Malaga - zwiedzanie, główne atrakcje miasta

Malaga to stolica popularnego także wśród polskich wczasowiczów wybrzeża Costa del Sol. Z tego też powodu jest często odwiedzana przez zorganizowane wycieczki oraz indywidualnych turystów.

Malaga - co zwiedzić, 6 głównych atrakcji Malaga jest jednym z niewielu miast na świecie, które na niewielkim obszarze starówki skupia pozostałości po różnorodnych wielkich cywilizacjach wschodu i zachodu. Mimo to niektórych może nieco rozczarować, ponieważ część ciekawych miejsc i zabytków jest nieco przytłumiona XX-wieczną zabudową aglomeracji. Wybraliśmy sześć, naszym zdaniem, największych atrakcji turystycznych w Maladze.

Arabski pałac Alcazaba w Maladze 

Ufortyfikowany zespół pałacowy jest pamiątką dominacji muzułmańskiej w średniowieczu na ówczesnym terytorium Półwyspu Iberyjskiego. Najstarsze elementy tej budowli pochodzą z XI wieku, są zatem starsze od tych znajdujących się w Alhambrze (Granada). Widoczne z różnych części miasta, pnące się po wzgórzu masywne mury Alcazaby skrywają pałac, dziedzińce, ogrody i obronną wieżę. Wewnątrz będziemy mieli okazję zapoznać się ze średniowieczną architekturą arabską. Wstęp po zakupie biletu 2,20 € / taryfa ulgowa 0,60 €, w niedzielę po 14:00 bezpłatnie, poniedziałki - nieczynne. 

Zamek Gibralfaro w Maladze

Wzgórze oraz znajdujący się na jego szczycie zamek muzułmański (Castillo de Gibralfaro). Fenicka twierdza przebudowana w X wieku za panowania arabskiego emira Abderramana III wznosi się nieco ponad zespołem pałacowym. Rozbudowana w XIV wieku stanowiła koszary wojsk muzułmańskich chroniących Alcazabę przed chrześcijańskimi najeźdźcami. Warto się wspiąć na mury ruin zamku (bilet wstępu tak jak do Alcazaby, w przypadku zwiedzania obydwu zabytków 3,45 €) by móc podziwiać wspaniały widok całego miasta a nawet Cieśniny Gibraltarskiej i wybrzeży Afryki.

Teatro Romano - rzymski teatr w Maladze

Teatr rzymski z I wieku p.n.e., czasów panowania imperatora Oktawiana Augusta. Odrestaurowany zabytek znajduje się u stóp Alcazaby, do której budowy arabowie użyli niektóre z jego elementów (np. kolumny i zdobiące jej bramę kapitele). Ze starożytnego teatru do dzisiejszych czasów przetrwały trybuny, scena oraz miejsce przeznaczone dla orkiestry. Wstęp bezpłatny. Teatr tak jak wcześniej opisane atrakcje szczególnie ciekawie prezentuje się w nocnej iluminacji.

Katedra w Maladze

Renesansowa Catedral de la Encarnación w Maladze to jedna z największych hiszpańskich katedr. Zbudowana na miejscu dawnego meczetu, popularna La Manquita, z zewnątrz wyróżnia się wysoką (93 m) wieżą z dzwonnicą (budowa bliźniaczej nigdy nie została ukończona) oraz fasadą z dwoma półkolistymi przybudówkami po jej obydwu stronach wyposażonymi w balkony. Przestronne wnętrze zaprojektowanej przez renesansowego mistrza Diego de Siloé katedry skrywa wspaniały ołtarz główny z 1541 roku autorstwa Diego de Vergara, barokowy chór oraz wspaniałe organy z XVIII wieku. Wstęp do katedry 4 €, dzieci bezpłatnie.

Muzeum Picassa w Maladze przy Plaza de la Merced

Plaza de la Merced to najważniejszy plac miasta głównie ze względu na związek z jednym z największych malarzy XX wieku – Pablem Picasso. Słynny artysta przyszedł na świat w jednej z położonych wokół niego kamienic. W budynku nazywanym Casa Natal de Picasso znajduje się obecnie muzeum poświęcone artyście oraz siedziba fundacji - Fundación Pablo Ruiz Picasso. W znajdującym się niedaleko renesansowym pałacu (Palacio de Buenavista) wystawianych jest ponad 200 jego dzieł (w tym “Panny z Avignon”). Zwiedzanie stałej ekspozycji kosztuje 6 €. Sam plac warto jest odwiedzić szczególnie wieczorną porą by cieszyć się gwarną atmosferą barów oraz tawern.

Arena corridy w Maladze - Plaza de toros de La Malagueta

To jedna z najlepszych aren do walk byków w całej Hiszpanii. Jej budowę ukończono w 1876 roku, reprezentuje charakterystyczny, hiszpański styl architektoniczny - neomudéjar. Zdobycie biletów wstępu na cykliczne pokazy corridy w Maladze jest bardzo trudne. Jeśli się to nam nie uda, warto jest zwiedzić Museo Taurino "Antonio Ordóñez", a w nim rozmaite eksponaty towarzyszące torreadorom, gromadzone przez pasjonatów od XVIII wieku (m.in. stroje “traje de luces”, kapy, mulety, szable, archiwalne plakaty i fotografie). Wstęp do muzeum - 1,80 €.