Prowincja Malaga - zwiedzanie okolic Malagi

Prowincja Malaga - zwiedzanie. Zabytki i atrakcje.

Południowa prowincja Andaluzji, Provincia de Malaga, od przeszło połowy wieku cieszy się wyjątkową popularnością wśród turystów z całego świata. Głównie za sprawą swojego wybrzeża Costa del Sol - około 160 km plaż oraz znakomitej infrastruktury.

Hotele, apartamenty, restauracje, przystanie jachtowe, pola golfowe, ekskluzywne sklepy - jest tam wszystko co może umilić wakacyjny pobyt zagranicznym gościom. Z ponad 1.600.000 jej mieszkańców blisko 300.000 stanowią obcokrajowcy, głównie Brytyjczycy (ponad 25%). Jednakże Prowincja Malaga daje przyjezdnym nie tylko słońce, plaże i wyśmienite warunki do wypoczynku. Jej tereny posiadają unikatowe nawet w skali całej Hiszpanii dziedzictwo kulturowe sięgające nawet 40.000 lat w przeszłość.

Prowincja Malaga - sprawdź co zwiedzić w okolicach Malagi Bogactwo krajoznawcze tego regionu najlepiej oddają zabytki zlokalizowane w jej nadmorskiej stolicy oraz położonej w głębi lądu miejscowości Ronda. Malaga to wielka, przemysłowa aglomeracja, która w obrębie swojej małej zabytkowej części skrywa kilka interesujących budowli będących pamiątką po obecności wielu starożytnych cywilizacji (ruiny teatru rzymskiego, mauretański zamek Castillo de Gibralfaro oraz pałac Alcazaba). Do pozostałych atrakcji turystycznych miasta zalicza się renesansową katedrę Catedral de la Encarnación oraz dom, w którym urodził się słynny malarz Pablo Picasso wraz z przylegającym do niego muzeum. Ronda to z kolei jedno z najpiękniejszych i najczęściej zwiedzanych przez turystów miast w całej Andaluzji. Położone jest po obydwu stronach malowniczego wąwozu, nad którym wiodą trzy zabytkowe mosty. Najsłynniejszy z nich Puente Nuevo jest wspaniałym przykładem XVIII-wiecznej sztuki inżynieryjnej i jedną z najczęściej fotografowanych budowli w Hiszpanii.

W historię miasta wpisane są wielkie bitwy pomiędzy Maurami i wojskami chrześcijańskimi w czasach rekonkwisty. Znaleźć w nim można wiele zabytkowych budowli będących pozostałością po obydwu średniowiecznych cywilizacjach. Niedaleko Rondy znajduje się prawdziwa gratka dla miłośników motoryzacji - tor wyścigowy Ascari Race Resort. Chętni mogą rozpocząć swoją przygodę z "jazdą na wysokich obrotach", a członkowie tamtejszej akademii mogą tam zasiąść za kierownicą sportowych samochodów takich jak Lotus Elise, Ginetta, BMW Compact, BMW M6, Porsche GT3, Radical SR3, Lola F3, Ascari GT3, Ascari LMP900.

Balkon Europy - punkt widokowy w Nerja na Costa del Sol Nerja to jedno z najładniejszych miasteczek leżących na wybrzeżu Costa del Sol, w historycznym regionie Andaluzji zwanym La Axarquía słynącym z białych miasteczek. Oprócz wspomnianej jaskini znajdującej się w jego sąsiedztwie główną atrakcją jest wspaniały punkt widokowy Balcón de Europa. Panorama morska doskonale kontrastuje z urokliwymi zatoczkami, wapiennymi skałami oraz białymi fasadami domów. To idealne miejsce do kontemplowania niezapomnianych zachodów słońca.

Spacerując alejką prowadzącą do Balcón de Europa natkniemy się na wiele kawiarni i restauracji oraz będziemy mogli wybrać się na przejażdżkę konnym powozem po starówce. Jedną z największych atrakcji w okolicach miasta są kilkugodzinne wycieczki wynajętymi kajakami po turkusowych wodach wybrzeża. Rozpoczynają się na plaży Playa de Burriana. W ich trakcie mamy okazję zobaczyć kilka morskich jaskiń oraz przepłynąć kajakiem pod kaskadami opadającymi z przybrzeżnych skał. Najpiękniejszą plażą jest bez wątpienia niewielka bo mająca zaledwie 120 m długości Playa de Calahonda położona w niemal samym centrum Nerja. Do tamtejszych atrakcji można zaliczyć również zbudowany w XIX wieku akwedukt (Acueducto del Águila) służący do transportu wody do starej cukrowni w Maro (Fábrica de Azúcar de San Joaquín). Imponująca wielkością konstrukcja składa się z czterech poziomów biegnących jeden pod drugim łuków.

Jedną z najciekawszych jaskiń w całej Hiszpanii jest jaskinia Cueva de Nerja leżąca w samym centrum Costa del Sol. Zlokalizowana jest w miejscowości Maro na obrzeżach Nerja, gdzie w 1959 roku przez przypadek została odkryta przez piątkę młodych mieszkańców obydwu aglomeracji. Jednym z fascynujących znalezisk w jaskini są naskalne rysunki przedstawiające foki, datowane 42.000 lat wstecz - nazywa się je pierwszym dziełem sztuki w dziejach ludzkości. Jej całkowita powierzchnia wynosi 35.484 m², ze względu na olbrzymie rozmiary nazywana jest często "katedrą".

Białe miasteczko Frigiliana w Hiszpanii na Costa del Sol Do najciekawszych miast La Axarquía zaliczane są także Vélez-Málaga posiadające zabytki reprezentujące w głównej mierze architekturę gotycką, mudéjar i barokową (kościoły, pałace, zamek) oraz uważane za najpiękniejsze białe miasteczko w tym regionie - Frigiliana .

Dobrą alternatywą dla zwiedzania miejscowości Nerja jest nieco mniejsze miasteczko leżące na wybrzeżu w okolicach popularnego kurortu Fuengirola - Mijas. Jest nieco bardziej spokojne, chociaż w pełni sezonu na ciasnych uliczkach nie unikniemy turystycznego zgiełku. Główną atrakcją są burro-taxi, czyli ubrane w kolorową uprząż osiołki spełniające rolę taksówek. Ponieważ Mijas znajduje się na wysokim wzgórzu oferuje wspaniałe widoki na jego okolice, w tym odległe o kilka kilometrów morskie wybrzeże. Miłośnicy wina nie będą rozczarowani po wizycie w tutejszym Museo del Vino gdzie nie tylko zapoznają się z lokalnym winiarstwem, ale również z typową dla tego regionu gastronomią.

Wyjątkowość krajobrazową Prowincji Malaga potwierdza rezerwat przyrody Torcal de Antequera. Wapienne skały o fantazyjnych kształtach są wynikiem procesu erozji zachodzącego tam od blisko 200 milionów lat, od czasów kiedy tereny tej części Europy stanowiły dno wielkiego oceanu.

W pobliżu rezerwatu znajduje się miasto Antequera posiadające wiele wspaniałych zabytków w tym pochodzącą z czasów muzułmańskich alkazabę, gotycko-renesansową kolegiatę (Real Colegiata de Santa María la Mayor) oraz wiele klasztorów, kościołów i pałaców z późniejszych wieków.