Pradollano - ośrodek narciarski w Sierra Nevada

Sierra Nevada, Hiszpania - ośrodek sportów zimowych Pradollano Na narty do Hiszpanii? Niektórym taka propozycja może wydać się nieco dziwna. Jeśli dodamy, że miejscem docelowym jest kojarzona ze słońcem i letnimi wakacjami Andaluzja (np. Costa del Sol), można będzie uznać je za niemalże egzotyczne. Faktem jest to, że ośrodek sportów zimowych o nazwie Sierra Nevada / Estación de esquí y snow jest jednym z najnowocześniejszych i najlepiej przygotowanych miejsc dla miłośników białego szaleństwa w Europie.

Na skąpanych w andaluzyjskim słońcu stokach masywu gór Sierra Nevada znajduje się prawie 80 km tras zjazdowych, o każdym stopniu trudności, rozmieszczonych na wysokości 2.100-3.300 m n.p.m. Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji 22 wyciągi. Sezon narciarski trwa od listopada do maja. Sama miejscowość Pradollano znajdująca na wysokości 2.078 m n.p.m. jest najwyżej położoną miejską aglomeracją w Hiszpanii. W sezonie do dyspozycji gości jest prawie 5.000 miejsc noclegowych. Poniżej kilka praktycznych informacji dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił na doskonale przygotowanych, ośnieżonych stokach Sierra Nevada w Andaluzji.

Snowboardziści i freestyle'owi narciarze mają do dyspozycji jeden z najlepszych snowparków na świecie. Sulayr Snowpark posiada 70 różnego rodzaju atrakcji (skoczny, poręczy, boxów), z czego 46 znajduje się na trasie pojedynczego przejazdu (jest to najdłuższy w całej Europie tzw. line).

Na terenie "Sierra Nevada, estación de esquí y snow" znajduje się jedna z najlepszych rynien halfpipe na świecie. Między 18 a 26 marca 2014 roku odbędą się tam Mistrzostwa Świata w tej konkurencji.

pradollano snowpark.jpg Dla najmłodszych jest wydzielona specjalna strefa snowparku Sulayr, bezpieczniejsza dzięki przygotowanym przeszkodom i większej warstwie śniegu.

Ze stoków Sierra Nevada można dostrzec plaże wybrzeży Costa Tropical i Costa del Sol. Nic dziwnego ponieważ znajdują się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od ośrodka narciarskiego. Czemu więc będąc tam w okolicach majówki nie połączyć sportów zimowych z opalaniem się i kąpielą w Morzu Śródziemnym?

Na stokach znajduje się kilka restauracji. Niektóre oprócz fast-food'owego jedzenia serwują regionalne, hiszpańskie potrawy (np. paellę lub gazpacho).

Przykładowe ceny karnetów uprawniających do korzystania z wszystkich kolejek/wyciągów w ośrodku Sierra Nevada (zależne od okresu pobytu):

1/2 dniowy, wiek od 13 do 59 lat  (od godz. 13:00): od 35 euro do 38 euro

1-dniowy, wiek od 13 do 59 lat: 33,50 euro do 45 euro

7-dniowy, wiek od 13 do 59 lat: 193,50 euro do 273 euro

1/2 dniowy, wiek od 6 do 12 lat (od godz. 13:00): od 21,50 euro do 26,50 euro

1-dniowy, wiek od 6 do 12 lat: 20,80 euro do 32 euro

7-dniowy, wiek od 6 do 12 lat: 127,20 euro do 186,50 euro