Najwspanialsze zamki w Hiszpanii

Jeśli ciekawi was historia średniowiecza, to z pewnością lubicie też zwiedzać pochodzące z tamtej epoki zamki. Tych w Hiszpanii znajdziecie nie setki lecz tysiące. Wybraliśmy dla was 10 średniowiecznych zamków, naszym zdaniem najpiękniejszych i najbardziej interesujących. Jeśli będziecie kiedyś niedaleko którejś z tych twierdz, koniecznie musicie ją odwiedzić!

Najpiękniejsze zamki w Hiszpanii - Alcázar de Segovia

Alcázar de Segovia (Prowincja Segovia, Kastylia i León)

W kategorii "elegancja" to zdecydowany numer 1 wśród zamków znajdujących się na terytorium Hiszpanii. Nie bez powodu już od XII wieku był wykorzystywany jako rezydencja władców rosnącego w siłę Królestwa Kastylii. Alkazar w Segowii jest więc nie tylko twierdzą, ale także pięknym pałacem. Niektórzy doszukują się w wyglądzie jego wież inspiracji dla disneyowskiego Cindarella Castle. Jeśli macie zamiar go zwiedzić przygotujcie sobie na ten cel sporo czasu. Oprócz urządzonych z przepychem sal pałacowych czeka tam na was muzeum rycerstwa i artylerii. Jednak największą atrakcją jest wspięcie się "ślimakiem" po 152 schodach na szczyt wieży Torre de Juan II, z której rozciągają się wspaniałe widoki.
 

Hiszpania - zamek Castillo de Coca

Castillo de Coca (Prowincja Segovia, Kastylia i León)

Zamek w pobliżu miejscowości Coca niedaleko Segowii to twierdza nie do zdobycia. Być może nie doświadczyła zbyt wielu oblężeń, jednak te które miały miejsce były na tyle nieskuteczne, że odstraszały potencjalnych najeźdźców. Faktem jest, że drapieżna sylwetka tej twierdzy budzi respekt. Otoczony szeroką i głęboką fosą zamek Castillo de Coca jest największym dziełem militarnej architektury gotycko-mudéjar w Hiszpanii. Zadziwia geometrią baszt, a nawet znacznie mniejszych elementów obronnych. Nie brakuje w nim tajemniczych pomieszczeń oraz wielu romantycznych legend splatających się z prawdziwą historią tej kastylijskiej twierdzy.
 

Hiszpania - zamek Castillo de Gormaz

Castillo de Gormaz (Prowincja Soria, Kastylia i León)

Zwycięzca w kategorii "najpotężniejszy". Zbudowany w X wieku przez Maurów Castillo de Gormaz był w tamtych czasach największym zamkiem w całej Europie. Miał powstrzymać napór rycerstwa chrześcijańskiego, które odzyskiwało z rąk muzułmanów utracone dwa stulecia wcześniej ziemie. Twierdza została zdobyta w 978 roku by ledwie po 5 latach wrócić pod panowanie Kalifatu Kordobańskiego. Ostatecznie dostała się pod stałe władanie Królów Katolickich (Ferdynand I Wielki) dopiero około 1060 roku. Zamek ten być może nie grzeszy architekturą (jest dosyć zniszczony), ale za to zdumiewa swoimi rozmiarami. Obwód jego murów to "bagatela" 1,2 kilometra. Zachowało się wiele jego muzułmańskich elementów takich jak bramy z łukami podkowiastymi.
 

Hiszpania - zamek Castell de Xátiva niedaleko Walencji

Castell de Xátiva (Prowincja Valencia, Wspólnota Walencka)

Zamek znajdujący się w pobliżu Walencji w miejscowości Xátiva to prawdziwa podróż przez historię dawnych fortyfikacji. Jego dzieje sięgają nawet III wieku przed naszą erą i wojen Rzymian z Kartagińczykami dowodzonymi przez Hannibala. Twierdza jest nietypowa również ze względu na jej piętrowe rozmieszczenie na grzbiecie wzgórza. Składa się z dwóch połączonych ze sobą zamków, w których mieszają się ze sobą elementy architektury arabskiej i chrześcijańskiej, Castell de Xátiva koniecznie muszą zwiedzić pasjonaci średniowiecznej sztuki wojennej ze względu na bogactwo ekspozycji poświęconych rycerstwu oraz budowlom obronnym na terenie Hiszpanii. Widoki rozciągające się z murów "zamku tonącego w chmurach" zapierają dech w piersiach.
 

