Co zobaczyć niedaleko Granady (Hiszpania, Andaluzja)

Co warto zobaczyć niedaleko Granady?

Czy wyobrażasz sobie szaleństwa na śniegu w jednym z najlepszych ośrodków narciarskich w Europie i chwilę później kąpiel w Morzu Śródziemnym? W niewielkiej, hiszpańskiej prowincji Granada w słonecznej Andaluzji jest to jak najbardziej możliwe.

Mimo położenia we wschodniej części Andaluzji na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Prowincji Granada dominuje wybitnie górzyste ukształtowanie terenu. Jego charakter najlepiej zaznacza się w okolicach pasma gór Sierra Nevada z najwyższym szczytem Półwyspu Iberyjskiego, Mulhacén (3.478 m n.p.m.).

Krajobrazy te można podziwiać wypoczywając na plażach wybrzeża Costa Tropical, cieszącego się słoneczną pogodą przez 320 dni w roku. Jego nazwa, oprócz tropikalnej pogody, kojarzyć się może także z dojrzewającymi tam owocami mango, papaya, aguacate i chimiroya. Najpopularniejszymi kurortami na Costa Tropical są Almuñécar i Motril goszczące wczasowiczów przez większą część roku.

Provincia de Granada urzeka jednak przede wszystkim pięknem i mnogością architektury będącej świadectwem średniowiecznej kultury muzułmańskiej. Swoje piętno niebywale odcisnęła panująca tutaj przez przeszło pół tysiąclecia cywilizacja arabska, której kulminacja nastąpiła wraz z ostatecznym triumfem wojsk chrześcijańskich nad wojskami nasrdydzkiego Królestwa Grenady w 1492 roku. Nie można nie doceniać również dziedzictwa kulturowego innych religii, które wraz z zabytkami muzułmańskimi tworzą wspaniałą mozaikę przesyconą kolorami, muzyką, smakiem oraz zapachem. 

Pradollano i Sierra Nevada - ośrodek narciarski w Andaluzji (Prowincja Granada) Wypoczynek w kurortach Sierra Nevada to jedna z ulubionych form spędzania wolnego czasu zimą przez Hiszpanów, ciesząca się również dużą popularnością wśród turystów z całego świata. Jest to zarazem najbardziej wysunięte na zachód centrum sportów zimowych w Europie. Stacja narciarska Sierra Nevada to jeden z najnowocześniejszych ośrodków tego typu na świecie umożliwiająca uprawianie ich od listopada do połowy maja (jeden z najdłużej trwających sezonów narciarskich w Europie). Oprócz 118 tras zjazdowych znajdujących się na wysokościach od 2.100 do 3.300 m n.p.m.  i dwudziestu kilku wyciągów czynnych także po zmroku oferuje inne atrakcje takie jak możliwość delektowania się hiszpańskimi tapas na stoku czy korzystania ze specjalnej infrastruktury dla snowboardzistów. Ponadto znajdziemy tam wiele szkółek narciarskich, restauracji i dyskotek. Wszystkie oznaczone trasy zjazdowe mają łącznie ponad 100 kilometrów długości, a najdłuższa z nich - Pista del Águila liczy sobie ponad 6 km. Największą liczbę turystów i miłośników białego szaleństwa korzystających ze znakomitej bazy noclegowej przyjmuje miejscowość Pradollano

Latem Sierra Nevada zmienia swoje oblicze lecz wciąż oferuje liczne atrakcje dla  turystów. Główną jest największy park narodowy Hiszpanii - Parque Nacional de Sierra Nevada (około 80 kilometrów długości i średnio 30 kilometrów szerokości), uważany za jedno z najbardziej zróżnicowanych pod względem przyrody miejsc na świecie. Na jego terytorium występuje największa w Europie i w całym basenie Morza Śródziemnego liczba gatunków roślin endemicznych oraz żyje największa populacja kozic. Sierra Nevada to doskonałe miejsce do pieszych, rowerowych lub konnych wędrówek, a 16 szczytów wznoszących się na wysokość ponad 3.000 metrów to prawdziwa atrakcja dla miłośników wspinaczki wysokogórskiej. W pogodne dni, przy bezchmurnym niebie z drugiego pod względem wysokości szczytu tych gór Pico Veleta można dostrzec na horyzoncie brzegi kontynentu afrykańskiego. Dla miłośników podniebnej przygody niezapomnianym przeżyciem jest paragliding z jednej z najwyższych gór masywu wprost na śródziemnomorskie plaże oddalone od nich o około 50 kilometrów. 

