopularniejsze miejscowości wakacyjne na wybrzeżu Costa de la Luz:

Cádiz (Kadyks) - Uważane za najstarsze miasto w Europie, otoczone niemal z 4 stron wodami Oceanu Atlantyckiego. Nie jest to typowy kurort wakacyjny, chociaż posiada niezłą bazę noclegową. Kadyks posiada wspaniałe miejskie plaże, w tym  trzykilometrową Playa de la Victoria, która podczas odpływów rozciąga się miejscami na 200 metrów w głąb lądu. 
 
Tarifa - Miejscowość przy samej Cieśninie Gibraltarskiej, uznawana za mekkę europejskiego windsurfingu. Posiada mnóstwo ośrodków dostosowanych dla uprawiających sporty wodne. Z brzegów Tarify widać już ląd afrykański.
 
Punta Umbría - Miejscowość położona w prowincji Huelva w otoczeniu parku krajobrazowego Marismas del Odiel. Niewątpliwym atutem jest kilkanaście kilometrów złocistych plaż lśniących w błękicie Oceanu Atlantyckiego. Wspaniałe, wysokiej klasy kompleksy hotelowe sieci Riu oraz Barceló.

Chiclana de la Frontera - Ekskluzywny, wakacyjny kurort na Costa de la Luz. Znajdziecie tam dwa pola golfowe, cztery 5 i osiem 4-gwiazdkowych hoteli.
 
Zahara de los Atunes, Los Caños de Meca, Conil de La Frontera - Trzy kameralne miejscowości wakacyjne. Najwspanialsze plaże na całym wybrzeżu.  Idealne miejsca do sportów wodnych, jazdy konnej lub romantycznych spacerów brzegiem oceanu. 

Zdjęcia: www.CadizTurismo.com