Białe miasta Andaluzji - Frigiliana

Frigiliana to jedno z białych miast Andaluzji położonych niedaleko Malagi, i co bardzo istotne, jeszcze bliżej popularnego wybrzeża Costa del Sol.

Frigiliana - biełe miasto w Andaluzji (Costa del Sol) Tym, co je wyróżnia na tle innych "pueblos plancos" w tym regionie, jest jego wzorcowa reprezentatywność dla popularnej andaluzyjskiej urbanistyki. Zwiedzając Frigilianę można odnieść wrażenie, że znajdujemy się raczej w skansenie niż w żyjącym normalnym rytmem dnia miasteczku. Zaskakuje jego czystość, wszechobecna biel fasad domostw pięknie kontrastująca z barwnym kolażem kwiatów podwieszanych w donicach na niemalże każdej ścianie, oknie czy balkonie.

Frigiliana jest odległa o zaledwie 7 kilometrów od popularnego wakacyjnego kurortu Nerja słynącego z jaskini Cueva de Nerja. Znajduje się w obrębie powiatu Axarquía, w którym dominują zielone wzgórza parku krajobrazowego gór Sierras de Almijara, Tejeda y Alhama oraz winnice i sady dostarczające lokalnej gastronomii wybornych oliwek i owoców tropikalnych.

Frigiliana to miasteczko z interesującą historią, w latach 1568-1571 podczas panowania Filipa II było to jedno z głównych ognisk zapalnych buntu muzułmańskiej ludności, która pozostała na tych ziemiach po upadku Królestwa Granady, tak zwanych morysków (Rebelión de los Moriscos). Właśnie kultura arabska widoczna w architekturze obecnej głównie w dzielnicach Barribarto, Calvario i San Antonio jest jedną z największych atrakcji tej miejscowości. Zabudowa, pośród której unosi się zapach jaśminu i cytrusów jest tak ciasna, uliczki tak kręte i wąskie, że można odnieść wrażenie iż zbłądzenie w nich jest tylko kwestią czasu. Na szczęście Frigiliana jest na tyle mała, że wędrówka nie męczy i znalezienie jej zabytkowych budowli nie zajmuje wiele czasu. Po drodze nie brakuje barów i restauracji, w których serwowane są regionalne potrawy, w niemal każdym lokalu gastronomicznym można skosztować wyśmienitych tapas oraz orzeźwiającej, owocowej sangrii. Liczne są również sklepy z pamiątkami, w których można kupić wyroby lokalnego rzemiosła.

Będąc w białym miasteczku Frigiliana można zwiedzić niektóre z jej historycznych budowli, chociaż i tak nie stanowią one zbyt dużej atrakcji w obliczu architektonicznego monolitu miasta. El Ingenio, zbudowana pod koniec XVI wieku, to stara wytwórnia miodu z trzciny cukrowej, jedyna tego typu w Europie. Przy ulicy Chorruelo znajduje się Fuente Vieja czyli murowany, udekorowany szlacheckim herbem wodopój z XVII wieku. Do zabytków Frigiliany zalicza się renesansowy kościół Iglesia de San Antonio de Padua, XVII-wieczny silos zbożowy Reales Pósitos oraz ruiny arabskiego zamku Castillo de Lízar, z których rozciąga się wspaniała panorama miasta, jego górskich okolic oraz morskiego wybrzeża.

Frigiliana - białe miasto niedaleko Malagi