Pogoda w Kadyksie i na Costa de la Luz

Pogoda roczna w Kadyksie i na Costa de la Luz

Kadyks to miasto na wybrzeżu Costa de La Luz w Andaluzji, którego wielką zaletą jest piękna pogoda utrzymująca się przez większą część roku. Wpływ na to ma położenie nad samym Atlantykiem, tuż za Cieśniną Gibraltarską, w bliskiej odległości od Afryki.

Pogodę roczną w Kadyksie i na Costa de la Luz kształtuje klimat śródziemnomorski, na który w znaczący sposób wpływa bliskość oceanu. Sprawia to, że letnie upały charakterystyczne dla tej szerokości geograficznej są łagodzone przez atlantyckie powietrze. Równocześnie Kadyks jest jednym z najbardziej słonecznych miejsc w Hiszpanii (ponad 3000 godzin rocznie ze słońcem przy bezchmurnym niebie).

Typowa pogoda w Kadyksie i na Costa de la Luz w ciągu całego roku

Lato w Kadyksie i jego nadmorskich okolicach wyróżnia się brakiem opadów deszczu, tropikalnymi nocami z temperaturą minimalną powyżej 15°C (zwykle ponad 20°C) oraz gorącymi lecz całkiem znośnymi popołudniami. Średnia temperatura maksymalna w lipcu i w sierpniu wynosi prawie 28°C. Niemal identyczna pogoda panuje w Kadyksie i na Costa de la Luz już w drugiej połowie czerwca i we wrześniu (w tym miesiącu możliwe są już niewielkie opady deszczu i delikatne ochłodzenie).

Jesień w Kadyksie jest najbardziej deszczową porą roku. Mimo to w październiku przeważa słoneczna pogoda, a popołudniami bywa wciąż gorąco, nawet w okolicach 30°C. Można jednak spodziewać się tam kilku dni pochmurnych lub chwilami deszczowych (zwykle w drugiej połowie października). W listopadzie prawdopodobieństwo opadów deszczu w Kadyksie i na Costa de la Luz znacznie wzrasta. Noce stają się dużo chłodniejsze, temperatura może spadać poniżej 10°C. W ciągu dnia jest jednak nadal ciepło, zwykle około 20°C w godzinach popołudniowych. Grudzień w Kadyksie to zdecydowanie najgorszy miesiąc pod względem pogody, szczególnie jego druga połowa. Intensywne deszcze potrafią padać nawet przez kilka kolejnych dni (średnio 8 dni z opadami w całym miesiącu). Nad ranem temperatura czasami spada poniżej 10°C, a odczucie chłodu potęguje wilgotne powietrze znad oceanu. Możliwe są bardzo silne podmuchy wiatru.

Zima w Kadyksie jest bardzo łagodna, nie ma tam mowy o mrozie lub padającym śniegu. Temperatura minimalna to około 10°C (nad ranem), która z upływem kolejnych godzin wzrasta w okolice 20°C. W styczniu niebo jest z reguły zachmurzone, pada jednak zdecydowanie mniej niż w grudniu. W lutym w Kadyksie zaczyna się już delikatnie ocieplać. Za to początek marca sprowadza do miasta i całego wybrzeża Costa de la Luz zdecydowanie ładniejszą pogodę. Temperatura popołudniu często dochodzi w okolice 25°C, niewielki deszcz pada tylko sporadycznie.

Wiosna w Kadyksie i na Costa de la Luz to idealna pora roku dla osób nie przepadających za upalną pogodą. W kwietniu zdarzają się popołudnia z temperaturą dochodzącą do 30°C. Możliwe są też jednak dni z niewielkim deszczem i temperaturą poniżej 20°C. Noce w Kadyksie są zdecydowanie cieplejsze niż w marcu, zwykle jest wtedy około 15°C. W maju opadów deszczu już prawie nie ma. W ciągu dnia słońce świeci intensywnie i jest gorąco. Czerwcowe noce w Kadyksie są już bardzo ciepłe, przeważnie jest powyżej 20°C. W ciągu dnia, szczególnie popołudniu, należy się spodziewać upalnej pogody.