Caminito del Rey - Droga Króla w Andaluzji

To jedna z głównych atrakcji turystycznych niedaleko Malagi i wybrzeża Costa del Sol. Trwający ponad godzinę spacer słynną Drogą, a właściwię "Dróżką" Króla, to gratka dla miłośników pieszych wędrówek i pięknych krajobrazów. To także coś dla tych, którzy od czasu do czasu lubią poczuć dreszczyk emocji. 

Szlak Caminito del Rey w znacznej części prowadzi wzdłuż skalistego wąwozu Desfiladero de los Gaitanes, przez który przepływa rzeka Guadalhorce. W niektórych miejscach sterczące pionowo wapienne ściany mierzą kilkaset metrów wysokości. To okolice, które od wielu dekad ekscytują miłośników górskiej wspinaczki. W promieniu kilku kilometrów od miejscowości El Chorro, na jednym z krańców Caminito del Rey, podobno znajduje się ponad 1000 naturalnych ścian wspinaczkowych o największym stopniu trudności. Dzięki kosztownej inwestycji regionalnych władz Andaluzji trzy lata temu otwarto atrakcyjną i dostępną dla większości turystów trasę pieszych wycieczek, która wiedzie śladami dawnego szlaku.

Caminito del Rey w Andaluzji

Historia budowy Caminito del Rey

Droga Króla powstała na początku XX wieku. Inicjatorem jej budowy było przedsiębiorstwo Sociedad Hidroeléctrica del Chorro, założone w 1903 roku. Domeną firmy była produkcja energii elektrycznej i dostarczanie jej do niedalekiej Malagi. Szlak ten miał zapewnić pracownikom przejście pomiędzy dwoma wykorzystywanymi spadami wodnymi rzeki (Salto del Gaitanejo i Salto del Chorro, gdzie zbudowano tamę), głównie w celu transportu materiałów oraz nadzoru nad tym odcinkiem. W budowie wąskiej (szerokiej na ok. 1 m), zbudowanej z betonowych platform drogi podobno brali udział więźniowie odbywający wyroki za najcięższe przestępstwa. Prace ukończono w 1921 roku. Uroczyste otwarcie tej inwestycji uświetniła obecność króla Hiszpanii, Alfonsa III. Monarcha przebył niebezpieczną trasę na własnych nogach, przez co miejscowi nie mieli problemów z nadaniem jej adekwatnej nazwy.

Po tym jak Caminito del Rey przestało spełniać swoją pierwotną funkcję, stało się jednym z najpopularniejszych szlaków wspinaczkowych w Hiszpanii. Z upływem czasu niezbyt solidna konstrukcja ulegała niszczeniu, zaprzestano ją remontować, powstawały w niej coraz większe ubytki. To z kolei stanowiło większe wyzwanie, a co za tym idzie śmiertelne niebezpieczeństwo dla chcących ją pokonać. Pasjonaci górskiej wspinaczki, tam gdzie było to niezbędne, wmontowywali na stałe do wapiennych ścian urwiska metalowe liny (tzw. via ferrata). Dzięki temu na najbardziej zniszczonych odcinkach Caminito del Rey można było przejść zabezpieczając się poprzez wpięcie do nich karabinku wspinaczkowego. Niestety, w latach 1999-2000, na Drodze Króla odnotowano 4 wypadki śmiertelne. Wkrótce po tym, decyzją terytorialnych władz prowincji Málaga, szlak ten został zamknięty. Wkrótce jednak zdecydowano się nie tyle odnowić go, co zbudować alternatywne, bezpieczne przejście Caminito del Rey dostępne dla szerszego grona miłośników pieszych wędrówek.

Caminito del Rey - szlak pieszy w Hiszpanii

Trasa szlaku Caminito del Rey

Nową Ścieżkę Króla oddano do użytku publicznego w marcu 2015. Aby rozpocząć wędrówkę po szlaku El Caminito del Rey najlepiej dojechać w okolice zalewu Conde de Guadalhorce (Ardales) Puerto de las Atalayas i pozostawić samochód na parkingu w pobliżu zalewu Conde de Guadalhorce (Ardales), niedaleko restauracji Restaurante el Kiosko.