Południowe zbocza Sierra Nevada z malowniczymi dolinami pełnymi białych miasteczek określa się mianem Las Alpujarras. Zbudowane tam domy wyróżniają się specyficzną architekturą berberyjską zarówno wewnątrz (więźba dachowa z kasztanowca) jak i na zewnątrz (bielone ściany, płaskie dachy pokryte tłuczoną miką i łupkami, strzeliste kominy przykryte charakterystycznym kapeluszem, przestronne tarasy i balkony, wznoszą się jeden nad drugim piętrowo po stromych zboczach). To idealne miejsce na wypoczynek z dala od zgiełku miast, w pobliżu górskiej przyrody. Znajduje się tam słynne hiszpańskie uzdrowisko Lanjarón słynące z leczniczych wód, przyciągające kuracjuszy z całego świata. Tamtejsza wysoko położona wioska Trevélez słynie z wyrobu wyśmienitych szynek dojrzewających na wolnym powietrzu, suszonych wiejącym w regionie Alpujarras chłodnym wiatrem. 

Zwiedzanie prowincji Granada w Andaluzji (Hiszpania) - Guadix Inną atrakcją turystyczną niedaleko Granady i Sierra Nevada jest miejscowość Guadix. Posiada wspaniałą barokową katedrę z elementami gotyckimi i renesansowymi oraz XI-wieczny arabski zamek. Jednakże największym zainteresowaniem turystów cieszy się dzielnica prymitywnych domów znajdujących się w wydrążonych w ziemi jaskiniach (razem z okolicznymi miejscowościami w znaleźć można tam ponad 2.000 takich "casas cuevas"). Prymitywne miasto (hiszp. Ciudad Troglodita), to pamiątka po wypędzeniu w 1570 roku z terenów dawnego miasta Guadix Morysków (muzułmańska ludność pozostała na ziemiach chrześcijańskich po zakończeniu rekonkwisty). Zostali oni w ten sposób zmuszeni do zamieszkania w drążonych własnoręcznie domach-jaskiniach. Większość budynków jest zamieszkiwana po dzień dzisiejszy, a niektóre z nich oferują turystom noclegi udowadniając przy tym praktyczne zalety mieszkaniowe "casas cuevas". Podczas gdy w letnie upały temperatura powietrza wynosi około 40°C temperatura w pomieszczeniach wynosi stale (bez użycia klimatyzacji) w okolicach 18°C (podobne właściwości mają one w porze zimowej).

Guadix i okolice ze względu na swoje walory wykopaliskowe z czasów począwszy od epoki brązu po średniowiecze to bezcenne dla Hiszpanów tereny archeologiczne. Z "miasta troglodytów" rozciąga się widok na wydrążone w pionowych skałach wysoko nad ziemią grobowce pochodzącej z XIX w p.n.e. nekropolii Cuesta del Negro w Purullena

Kilkanaście kilometrów na południe od Guadix napotkamy wyjątkowo interesujący XVI-wieczny zamek. Castillo de La Calahorra charakteryzuje się regularnym, czworobocznym kształtem i rozmieszczonymi na jego rogach wieżami o nietypowym, zamkniętym cylindrycznym zakończeniu. Jego pierwszym architektem był słynny pionier renesansu w hiszpańskich budowlach cywilnych Lorenzo Vázquez. W fortyfikacji widać też wpływy z późniejszego etapu konstruowania przez rzemieślników włoskich. Zamek został wybudowany na zlecenie hrabiego Rodrigo Díaza de Vivar y Mendoza słynącego z porywczości i burzliwego życia oraz znaczącego udziału w ostatecznej wiktorii wojsk kastylijskich nad armią Królestwa Granady.

Przemieszczając się od strony Guadix na wschód w kierunku Murcji i Alicante dotrzemy do miejscowości Baza mogącej poszczycić się licznymi zabytkami z czasów muzułmańskich, cennymi budowlami cywilnymi i sakralnymi z okresu po rekonkwiście. W okolicach znajdują się pochodzące z VIII wieku p.n.e. pozostałości po ufortyfikowanym mieście iberoromańskim Basti oraz teren górskiego parku krajobrazowego Parque Natural de la Sierra de Baza