Granada - pogoda roczna

Granada, chociaż jest miastem położonym niespełna 100 km od wybrzeża Costa Tropical w Hiszpanii, posiada klimat różniący się trochę od śródziemnomorskiego. Pomimo tego przez większą część roku można cieszyć się tam wspaniałą, słoneczną pogodą.

Pogoda roczna w Granadzie - barometr pogodowy dla podróżujących O ile w lecie jest tam bardzo gorąco, o tyle pogoda w zimie potrafi czasem zaskoczyć mrozem oraz opadami śniegu. Deszczu w Granadzie można spodziewać się głównie pod koniec jesieni i w zimie. W pogodzie przeważa słońce, które świeci nad miastem przy bezchmurnym niebie przez ponad 3000 godzin rocznie.

Typowa pogoda w Granadzie w ciągu całego roku

Lato w Granadzie jest upalne i suche. Już pod koniec czerwca temperatura popołudniu zwykle przekracza 30°C (podczas największych upałów może wzrastać prawie do 40°C). Lipiec w Granadzie jest najgorętszym miesiącem w roku ze średnią temperaturą dobową 26°C. Noce są bardzo ciepłe, chociaż mogą się zdarzać rześkie poranki. Różnica temperatur w lecie pomiędzy najcieplejszym i najchłodniejszym momentem doby często wynosi ponad 20°C. Sierpień w Granadzie pod względem pogody praktycznie nie różni się od lipca. We wrześniu temperatura powietrza w Granadzie nieco spada (średnia dobowa 21,6°C). To miesiąc, w którym można się spodziewać około trzech dni z deszczem.

Początek jesieni w Granadzie jest bardzo ładny pod względem pogody. Temperatura powietrza w październiku w ciągu dnia zwykle utrzymuje się w przedziale 20-30°C. Październikowe noce w Granadzie są nieco chłodniejsze niż wrześniowe, ale nadal ciepłe, co zachęca do wieczornych spacerów. Pod koniec miesiąca można spodziewać się kilku dni z deszczem, czasem może padać intensywnie. Listopad i grudzień są w Granadzie najbardziej mokrymi miesiącami w roku (średnio pada około 7 dni w miesiącu). Temperatura w nocy i nad ranem może spadać poniżej 0°C. W ciągu dnia jest jest chłodno, zazwyczaj niewiele ponad 10°C.

Pogoda w Granadzie w zimie jest chłodna i czasem deszczowa. Wysokie położenie miasta nad poziomem morza oraz bliskość masywu górskiego Sierra Nevada sprawiają, że możliwe są tam nawet opady śniegu. W styczniu i w lutym nad ranem może pojawić się mróz. W nocy i nad ranem częste są mgły. W ciągu dnia temperatura rzadko wzrasta powyżej 15°C. W marcu ociepla się nieco, można spodziewać się znacznie więcej słońca na bezchmurnym niebie.

Wiosną, podczas gdy na niezbyt dalekim wybrzeżu jest już ciepło i słonecznie, w Granadzie nadal może być chłodno i pochmurnie. W kwietniu średnia dobowa temperatura w andaluzyjskim mieście to tylko 11,4°C. W ciągu dnia powietrze rzadko ogrzewa się do ponad 20°C. Kwietniowe noce w Granadzie są zimne, zwykle jest poniżej 10°C. W maju temperatura powietrza wyraźnie wzrasta, popołudniu nawet w okolice 30°C. Zwiedzając miasto po zmroku lepiej jest ubrać się ciepło. Koniec maja i początek czerwca w Granadzie gwarantuje już bardzo ładną, ciepłą i bezdeszczową pogodę.