Kadyks - zwiedzanie. Zabytki i atrakcje.

Kadyks promuje się hasłem "Ciudad que sonríe" czyli "Miasto, które się uśmiecha". Będąc tam trudno się z tym nie zgodzić. Wystarczy zamienić kilka zdań z którymś z jego mieszkańców. Gaditanos można pozazdrościć nie tylko przyjaznego i radosnego usposobienia.

W Kadyksie żarty, czyli cachondeo, są wplecione w kontekst wielu nawet poważnych rozmów. Często trudno się zorientować, czy w danej chwili mówią coś "na serio" czy żartując. Jednak "pozytywni" autochtoni to nie jedyny powód dla którego warto zobaczyć Kadyks. To miasto ze wspaniałą historią, zabytkami, gastronomią, kilometrami plaż i ciekawymi miejscami. Poza tym, Kadyks miło się zwiedza przez większą część roku gdyż słonecznej pogody może brakować tam jedynie w zimie.


Kadyks to najstarsze miasto z zachodniej Europie. Jego historia sięga w okolice 1.100 roku p.n.e., kiedy rybacką osadę o nazwie Gadir założyli tam Fenicjanie (istnieją tam również odkrycia archeologiczne datowane na okres starszy o 2.000 lat). Położona na smukłym półwyspie aglomeracja stała się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych dla ich następców: Kartagińczyków, Rzymian, Wizygotów, Maurów. Miasto nie straciło na swoim znaczeniu również po chrześcijańskiej rekonkwiście. To z tamtejszego portu wyruszyła druga ekspedycja Kolumba do Ameryki. Miasto stało się wówczas centrum handlu z Nowym Światem i przez kolejne stulecia utrzymało swój kolonialny charakter.

Zwiedzanie Kadyksu

Na teren "starego" Kadyksu wkraczamy mijając bramy Puertas de la Tierra. To pozostałości po obmurowaniach, które niegdyś były jedyną możliwością dostania się na teren miasta od strony lądu. Z morza zadanie to było dla intruzów jeszcze trudniejsze, gdyż z trzech stron dostępu strzegły elementy potężnej fortyfikacji: zamki Castillo de San Sebastián i Castillo de Santa Catalina. Kadyks jest dla Hiszpanów symbolem uwieńczonego sukcesem oporu przeciwko najeźdźcom, którzy kilkukrotnie próbowali go zdobyć: Francuzom oraz Anglikom. Między obydwoma zamkami znajduje się plaża La Caleta, miejsce które stało się planem zdjęciowym kilku znanych filmów w tym "Śmierć nadejdzie jutro" z Piercem Brosnanem z serii o agencie 007. 

kadyks-prowincja.jpg

Najbardziej emblematyczną budowlą Kadyksu jest katedra (Catedral de Santa Cruz), nazywana przez Gaditanos "nową". Catedral Nueva powstała na początku XVIII wieku na miejscu dawnej gotyckiej. Położona niedaleko oceanu przykuwa uwagę kopułą pokrytą złotego koloru płytkami azulejos. Reprezentuje mieszankę różnych stylów architektonicznych: baroku, rokoko i neoklasycystycznego. Przed katedrą znajduje się rozległy plac, idealne miejsce do rozpoczęcia zwiedzania starego miasta. 

Historyczna część Kadyksu składa się z dzielnic o wyjątkowo ciasnej zabudowie, poprzecinanych siecią wąskich, gwarnych uliczek. Dodatkowego uroku dodają małe placyki. Najstarszą i zarazem najładniejszą dzielnicą jest położona tuż przy Catedral Nueva i ruinach teatru rzymskiego -  Barrio del Pópulo. Zabudowa ciasnych uliczek to trzykondygnacyjne budynki z płytkimi balkonami, w których na parterze znajdują się przeróżne kawiarenki, tawerny i bary serwujące wyśmienite tapas.

kadyks-barrio.jpg Zwiedzając starówkę Kadyksu warto zobaczyć dawną gotycką katedrę (Catedral Vieja), powstałą w XIII wieku Iglesia de Santa Cruz, przebudowaną w XVIII wieku w stylu manierystycznym oraz barokowym. 

Niecodzienną atrakcją jest wizyta w wieży Torre Tavira, gdzie znajduje się urządzenie o nazwie Camara Oscura. Za pomocą zmyślnego systemu soczewek odbijających obraz z dużych odległości i prezentujących go w czasie rzeczywistym z przybliżeniem, na płaskiej powierzchni obserwowano (patrolowano) w XVIII wieku wybrzeże miasta. Aktualnie, dzięki camara oscura w Torre Tavira, turyści mogą przyjrzeć się zabudowaniom miejskim, co stanowi wyjątkowo oryginalną formę zwiedzania.

Niedaleko wieży znajdują się jedne z naciekawszych placów miasta. Przy Plaza de la Libertad zobaczycie zadaszony targ - Mercado Central de Abastos. Można tam kupić nie tylko świeże ryby morskie, owoce morza, skorupiaki, warzywa i owoce. Do Plaza de la Libertad przylega kameralny skwerek - Plaza Topete, znany bardziej pod nazwą Plaza de las Flores. Wewnątrz placu rozstawionych jest kilka kwiaciarni, a wokół znajduje się kilka kawiarenek i barów, w tym słynna smażalnia ryb - Freiduría Las Flores Cádiz. To właśnie tam skosztujecie "najprawdziwsze" pescaíto. Ładny skwer z fontannami znajduje się przed niejskim ratuszem - Plaza de San Juan de Dios.

Inną interesującą dzielnicą Kadyksu jest Barrio de Santa María, uważana za prawdziwą stolicę śpiewu flamenco. W każdy lipcowy wtorek (o godz. 22:00) jest on wykonywany z wybranego balkonu. W dzielnicy tej znajdziecie godną uwagi świątynię - Oratorio de la Santa Cueva, w której wnętrzu można zobaczyć obrazy Goi. 

Z kolei w Barrio del Mentidero mieści się barokowy kościół Oratorio de San Felipe Neri, z ołtarzem głównym posiadającym malowidło Murillo przedstawiające Niepokalane Poczęcie. W świątyni tej proklamowano w 1812 roku pierwszą konstytucję Hiszpanii.

Przy skwerze Plaza Mina znajduje się muzeum, które obok wspaniałych zbiorów malarstwa (Rubens, Zurbarán, Murillo) posiada m.in. cenne wykopaliska archeologiczne oraz sarkofagi Fenicjan.

W starym Kadyksie warto zobaczyć park Parque Genovés oraz ogrody Jardines de la Alameda Apodaca, z których roztacza się widok na bezkresny ocean.

Miasto słynie ze świętowanego w wyjątkowy sposób karnawału, podczas którego jednym z głównych miejsc staje się XIX-wieczny budynek w stylu neomudéjar - Gran Teatro Falla

"Nowa" część miasta jest doskonałym miejscem na wypoczynek na plaży. Większą część zachodniego wybrzeża zajmuje jedna z najwspanialszych plaż miejskich na świecie. To Playa de la Victoria,z delikatnym złocistym piaskiem, ciągnąca się na odległość prawie 3 km. Tuż za, już poza teren zabudowy miejskiej wychodzi jeszcze dłuższa plaża - Playa de Cortadura (ulubione miejsce miłośników kitesurfingu). Praktykujący klasyczny surfing najlepsze warunki (niekiedy kilkumetrowe fale) znajdą na niewielkiej Playita de las Mujeres znajdującej się pomiędzy Playa de la Victoria i starówką Kadyksu.