Tym co wyróżnia Katalonię na tle innych winiarskich regionów w Hiszpanii jest najbardziej wyrazisty, śródziemnomorski styl tamtejszych win. Odznaczają się one także dużą różnorodnością w zakresie metod winifikacji, a także użytych szczepów. W winach katalońskich znaleźć można sporo analogii do win francuskich. O ile pirenejska granica wyraźnie separuje charakter trunków z Aragonii i Nawarry od tych z Francji, w przypadku Katalonii nie da się nie zauważyć winiarskich wpływów szczególnie z regionu Languedoc-Roussillon. Oczywiste jest także podobieństwo katalońskiej cavy i francuskiego szampana.
O winach z Katalonii...
Podobno pierwszą winorośl do wytwarzania wina zasadzili na terytorium Katalonii antyczni Grecy w rejonie Ampurdán. W późniejszym okresie starożytności Rzymianie, zorientowawszy się w walorach jakościowych wytwarzanych tu win rozpoczęli wykorzystywać je w celach handlowych, wysyłając znaczne jego ilości drogą morską. nawet do samej stolicy imperium. Eksport nabrał dodatkowych bodźców w XVIII wieku naszej ery na skutek zwiększonego popytu z Ameryki. Apogeum osiągnął wraz z wybuchem epidemii filoksery w 1865 roku, która dotknęła francuskie winnice. Większość katalońskiego wina kierowana była w stronę Prowansji i Langwedocji. Niedługo później, w 1872 roku nieszczęście to spotkało i miejscowych winogrodników rozprzestrzeniając się w kierunku południowym począwszy od regionu Alt Empordá. W rezultacie do końca XIX wieku niemal wszystkie uprawy winorośli w Katalonii przestały istnieć. Dopiero w 1960 roku nastąpił prawdziwy renesans katalońskich podregionów winiarskich naznaczony intensywnym eksperymentowaniem w zakresie winifikacji nowych odmian w celu odrodzenia wspaniałej generacji win.
Klimat w Katalonii wśród większości położonych w jej obrębie apelacji win jest typowo śródziemnomorski. Ma on jednak różnorodny charakter, ze względu na duże rozbieżności w wysokości terenów nad poziomem morza. Winorośl uprawiana w północnej Katalonii naznaczona jest wysokogórskim wpływem Pirenejów. Na południu, w dolinie rzeki Ebro klimat jest dużo łagodniejszy, typowo śródziemnomorski. W głębi lądu zaczyna przybierać delikatnie cechy kontynentalnego. Podobnie odmienne są właściwości gleb uprawnych w zależności od ich położenia geograficznego. Opady w Katalonii są bardzo umiarkowane i przypadają na wiosenne i jesienne miesiące. Przymrozki zimowe i letnie susze są tutaj rzadkością, co eliminuje znaczną część czynników szkodzących obfitości zbiorów.
Katalonia słynie z produkcji win białych oraz cavy. W związku z tym w uprawach na znacznej powierzchni dominują białe odmiany winorośli. Nie oznacza to wcale, że czerwone wina z terenów Katalonii bardzo ustępują trunkom z D.O.Ca. Rioja czy D.O. Ribera del Duero. W tym wypadku wystarczy wspomnieć o słynnej wśród koneserów apelacji D.O.Q. Priorat.
W Katalonii produkuje się wina mogące pochodzić z aż 12 apelacji. Celowo wliczamy "szampańską" D.O. Cava pomimo tego, że wina z tą kontretykietą wytwarzać także w innych wspólnotach autonomicznych Hiszpanii: Comunidad Valenciana, La Rioja, Aragonii, Nawarze oraz Estremadurze. W końcu serce tej apelacji znajduje się w Sant Sadurní d'Anoia, gdzie w 1887 roku rozpoczęto wielką odbudowę katalońskiego winiarstwa po przegranej z epidemią filoksery.