Sewilla - zabytki i atrakcje. Co zwiedzić w 3 dni?

Sewilla (hiszp. Sevilla) przez wielu uważana jest za najpiękniejsze miasto w całej Hiszpanii. Może pochwalić się największą na Półwyspie Iberyjskim zabytkową starówką. Otaczające ją dzielnice, takie jak Triana, również robią na zwiedzających spore wrażenie. Poznajcie 10 największych atrakcji turystycznych Sewilli...


La Giralda

La Giralda to jeden z symboli miasta. To wieża będąca pozostałością po meczecie z czasów panowania w Sewilli arabskiej dynastii Almohadów, w którym pełniła funkcję minaretu. Po wspięciu się po schodach na jej szczyt można z wysokości prawie 100 metrów obserwować piękną panoramę miasta (cena wstępu 7 €, w niedziele bezpłatnie). Na skutek trzęsienia ziemi, które zniszczyło jej górną część, w roku 1568 dobudowano dzwonnicę oraz charakterystyczny odlew kobiety z brązu obracający się na wietrze (hiszp. girar - obracać). La Giralda stanowi integralną część gotyckiej katedry podobnie jak dziedziniec Patio de los Naranjos, będący podczas panowania muzułmanów częścią meczetu przeznaczoną do ablucji.

La Catedral de Sevilla 

Potężnych rozmiarów gotycka katedra wybudowana na początku XV wieku w miejscu starego meczetu. Jest największą na świecie budowlą tego typu reprezentującą gotyk. Zarazem to trzecia pod względem wielkości katedra (po rzymskiej Bazylice Św. Piotra i londyńskiej Katedrze św. Pawła). Jej budowniczy wyrazili swoje zamiary słowami: "Wzniesiemy świątynię tak wielką, że ci którzy ją zobaczą ukończoną uznają nas za szaleńców". Rozmiarami imponują także elementy wnętrza katedry m.in. pięć naw, łuki, chór, kaplice czy też 28-metrowej wysokości złocony ołtarz główny. Znajduje się tutaj również grobowiec Krzysztofa Kolumba oraz dzieła wybitnych malarzy takich jak Goya, Murillo, Zurbarán. Integralną częścią katedry jest opisana wcześniej Giralda oraz zewnętrzny dziedziniec z oranżerią Patio de los Naranjos.

Real Alcázar 

Pochodzący z XI wieku zespół pałacowy będący pierwotnie rezydencją dygnitarzy kordobańskich. W późniejszym okresie, po wygnaniu Muzułmanów z Półwyspu Iberyjskiego zostały dobudowane elementy w stylu mudéjar, a następnie charakterystyczne dla gotyckiej architektury hiszpańskiego średniowiecza. Obecnie w środku całego kompleksu budowli znajdziemy wspaniałe przykłady reprezentujące architektoniczno-dekoracyjny kunszt minionych epok: dziedzińce (Patio de las Doncellas otoczony rzędami podwójnych kolumn wspierających bogato zdobione łuki), salony (Salón de Embajadores z piękną kopułą), łaźnie (Baños de Doña María), kaplice, kopuły, mozaiki, obrazy, gobeliny. Dodatkową atrakcją są wspaniałe ogrody. Całość ustępuje jedynie Alhambrze w Granadzie.

Barrio de Santa Cruz

Gąszcz ciasnych i krętych uliczek stanowi o romantycznym charakterze dzielnicy Santa Cruz. Bielone ściany kamienic mienią się w słońcu, a żeliwne balkony i okiennice przystrojone są donicami z kwiatami. W XIII wieku znajdowało się tam drugie co do wielkości skupisko społeczności żydowskiej w Hiszpanii czyli tzw. judería. Na jednym z placów w tej dzielnicy (Plaza de los Venerables) miał się urodzić legendarny Don Juan Tenorio. Szczególnie urokliwe są najmniejsze skwery, przepełnione gwarnymi barami i restauracjami, w których obowiązkowo należy skosztować wyśmienitych, andaluzyjskich tapas.

Puente de Triana 

To jeden z emblematycznych mostów Sewilli, najstarsza tego typu żelazna konstrukcja w całej Hiszpanii. To jego popularna nazwa gdyż właściwa brzmi Puente de Isabel II. Co ciekawe w tym samym miejscu istniał od 1171 roku stworzony za czasów panowania muzułmańskiej dynastii Almohadów most "puente de barcas". Było to trzynaście połączonych ze sobą łańcuchami łodzi, na których spoczywały drewniane belki. Obecny, most oddany do użytku w 1852 roku, łączy starówkę miasta z urokliwą dzielnicą Triana, w której to właśnie miała narodzić się kultura flamenco. Sewilla słynie również z innych ciekawych mostów będących obiektem szczególnego zainteresowania pasjonatów nietypowej wspinaczki. Są to na przykład nowoczesne konstrukcje Puente de la Barqueta lub Puente del Alamillo.

