Zamek w Almodóvar del Río w prowincji Kordoba (Hiszpania, Andaluzja)

Arabski zamek w Almodóvar del Río

O ile średniowiecznych zamków wzniesionych przez chrześcijan wypada szukać na północy Hiszpanii, o tyle tych arabskich w Andaluzji. Najbardziej 'rasowe" zamczysko Maurów znajdziecie koło wioski Almodóvar del Río niedaleko Kordoby.

Zamek ten powstał w pierwszym wieku arabskiej dominacji na Półwyspie Iberyjskim, w okolicach 740 roku. Od roku 756 należał on do berberyjskiego księcia o nazwisku Al’delMalik Ben Qatan, by dwa lata później stać się jedną ze strategicznych fortyfikacji Emiratu Kordobańskiego. Ciekawostką jest to, że zamek w Almodóvar del Río nie został zdobyty w bezpośredniej bitwie. Chociaż był wielokrotnie oblężony przez chrześcijan na początku XIII wieku, nigdy nie udało im się sforsować jego murów. W 1226 roku wraz z kilkoma innymi fortyfikacjami został poddany wojskom kastylijskim dowodzonym przez króla Ferdynanda III Świętego. Stało się to na skutek decyzji ówczesnego regenta Baezy - Abeda Mohammeda. Nie zgadzał się z nią jeden z oddziałów dowodzonych przez "zdrajcę", którego zresztą podwładni zgładziłi w walce pod jedną z bram. 

Co ciekawe, w miejscu zamku w Almodóvar del Río istniały dużo wcześniejsze twierdze. Pod jego fundamentami znaleziono pozostałości z czasów rzymskich i wizygockich. Jedno jest pewne: lepszego miejsca na fortyfikację obronną nie ma w odległości co najmniej stu kilometrów.

Zamek ten położony jest na skalistym wzgórzu, z którego rozciąga się widok na rozległą równinę Gwadalkiwiru. Jego nazwa, którą także przyjęła leżąca u stóp wioska, pochodzi od arabskiego wyrazu Al-Mudawar oznaczającego "bezpieczny". Grube mury i wysokie baszty na planie czworobocznym wieńczą blanki. Najwyższą wieżą jest donżon Torre Albarrana.

Zamek w Almodóvar del Río w prowincji Kordoba (Hiszpania, Andaluzja)

Zamek w Almodóvar del Río to jedna z największych atrakcji turystycznych prowincji Kordoba położonej w środkowej części Andaluzji. Jest jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych twierdz w Hiszpanii, wspaniale przygotowaną dla zwiedzających. W trakcie wizyty na zamku bez przewodnika (visita no guiada) udostępniona jest większość pomieszczeń dokładnie opisanych na planie wręczanym zaraz przy kasie (dorośli za wstęp płacą 8 €, seniorzy 6 €, dzieci 4-13 lat 4 €).

Zwiedzając zamek można zobaczyć dwie ciekawe projekcje audiowizualne dotyczące historii zamku. Można również zajrzeć do lochów, królewskiej zbrojowni, sali tortur, a także podziwiać wspaniałą makietę przedstawiającą oblężenie zamku przez chrześcijan. Atrakcją jest również znajdujący się tam ogród, w którym rośnie wiele roślin spotykanych w różnych zakątkach świata. Ponadto, z murów Castillo de Almodóvar można nacieszyć oczy wspaniałymi widokami andaluzyjskiej równiny.

Godziny otwarcia zamku dla zwiedzających:

Od 1 kwietnia do 30 września: 11:00-14:30 i 16:00-20:00 (od poniedziałku do piątku); 11:00-20:00 (w soboty i niedziele) 
Od 1 października do 31 marca: 11:00-14:30 i 16:00-19:00 (od poniedziałku do piątku); 11:00-19:00 (w soboty i niedziele) 
Nieczynny: 1/01 i 25/12

Dla hiszpańskojęzycznych grup organizowane są inscenizowane wizyty z przewodnikiem (visita guiada). W trakcie nich po zamku oprowadza sam średniowieczny majordom twierdzy lub jej dawny właściciel z początku XX wieku - XII hrabia z rodu Torralva (XII Conde de Torralva).
MalagaUDrive - wynajem samochodów na Costa del Sol