Mierząca w całości 7,7 km jednokierunkowa trasa podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich to właściwie dojście do najbardziej widowiskowego odcinka Caminito del Rey. Prowadzi ono leśną drogą ze wspomnianego parkingu do kasy biletowej. Tam też otrzymujemy kask, którego noszenie w dalszej części trasy jest obowiązkowe i nadzorowane przez straż tamtejszego parku krajobrazowego (ma to na celu ochronę głowy przed mogącymi spadać z góry kamieniami).

Główną część Caminito del Rey (ok. 5 km) stanowią w większości wąskie, drewniane kładki zabezpieczone po bokach metalową siatką oraz poręczami. Trasa ta dodatkowo dzieli się na kilka krótszych odcinków, w tym trzy z nich przebiegają przez malownicze wąwozy o nazwach Desfiladero de Gaitanejo, El Tajo de las Palomas i Desfiladero de los Gaitanes. Na jej pokonanie w spokojnym tempie potrzebnych jest około 2 godzin. Starczy nam wówczas czasu na podziwianie krajobrazów i krótkie postoje na odpoczynek, przekąszenie czegoś oraz uzupełnienie w organizmie płynów.

W wielu miejscach przechodzi się widząc zdewastowaną trasę "starego Caminito". Obrazuje to niebezpieczeństwa, które jeszcze do niedawna czyhały na uprawiających tam górską wspinaczkę. Najbardziej widowiskowe jest przejście pomiędzy dwoma przeciwległymi ścianami wąwozu Desfiladero de los Gaitanes. To wznoszący się wysoko ponad kanionem metalowy, wiszący most - Puente Colgante. Przejście nim to spore wyzwanie dla osób mających lęk wysokości. Trasa kończy się przy autobusowej stacji Estación de El Chorro. Stamtąd regularnie kursują autobusy dowożące w okolice parkingu niedaleko naszego miejsca startu (przystanek Sillón del Rey).

Szlak pieszy Caminito del Rey w Hiszpanii

Caminito del Rey - bilety, dojazd i przydatne informacje

Wstęp na Caminito del Rey jest płatny. Bilety można kupić w kasie na miejscu lub zarezerwować przez internet (https://reservas.caminitodelrey.info/). Ze względu na dużą popularność i ograniczoną ilość osób mogącą się znajdować równocześnie na trasie Caminito del Rey wskazana jest wcześniejsza rezerwacja biletów. Jeśli jednak zobaczycie na stronie do rezerwacji informację o braku biletów na konkretną godzinę w danym dniu, nie zrażajcie się tym i nie rezygnujcie z wycieczki. Wcale nie oznacza to, że się już wyczerpały (do sprzedaży online przeznaczona jest tylko ich pewna pula).

Wstęp na teren szlaku odbywa się grupowo co 30 minut, począwszy od godz. 9:30 do 17:00 (ostatnia grupa).

Wstępu na Caminito del Rey nie mają dzieci poniżej 8 roku życia. Na trasie nie wolno palić, a także używać selfie-stick'ów.

Zwiedzanie bez przewodnika - 10,00 € (bez biletu na powrót autokarem do miejsca startu) lub 11,55 (z biletem na autokar)  

Zwiedzanie z przewodnikiem (jęz. hiszpański lub angielski) - 18,00 € (bez biletu na powrót autokarem do miejsca startu) lub 19,55 (z biletem na autokar) 

Bilet na autokar powrotny można zakupić także u kierowcy - 1,55 

Ponieważ na trasie szlaku nie znajdują się żadne sklepiki, szczególnie w lecie warto zaopatrzyć się w dużą ilość napoi (najlepiej wody) oraz prowiant. Nie zapomnijmy także o kremie do opalania z filtrem.

Dojazd samochodem z Malagi oraz większości miejscowości na Costa del Sol (np. Marbella, Fuengirola, Mijas, Torremolinos, Almuñécar) zajmuje od 40 minut do 1,5 h (50 - 130 km).