Sewilla - pogoda roczna

Sewilla to idealne miasto dla preferujących gorący, śródziemnomorski klimat z upalną pogodą. To jedno z najgorętszych miejsc w Europie, średnia roczna temperatura dobowa wynosi tam 19,2°C.

 Pogoda roczna w Sewilli (Hiszpania) Sewilla cieszy się słoneczną aurą przez większą część roku. Stolica Andaluzji w okresie 365 dni ma prawie 3000 godzin z pełnym nasłonecznieniem. Upalna pogoda panuje w Sewilli nie tylko podczas miesięcy letnich, ale także w kwietniu, maju i październiku.

Typowa pogoda w Sewilli w ciągu całego roku

Lato w Sewilli jest upalne i suche. Temperatura w czerwcu, lipcu i sierpniu może przekraczać nawet 40°C w najgorętszym momencie dnia. Późnymi wieczorami i o świcie spada do około 20°C, sporadycznie poniżej 15°C. Deszcz w Sewilli praktycznie nie pada od lipca do końca września.

Jesień w Sewilli jest bardzo przyjemna, chociaż dni upalne są zjawiskiem normalnym nawet pod koniec października. W październiku i listopadzie zdarzają się opady deszczu, niekiedy dosyć obfite. Miesiącami z najbardziej mokrą pogodą są listopad, a zwłaszcza grudzień. Deszcz pada wówczas intensywnie, a ulewy mogą się utrzymywać przez kilka kolejnych dni.

Zimą Sewilla jest stosunkowo chłodnym miastem, przeważnie z temperaturą powietrza od 0°C do 15°C. Najzimniejszym miesiącem jest tam styczeń, ale zdarzają się wówczas także cieplejsze dni, kiedy temperatura w ciągu dnia dochodzi do 24°C, a nawet do 28°C.

Prawdziwie ładna pogoda pojawia się w Sewilli już w marcu, jednak należy pamiętać, że wieczorem i nad ranem może być nadal rześko - poniżej 10°C. Na przełomie marca i kwietnia zdarzają się opady deszczu, czasami dosyć obfite. Typowo letnia pogoda zaczyna panować w Sewilli już w maju, kiedy nadchodzą pierwsze fale utrzymujących się dniami lub tygodniami upałów.