Torcal de Antequera, Hiszpania - poznaj rezerwat przyrody niedaleko Malagi

Torcal de Antequera, Hiszpania - rezerwat koło Malagi

Torcal de Antequera w Andaluzji to jeden z najciekawszych rezerwatów przyrody w Hiszpanii. Oferuje wspaniały krajobraz krasowych formacji skalnych kształtujący się przez blisko 200 milionów lat.

Aby zrozumieć skąd się one wzięły trzeba się cofnąć w czasie o właśnie ten okres. Wówczas to prawie całe terytorium Europy i Bliskiego Wschodu znajdowało się pod powierzchnią wody, stanowiąc dno tzw. Oceanu Tetydy.

Torcal de Antequera - rezerwat przyrody w Hiszpanii, Prowincja Malaga Rozpoczął się wtedy etap sedymentacji martwych zwierząt morskich, przez następnych 170 milionów lat nagromadziły się one w różnych miejscach naszego kontynentu tworząc rozległe formy skalne. Później na skutek ruchów tektonicznych ściskały się i rozpadały oraz ulegały przeróżnym deformacjom. Kiedy kontynent podniósł się ponad poziom morza skały zaczęły podlegać działaniu czynników atmosferycznych takich jak wiatr, deszcz oraz zmienna temperatura (w szczególności mróz). 

Torcal de Antequera jest jednym z takich miejsc. Może wydać się niczym szczególnym, jeśli porównamy je z innymi skalistymi krajobrazami Andaluzji. Wystarczy jednak zbliżyć sie do tutejszych formacji skalnych na bliższą odległość by odkryć ich wyjątkowość. To jeden z najbardziej spektakularnych procesów krasowych, jaki można zaobserwować na całym świecie (trwa on przez cały czas).  

Wapienne skały Torcal de Antequera ulegają ciągłemu rozpuszczaniu pod wpływem działania czynników atmosferycznych przez cały rok. Posiadają fantazyjne kształty, niektóre przypominające gwint nakrętki (hiszp. tuerca - nakrętka). Całość tworzy wspaniały krajobraz pełen wąwozów, stromych przepaści oraz jaskiń. Rozległy teren na jakim się znajdują umożliwił stworzenie chronionego rezerwatu przyrody dzięki czemu można tutaj podziwiać rzadkie gatunki flory i fauny. Celem stworzenia tutaj strefy specjalnej ochrony ptactwa Z.E.P.A. (Zona Especial para la Protección de las Aves) jest przetrwanie nielicznych populacji orła Bonellego, orła królewskiego, sokoła wędrownego, białożytek, sowy królewskiej czy sępa brodatego. Na terenie rezerwatu liczne są rzadkie gatunki gadów oraz ssaków.   

torcal-andaluzja.jpg Jeśli chcemy dokładniej poznać to fascynujące miejsce należy w pierwszej kolejności udać się do centrum turystycznego Centro de Visitantes leżącego w odległości kilkunastu kilometrów od miejscowości Antequera (Provincia de Málaga). Można tam zobaczyć ciekawe prezentacje interaktywne lub skorzystać z usług przewodnika podczas wędrówek po terenie rezerwatu przyrody. Mieści się tam również otwarte dla turystów obserwatorium astronomiczne Observatorio Astronómico de El Torcal (O.A.T.). Podstawową atrakcją jest spacer jednym ze szlaków wytyczonych na terenie rezerwatu. Droga prowadzi krętymi alejkami, wokół których rozciągają się widoki arcyciekawych formacji skalnych, którym nadano przeróżne nazwy odnoszące się do ich fantazyjnych kształtów np. sfinks, śruba, wazon, kielich, kapelusz czy ślimak. Ze szczytów skał rozciągają się fascynujące, górskie krajobrazy Andaluzji. Warto zwiedzić specjalną trasę La Ruta de los Ammonites (amonity to skamieniałości po wymarłych głowonogach w kształcie spiralnej muszli), do której jednak można się udać tylko z przewodnikiem (8 €) ze względu na specjalną ochronę geologicznych osobliwości w wybranych miejscach.