Malaga - pogoda roczna

Malaga posiada klimat śródziemnomorski subtropikalny. Oznacza to, że ciepło jest tam przez cały rok, chociaż prawdziwie ładna pogoda króluje głównie w lecie.

Pogoda roczna w Maladze - barometr pogodowy dla podróżujących Słońce w Maladze i bliskich okolicach miasta świeci przez większą część roku. Najmniej ładnymi pod względem pogody miesiącami są tam listopad i grudzień. Chociaż w ciągu doby zwykle jest bezchmurnie, zdarzają się dni podczas których deszcz leje intensywnie i długo. Średnia roczna temperatura powietrza w Maladze to 18,5ºC.

Typowa pogoda w Maladze w ciągu całego roku

Latem dobra pogoda w Maladze jest niemal bez przerwy. Mimo że upalne dni ciągną się tam tygodniami, to nie jest to skwar tak dokuczliwy jak np. w Sewilli czy Kordobie (temperatura w Maladze bardzo rzadko dochodzi do 40ºC).

Najbardziej deszczową porą roku dla mieszkańców Malagi jest jesień. W ciągu dwóch miesięcy (listopad i grudzień) spada tam około 200 mm deszczu (w całym roku jest to niewiele ponad 500 mm). Między październikiem i grudniem temperatura powietrza w Maladze jest bardzo przyjemna i wynosi przeważnie 20-25ºC po południu do 10-15ºC w nocy i nad ranem.

Zimą w Maladze jest zwykle odrobinę chłodniej niż pod koniec jesieni. Średnia temperatura dobowa w styczniu i w lutym wynosi 12ºC. Przymrozków nie ma. Pogoda jest ładna, z większością słonecznych dni. W pozostałych dniach zdarzają się opady deszczu, ale są one dużo mniej intensywne niż jesienią.

Bardzo korzystna pogoda jest w Maladze na wiosnę. Już w kwietniu noce robią się ciepłe, jest kilkanaście stopni powyżej zera. Zdarza się, że temperatura w ciągu dnia przekracza nawet 30º. W maju przeciętnie są tylko trzy dni z deszczem i zaczyna się prawdziwie letnia pogoda. Pierwsze utrzymujące się dłuższy okres czasu upały rozpoczynają się w Maladze na przełomie maja i czerwca.

Pogoda w Maladze i na Costa del Sol w wybranych miesiącach:

styczeń

luty

marzec

kwiecień

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

wrzesień

październik

listopad

grudzień