Kordoba - pogoda roczna

Ekstremalne letnie upały, deszczowa jesień, mroźna zima oraz niezbyt przewidywalna aura w okresie wiosennym. Okolice miasta Kordoba (Córdoba) w Hiszpanii pod względem panującej tam pogody bywają bardzo niewdzięcznym regionem.

Pogoda roczna w Kordobie - barometr pogodowy dla podróżujących Składa się na to wszystko wiele czynników klimatycznych i geograficznych. Na pogodę występującą w Kordobie wpływ ma oddziaływanie trzech typów klimatu: śródziemnomorskiego, kontynentalnego oraz w mniejszym stopniu atlantyckiego. W mieście tym prawie co roku rejestrowane są najwyższe temperatury maksymalne na naszym kontynencie. Istotne są także wówczas różnice temperatur pomiędzy najgorętszym i najchłodniejszym momentem dnia, amplitudy te mogą wynieść nawet blisko 30°C. W Kordobie w ciągu roku jest średnio aż 143 dni ze słońcem przy bezchmurnym niebie.

Typowa pogoda w Kordobie w ciągu całego roku

Latem w Kordobie, dzień po dniu, należy się spodziewać trudnych do zniesienia upałów. Już w czerwcu temperatura potrafi tam wzrastać powyżej 40°C w cieniu. Opady deszczu w porze letniej to ewenement. Lipiec i sierpień w Kordobie to okres prawdziwej suszy. Średnia dobowa temperatura w tych miesiącach to 28°C. Po południu temperatura prawie zawsze wynosi około 40°C (maksymalna, którą odnotowano w ostatnich latach to 46,6°C). W nocy temperatura powietrza wyraźnie spada, zwykle w okolice 20°C. Wrzesień wciąż jest upalny, chociaż noce znacząco chłodniejsze.

Jesień w Kordobie można nazwać deszczową porą roku w mieście. Od października do grudnia pada średnio przez 7 dni w każdym miesiącu. Są to obfite opady deszczu, nieraz w formie gwałtownej ulewy. W październiku można się jeszcze spodziewać kilku dni z prawdziwie letnią pogodą, bardzo słonecznych i gorących. W listopadzie w Kordobie czuć już znaczne ochłodzenie klimatu. W ciągu dnia jest zwykle około 20°C. Noce robią się zimne, temperatura zwykle wynosi kilka stopni powyżej zera, Grudzień w Kordobie to miesiąc ze zdecydowanie najbrzydszą pogodą. Często leje deszcz (średnia miesięczna ilość opadów to 111 mm/m2) i jest zimno (śr. temperatura dobowa 10,4°C). W nocy i nad ranem możliwe są przymrozki.

Zima w Kordobie jest chłodna, chociaż zdecydowanie bardziej pogodna niż jesień. W styczniu i w lutym średnia temperatura powietrza to około 10°C. Pod koniec lutego jest już bardziej sucho, pada niewiele, a temperatura zaczyna wzrastać powyżej 20°C popołudniu. W marcu pogoda zaczyna się jeszcze bardziej poprawiać, zdarzają się bardzo ciepłe i słoneczne tygodnie.

Wiosna w Kordobie i okolicach to pora roku najbardziej przyjemna pod względem pogody. Pod koniec marca i w kwietniu temperatura w najcieplejszym momencie dnia wynosi około 25°C. Obawiać się można jedynie deszczu, chociaż pada stosunkowo niewiele (średnio 6 dni z deszczem w całym miesiącu). Zdecydowanie najładniejsza pogoda w Kordobie jest w maju. Średnia temperatura dobowa wynosi 20°C - w ciągu dnia wzrasta do około 30°C, a w nocy spada do kilkunastu stopni. W maju w Kordobie nie można wykluczyć upałów. Noce nadal mogą być zimne. Koniec maja i początek czerwca w tym mieście pod względem pogody przypominają środek upalnego lata w naszym kraju.