Montefrío - malownicze miasteczko w Andaluzji

Montefrío - "pocztówkowe" miasteczko w Andaluzji

Jeszcze kilka lat temu do Montefrío niedaleko Granady turyści trafiali niemal wyłącznie przypadkiem. Zmieniło się to wraz z publikacją pewnego artykułu w National Geographic. Prestiżowy magazyn zaliczył je w 2015 roku do 10 najpiękniejszych pod względem krajobrazu miasteczek na całym świecie.

Montefrío, poza wspomnianą malowniczością nie wyróżnia się zbytnio od większości andaluzyjskich miasteczek. Liczy sobie około 5 tys. mieszkańców. Najważniejsze zabytki znajdują się na urwistym wzgórzu wznoszącym się ponad miejscowością. Zabudowę Montefrío stanowią rzędy białych domów okalających pnące się w górę krętę uliczki.

Na szczycie skalistego wzgórza widać sylwetkę gotycko-renesansowego kościoła otoczonego ruinami dawnej arabskiej twierdzy. Kompleks ten nosi nazwę Iglesia Castillo de la Villa - Fortaleza Árabe. We wnętrzu świątyni znajduje się muzeum poświęcone historii miasteczka oraz jego okolic. Zamek wzniesiono w 1352 roku czyli w epoce, w której Królestwem Granady władał emir Abú-Abdalá Jusuf. Po zdobyciu twierdzy przez chrześcijan przebudowano ją w znacznej części na kościół, którego dzisiejsza nazwa brzmi Iglesia de la Villa. Budowę chrześcijańskiej świątyni w stylu gotyckim ukończono w 1507 roku, chociaż swój obecny wygląd zawdzięcza w znacznej mierze rozbudowie nadzorowanej przez ikonę hiszpańskiego renesansu - architekta Diego de Siloé.

Zwiedzanie "dolnego" Montefrío nie należy do super-ekscytujących, co wcale nie oznacza że rozczarowuje. W trakcie spaceru chaotyczną plątaniną uliczek z pewnością natkniecie się na neoklasycystyczny kościół Iglesia de la Encarnación wyróżniający się pokaźnych rozmiarów okrągłą kopułą. Co ciekawe, wnętrze świątyni również zostało zaprojektowane na planie koła. Podczas dosyć wymagającej wspinaczki na zamkowe wzgórze mija się odrestaurowaną XVI-wieczną kamienicę Casa de Oficios, w której mieści się biuro informacji turystycznej.

Najwspanialsze panoramy Montefrío można podziwiać z kilku punktów widokowych położonych poza granicami miasteczka. Najpopularniejszy nosi nazwę Mirador National Geographic, znajdujący się obok niewielkiego ronda przy drodze A-335. Nie ustępuje mu niczym Mirador de las Peñas (na końcu ulicy Camino Las Peñas), do którego dojść pieszo można dojść z centrum miasteczka w kilkanaście minut. 

Odległości do Montefrío z popularnych miejsc w Andaluzji (dojazd samochodem): Granada (60 km), Málaga (110 km), Almuñécar (130 km), Córdoba (135 km)

Niedaleko Montefrío położone jest stanowisko archeologiczne Las Peñas de Los Gitanos. Znajduje się tam wiele śladów obecności na tych terenach różnych cywilizacji: iberoromańskiej, wizygockiej i berberyjskiej (liczne jaskinie, grobowce megalityczne oraz nekropolie).