Wino Alella

Wina z regionu Alella w średniowieczu cieszyły się ponoć największym uznaniem wśród prałatów Katedry w Barcelonie. Czy miały w tym przypadku większe znaczenie względy logistyczne (winnice i bodegi apelacji zaczynają się zaledwie kilkanaście kilometrów od stolicy Katalonii) czy też jakość tych win?

Faktem jest, że w ostatnich dziesięcioleciach XX wieku nie przykładano w tym regionie zbyt dużej uwagi do winiarstwa. Świadczy o tym to, że tereny przeznaczone pod uprawę winorośli na terytorium tej starej, powstałej w 1953 roku apelacji skurczyły się niemal trzykrotnie. Największe znaczenie miał w tym przypadku znaczący rozwój urbanistyczny na przedmieściach Barcelony. Wiele inwestycji uznano za bardziej dochodowe zapominając o możliwościach wytwarzania dobrych win, na które wpływ mają podłoża oraz śródziemnomorski klimat. Pozostałe na jej terytorium winnice zajmują zaledwie 314 ha powierzchni, a winiarnie przeszły w ostatnim czasie gruntowne modernizacje. Co może się wydać nieco dziwne nieliczne wina wychodzące na rynek z bodeg zaledwie kilku przynależących do apelacji producentów otrzymały przyzwoite noty u najważniejszego hiszpańskiego krytyka winiarskiego José Peñína. Kilka win zostało docenionych również na konkursach krajowych i międzynarodowych.

Tereny pod uprawę winorośli w apelacji D.O. Alella są dosyć nietypowe jak na warunki hiszpańskie. Większość małych, winnych parceli położona jest zaledwie kilkadziesiąt metrów nad poziomem morza. Są to lekko opadające w różne strony wzniesienia, szczelnie osłonięte od głębi lądu wysokimi wzgórzami. Większość winnic położona jest na podłożach częściowo pochodzenia wulkanicznego. Reszta znajduje się już bezpośrednio na wzgórzach, na których przeważają podłoża wapienne. Na obydwu terytoriach dominują piaszczyste gleby z domieszką granitowych drobin określane w Katalonii jako "saulo".

Klimat jest niemal idealnie śródziemnomorski z łagodnymi zimami i gorącym latem. Ilość opadów w ciągu roku wynosi około 600 mm, zagrożeniem dla upraw mogą być burze z ulewnym deszczem we wrześniu. Pełne nasłonecznienie roczne wynosi niewiele powyżej 2.600 godzin. Najczęściej uprawianą odmianą winorośli jest biała, autochtoniczna pansa blanca (stanowi aż 78% wszystkich upraw wśród białych szczepów). Uprawia się więcej białych odmian komplementarnych w tym chardonnay (ok. 10%). Wśród odmian czerwonych najpopularniejsze są merlot (38% wszystkich czerwonych szczepów), cabernet sauvignon (17%), garnacha (16%) oraz syrah (15%).

Warto wspomnieć o ciekawych winach białych: poddawanym dojrzewaniu przez 6 miesięcy w beczkach ze 100% pansa blanca oraz młodym  ze 100% chardonnay. Na terytorium D.O. Alella znajduje się część apelacji D.O. Cava gdzie metodą tradycyjną wytwarza się wina musujące, jednakże z innych odmian niż parellada, xarel-llo i macabeo. Ponadto produkuje się tam wina czerwone, różowe, de aguja (naturalnie musujące) oraz wzmacniane.

Najważniejsi producenci win z D.O. Alella: Alta Alella, Roura, Marqués de Alella

Polecane wina z D.O. Alella: Opus Evolutium (Alta Alella), Parvus Chardonnay (Alta Alella)

Nazwa apelacji (rok zatwierdzenia): D.O. Alella (1953)
Wina hiszpańskie z regionu/apelacji DO Alella
Powierzchnia winnic: 300 ha (2011 r)
Położenie winnic (wysokość stanowisk): 20-200 metrów n.p.m.
Dominujące rodzaje gleb: piaszczyste z podłożami wulkanicznymi i wapiennymi
Odmiany winorośli białe: pansà blanca, chardonnay, macabeo, garnacha blanca, pansà rosada, picapoll, malvasía, prellada, chenin blanc, garnacha gris
Odmiany winorośli czerwone: garnacha, syrah, ull de llebre (tempranillo), merlot, cabernet sauvignon, pinot noir, mataro, pansà vermella, sumoll
Przeważający klimat: śródziemnomorski
Roczna ilość opadów: 600 mm
Położenie w Hiszpanii (regiony autonomiczne): Katalonia, Prowincja Gerona