Plaza de España 

To wielki (50.000 m²), półkolisty plac przylegający do pięknego parku: Parque de Maria Luisa. Na jego krańcu wniesiono oplatający go pałac nawiązujący swoją architekturą do sztuki mudéjar, gotyckiej, renesansowej oraz baroku. Ten ciąg budowli odgrodzony jest od centrum placu kanałem, z którym łączą go poprzerzucane na wzór wenecki cztery mostki ozdobione barwną ceramiką. U podnóża pałacu dodatkowo znajdziemy malowidła wykonane na płytkach azulejos przedstawiające sceny historyczne związane z każdą z hiszpańskich prowincji oraz ich herby. O ile sam plac jest stosunkowo gwarnym miejscem, o tyle Parque de Maria Luisa to wyjątkowo cichy i spokojny zakątek, przynoszący ukojenie zmysłom podróżników i mieszkańcom Sewilli.

Metropol Parasol

To awangardowy element architektury Sewilli (inauguracja miała miejsce w marcu 2011), do tego zlokalizowany niemalże w samym jej centrum. Zaprojektowany przez niemieckiego architekta Jürgena Mayera. Imponujący ze względu na swój kształt (kojarzony z gigantycznymi grzybami), rozmiary (150 m x 70 m, 26 m wysokości), konstrukcję (układ łączących się ze sobą cienkich, pionowych tarcz wykonanych z drewna), położenie (XVI-wieczny wielki plac Plaza de la Encarnación) i wykorzystanie (w obrębie zadaszenia znajduje się m.in. taras widokowy i ekskluzywna restauracja, a w podziemiach nowoczesne muzeum z wykopaliskami z czasów starożytnych "El Antiquarium").

La Plaza de Toros de la Maestranza 

Uważana za najstarszą arenę do korridy, nazywana również Catedral del Toreo. Jeśli nie jesteśmy przeciwnikami tej hiszpańskiej tradycji, to idealne miejsce by podziwiać w akcji najwybitniejszych współczesnych toreadorów. Jej budowę rozpoczęto w 1749 roku. Posiada barokową fasadę oraz częściowe zadaszenie wspierane przez marmurowe kolumny. W trakcie jednego pokazu na trybunach może zasiąść jednocześnie 12.538 widzów. Na pragnących zagłębić się w historię "corrida de toros" czeka znajdujące się tutaj muzeum tzw. Museo Taurino z kolekcją obrazów, plakatów, strojów toreadorów oraz rzeźb poświęconych korridzie.

Torre de Oro  

Złota Wieża to jedna ze 166 wież stanowiących element fortyfikacyjny z czasów Almohadów mający za zadanie chronić przed najeźdźcami alkazar. Jej ściany były wówczas wyłożone płytkami azulejos, które odbijając się od tafli wody Gwadalkiwiru mieniły się złotym blaskiem. Mitem natomiast jest to, że służyła do przechowywania złota przywożonego z kolonizowanej przez Hiszpanów Ameryki Łacińskiej. Razem z nieistniejącą już bliźniaczą budowlą usytuowaną na przeciwnym brzegu Gwadalkiwiru strzegła wstępu do miasta przy pomocy przeciągniętego przez rzekę grubego łańcucha. Aktualnie w Złotej Wieży znajduje się muzeum morskie. Po rzece Guadalquivir odbywają się rejsy statków wycieczkowych, z których pokładów można podziwiać wspaniałe widoki współczesnej i historycznej części miasta.

Casa de Pilatos

Sevilla - zwiedzanie w 3 dni To pałac łączący w swojej architekturze elementy włoskiego renesansu ze sztuką mudéjar, uważany za andaluzyjski prototyp tego typu budowli. Miejsce zupełnie niesłusznie omijane przez turystów spacerujących po dzielnicy Barrio de Santa Cruz. Jego nazwę można tłumaczyć jako "Dom Piłata" co ma swoje odzwierciedlenie w interesującej historii jego budowy w 1483 roku. Podobno odległość Casa de Pilatos od kościoła Cruz del Campo jest dokładnie taka sama jak z Golgoty do domu Poncjusza Piłata. Z tego powodu umieszczono na tej drodze czternaście stacji Drogi Krzyżowej. Casa de Pilatos zachwyca przede wszystkim dziedzińcem otoczonym dwupiętrowymi arkadami zdobionymi bogatą ornamentyką wyrzeźbioną w stiuku oraz marmurową fontanną. Wyjątkowe są również znajdujące się na terenie pałacu ogrody.

Sewilla oferuje znacznie więcej ciekawych miejsc do zwiedzania. Miasto nabiera szczególnego uroku podczas fiest cieszących się międzynarodową sławą: pełnej magii Semana Santa oraz radosnej Feria de Abril. Warto zobaczyć pokaz flamenco w jednym z sewilskich tablaos. Wśród zabytków, które warto zwiedzić jest znajdujące się na przeciwko katedry Archiwum Indii (Archivo de las Indias). Poznać w nim można historię kolonizowania Ameryki przez hiszpańskich odkrywców i konkwistadorów: Kolumba, Pizarra, Cortesa (obiekt ten wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO). W pobliżu barokowej starówki miasta znajduje się słynna fabryka papierosów Real Fábrica de Tabacos, w której według opery Georgesa Bizeta piękna Carmen skręcała na udach cygara. Najlepszym sposobem na zwiedzanie starego miasta jest przejażdżka po jego ulicach konną dorożką.


W galerii zdjęć wykorzystano fotografie udostępnione przez Consorcio de Turismo de Sevilla