Plaże na Costa de la Luz

Spośród wszystkich wakacyjnych wybrzeży Hiszpanii, Costa de la Luz w Andaluzji jest tym, na którym znajdziecie najpiękniejsze plaże. Długie, szerokie, czyste, z najbardziej delikatnym piaskiem i pięknymi zachodami słońca. Łącznie jest tam ich ponad 200 kilometrów.

Większość wspaniałych plaż na Costa de la Luz znajduje się w pobliżu nadmorskich wsi i miasteczek, które jeszcze nie zdążyły się przekształcić się w duże turystyczne kurorty. Nie brakuje tam jednak kawiarni, barów i restauracji serwujących wspaniałą gastronomię opartą na potrawach ze świeżych ryb i owoców morza. Wszystkie plaże, oprócz tych dzikich, wyposażone są w użyteczną dla plażowiczów infrastrukturę. Są tam obowiązkowo prysznice, toalety, parkingi oraz tzw. chiringuitos czyli budki z napojami i przekąskami.

Ze względu na to, że Costa de la Luz w odróżnieniu od innych andaluzyjskich wybrzeży znajduje się nad Atlantykiem, a nie nad Morzem Śródziemnym, jest tam nieco bardziej wietrznie. Wiatr potrafi tam wiać z dużą siłą, szczególnie ten znad Cieśniny Gibraltarskiej o nazwie Levante. Zdarzają się tam również wysokie fale, które potrafią bez trudu przewrócić dorosłego człowieka. Dla jednych może to być niedogodność, dla innych okazja do dobrej zabawy (szczególnie surferów). Przez większość czasu warunki do pływania i kąpieli słonecznych są bardzo dobre od maja nawet do listopada. 

Przedstawiamy listę 9 miejscowości z najlepszymi plażami na Costa de la Luz w Hiszpanii:  


Zahara de los Atunes - plaża na Costa de la Luz (Hiszpania)

Zahara de los Atunes

Ta niepozorna wioska w gminie Barbate może pochwalić się prawie 10 kilometrami plaż. W pogodny dzień widać stamtąd wybrzeże Afryki. Najdłuższa z plaż w Zahara de los Atunes, Playa de la Virgen del Carmen, zaczyna się przy samej miejscowości i jest ogromna (ma niespełna 5 kilometrów). Posiada m.in. duży parking, jest doskonała dla rodzin z dziećmi i przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Jej przedłużenie (w stronę Tarify, aż do przylądka Cabo de la Plata) stanowi trzykilometrowa plaża Playa de Atlanterra. Jest idealna nie tylko do zwykłego plażowania, ale także do uprawiania sportów wodnych oraz jazdy konnej. Na jej końcu znajduje się skalisto-piaszczysta zatoczka Cala de los Alemanes. Za nią mieści się półdzika plaża Playa de los Alemanes o długości 1,5 km. Na samym końcu wybrzeża biegnącego w stronę Tarify można znaleźć małą plażę, którą upodobali sobie naturyści - Playa del Cañuelo.


Plaża w Los Caños de Meca (Costa de la Luz, Hiszpania)    
Los Caños de Meca

Po przeciwnej stronie Barbate, kierując się wzdłuż wybrzeża w kierunku Kadyksu, znajduje się inna miejscowość będąca rajem dla miłośników plażowania. Los Caños de Meca, chociaż licząca niespełna 300 mieszkańców, posiada znacznie bardziej rozwiniętą infrastrukturę wypoczynkową (liczne hotele, kempingi, restauracje). Niedaleko niej znajduje się przylądek Trafalgar z latarnią morską, znany z wielkiej bitwy morskiej. Tuż za nim zaczyna się najpiękniejsza z okolicznych plaż - trzykilometrowa Playa de Zahora. W sercu Los Caños de Meca znajdziecie popularną Playa del Pirata, z drobniutkim piaskiem, którą bardziej polecamy po sezonie wakacyjnym.


Plaże na Costa de la Luz - Playa de Bolonia (Tarifa, Hiszpania)   
Tarifa

Miejscowość położona na samym początku wybrzeża Costa de la Luz to jedno z najlepszych miejsc w Hiszpanii dla miłośników winsurfingu i kitesurfingu. Można jednak tam znależć plaże idealne nie tylko dla uprawiających sporty wodne. Za najpiękniejszą z nich uznawana jest Playa de Bolonia, uznawana za jedną z ostatnich dziewiczych plaż w Hiszpanii. Ma prawie 4 km długości i jest otoczona ruchomymi wydmami. Z Tarify trzeba tam jednak dojechać samochodem gdyż jest oddalona od niej ok. 25 km. Bliżej miasteczka znajdziecie ładną i spokojną Playa Punta Paloma, gigantyczną (ponad 7 km długości) i wyposażoną w świetną infrastrukturę Playa de Los Lances, a także idealne dla surferów Playa Valdevaqueros, Playa Arte Vida oraz Playa Hurricane.


