La Caleta - kameralna plaża w Kadyksie

Kadyks to raj dla miłośników plażowania. To liczące niewiele ponad 100.000 mieszkańców urokliwe miasto nad Atlantykiem posiada 8 kilometrów plaż ozłoconych dywanem delikatnego piasku.

Długa na 3 kilometry Playa de la Victoria jest najpopularniejsza, 4-kilometrowa Playa de Cortadura stała się mekką kitesurferów, a niewielka Playa de Santa María del Mar to idealne miejsce dla surfujących na desce. Jednak najsłynniejszą plażą w Kadyksie jest odseparowana od pozostałych La Caleta, położona w najstarszej części miasta. Chcąc nie chcąc stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych stolicy Provinicia de Cádiz. Plaża znajduje się pomiędzy dwiema morskimi fortecami (Castillo de Santa Catalina i Castillo de San Sebastián) oraz współdzieli małą zatoczkę z rybackim portem. Niegdyś na nabrzeżu tym zakotwiczały statki Fenicjan, Kartagińczyków i Rzymian.

Playa de la Caleta to najsłynniejsza plaża w Kadyksie. Poznaj ciekawostki na jej temat.

Najbardziej charakterystycznym obiektem znajdującym się na plaży La Caleta jest Balneario. To biały, wsparty na palach budynek przeznaczony do odnowy biologicznej kuracjuszy, zbudowany w latach dwudziestych XX wieku. Ciekawa forma architektoniczna centrum Spa, którego głównym architektem był Enrique García Cañas nawiązuje do stylu Art Nouveau. Do każdego z dwóch przeszklonych pomieszczeń umieszczonych po bokach kompleksu prowadzą długie, skręcające galerie. Obecnie we wnętrzu Balneario de Nuestra Señora de la Palma y del Real znajduje się Centrum Archeologii Podwodnej (Centro de Arqueología Subacuática). Ciekawostką jest to, że każda skała znajdująca się na plaży została "ochrzczona" własnym imieniem.

La Caleta w Kadyksie to badzo kameralna plaża w dosłownym i niedosłownym znaczeniu

Playa de La Caleta to bardzo kameralna plaża, zarówno w dosłownym jak i nieco innym znaczeniu. Wieczorami staje się magicznym miejscem, idealnym dla kochających spacery po zmroku. Jest wyjątkowo fotogeniczna, wiele młodych par decyduje się na sesję zdjęciową właśnie tam.

Inna kameralność plaży bierze się stąd, że często staje się ona planem filmowym hiszpańskich i zagranicznych produkcji kinowych. Sławę Playa de La Caleta przyniósł film z serii o brytyjskim agencie 007 "Śmierć nadejdzie jutro" (Die Another Day; 2002), w którym wraz z nabrzeżem "odgrywała" rolę kubańskiej Hawany. Inne znane produkcje z jej udziałem to "Alatriste" (z Viggo Mortensenem w roli głównej), "Manolete" (z Adrienem Brody i Penélope Cruz) oraz "El amor brujo" (w reżyserii Carlosa Saury).