Mazagón

Na obrzeżach miasta Huelva (stolicy andaluzyjskiej prowincji Huelva) znajdziecie 5-kilometrową plażę o drobnym złocistym piasku - Playa de Mazagón. Jest dużo mniej wietrzna niż plaże w części Costa de la Luz pomiędzy Tarifą i Kadyksem. Ze względu na bogatą infrastrukturę (parkingi, plażowe bary, dobre restauracje, ratownicy, wypożyczalnie sprzętu plażowego i wodnego) jest idealnym miejscem na spędzenie czasu w rodzinnym gronie lub w towarzystwie przyjaciół. Mimo iż cieszy się wielką popularnością wśród mieszkańców Huelvy w okresie letnim, sprawia wrażenie bardzo zadbanej i bezpiecznej. W pobliżu paradoru (Parador de Mazagón) znajduje się jej najładniejszy, półdziki odcinek o ekscentrycznie brzmiącej po hiszpańsku nazwie - Playa de Rompeculos.
 

Plaża w Conil de la Frontera (Costa de la Luz, Hiszpania)
Conil de la Frontera

Za ujściem rzeki Río Salado, pomiędzy miejscowościami Los Caños de Meca i Chiclana de la Frontera, leży mała wioska, przy której znajdziecie bez wątpienia jedną z najlepszych plaż na Costa de la Luz. Playa del Palmar jest idealna zarówno dla miłośników wodnych i słonecznych kąpieli, jak amatorów różnych wariantów surfingu.  Ma ponad 4 km długości oraz niemal biały, bardzo delikatny piasek. Jest półdzika, otaczają ją ruchome wydmy. W niedalekiej odległości znajdziecie strzeżone parkingi, surferskie szkółki i wypożyczalnie sprzętu, kilka barów oraz małych restauracji.

Kadyks

W położonym w centrum Costa de la Luz najstarsze miasto Hiszpanii turyści często spędzają tylko jedną dobę w trakcie wycieczek objazdowych, głównie podziwiając jego historyczną część. Tracą bardzo wiele. Kadyks to miasto-"prawie wyspa" otoczone z jednej strony pięknymi plażami. 3-kilometrowa Playa de la Victoria została kiedyś uznana za najlepszą plażę miejską w Europie. W starej części miasta znajdziecie z popularną m.in. z planów zdjęciowych filmów fabularnych plażę La Caleta. Jest jeszcze uwielbiana przez surferów półdzika Playa de Cortadura oraz idealna do podziwiania zachodów słońca Playa de Santa María del Mar. Po zmroku obowiązkowo trzeba poznać niepowtarzalny klimat nocnego Kadyksu.
 

Isla Cristina

Niedaleko Huelvy, niedaleko granicy z Portugalią, znajduje się miasto portowe (por rybacki, przystań jachtowa) i zarazem wakacyjny kurort Costa de la Luz - Isla Cristina. Posiada wspaniały nadmorski deptak o długości ponad 2 km oraz biegnącą wzdłuż niego plażę Playa Central. Latem znajdziecie tam wiele wakacyjnych atrakcji dla osób w każdym wieku, w tym wynajem skuterów wodnych, boiska do siatkówki plażowej, rozmaite eventy.   


Isla Canela

Tuż przy samej granicy z Portugalią, u ujścia do oceanu rzeki Gwadalkiwir, znajduje się ostatnia plaża należąca do Costa de la Luz w Andaluzji. Położona jest w granicach administracyjnych rybackiej wioski Isla Canela. Playa de Isla Canela ma aż 5,5 km długości i jest idealna do wypoczynku dla rodzin z małymi dziećmi. Plaża posiada delikatny, złocisty piasek oraz wiele płycizn. Niedaleko niej znajdziecie okrągłą wieżę (Torre Canela), jedną z bliźniaczych 44, które strzegły wybrzeża przed berberyjskimi piratami od ujścia rzeki Guadiaro do granicy z Portugalią. 
 

La Línea de la Concepción

Być może graniczący z prowincją Malaga koniec wybrzeża Costa de la Luz nie jest szczególnie urokliwy, ale w okolicach Cieśniny Gibraltarskiej znajdziecie ładną plażę ze szczególnym widokiem. Z ponad kilometrowej Playa de Torrenueva rozciąga się wspaniała panorama ze sławną "brytyjską" skałę, którą Hiszpanie nazywają peñón de Gibraltar. Plaża jest szeroka, posiada drobny piasek,w sam raz na rozłożenie ręcznika i spokojne wygrzewanie się na słońcu. Znajduje się tam jedna z 44 średniowiecznych wież - systemu obronnego ochraniającego hiszpańskie porty przed atakami berberyjskich piratów.