Hiszpania - zamek Castillo de la Mota

Castillo de la Mota (Prowincja Valladolid, Kastylia i León)

Zamek w miejscowości Medina del Campo to wyjątkowa twierdza szczególnie z dwóch powodów. Pierwszy z nich to jego historia oraz związane z nim liczne legendy. W XV wieku miały tam miejsce rozmaite rebelie, spiski, bitwy oraz dyplomatyczne rozgrywki pomiędzy wojskami królestw Kastylii oraz Aragonii. Więziono tam wielu wpływowych szlachciców oraz polityków. Drugi powód, dla którego warto zwiedzić zamek Castillo de la Mota to jego nietypowa jak na Hiszpanię konstrukcja. Do budowy murów otoczonej fosą twierdzy użyto w większości czerwonej cegły, a kamienia jedynie do ozdobnych detali. Wyróżnia ją także piękny, mierzący prawie 40 metrów stołp zwieńczony wykończonymi z finezją strzelnicami.
 

Hiszpania - zamek w Almodóvar del Río

Castillo de Almodóvar del Río (Prowincja Córdoba, Andaluzja)

Górujący na wzgórzu ponad wioską Almodóvar del Río to najpiękniej odrestaurowany zamek w Andaluzji. Uwagę przykuwają jego potężne wieże wzniesione na planach czworoboków oraz ostro zakończone blanki okalające mury. Zbudowali go w VIII wieku Maurowie, a w ręce chrześcijan przeszedł w XIII wieku. Obecnie zamek słynie ze wspaniale przygotowanych dla zwiedzających wnętrz (m.in. sala tortur i sala tronowa), w których kręcono wiele scen popularnej sagi "Gra o tron". Turyści mogą liczyć na wiele atrakcji, w tym dwukrotnie w ciągu dnia na "wizytę teatralną", podczas której po twierdzy oprowadza sam "majordomus". Pod koniec marca w Castillo de Almodóvar del Río odbywają się "dni średniowieczne".
 

Hiszpania - zamek obronny Castillo de Peñafiel

Castillo de Peñafiel (Prowincja Valladolid, Kastylia i León)

Twierdza górująca na litej skale ponad wioską Peñafiel jest prawdopodobnie najdziwniejszą w całej Hiszpanii. Chodzi oczywiście o jej wygląd, ponieważ pod względem walorów obronnych została doskonale przemyślana przez budowniczych. Otóż do złudzenia przypomina płynący statek, nie tyle średniowieczny żaglowiec co bardziej współczesny okręt wojenny. Castillo de Peñafiel to zamek zbudowany w X wieku, którego aktualny wygląd to efekt ostatecznej rozbudowy w XV wieku. Oplatające go mury zdobią liczne baszty na planie koła (jest ich 28), a w centrum znajduje się potężny stołp. "Smaczkiem" jest znajdujące się w jednym ze skrzydeł zamku Muzeum Wina (Museo Provincial del Vino). Jedną z jego atrakcji, oprócz poznawania historii i technik winiarstwa, jest degustacja szlachetnych trunków z regionu Ribera del Duero.
 

Hiszpania - zamek Castillo de Mendoza koło Madrytu

Castillo nuevo de Manzanares el Real (Wspólnota Auonomiczna Madrytu)

Najwspanialszy zamek niedaleko stolicy Hiszpanii to prawdziwe dzieło sztuki. Łączy w sobie mnogość elementów obronnych (cylindryczne baszty, barbakan, zwieńczone blankami i strzelnicami mury) oraz pałacowych, rozmieszczonych na sześciu kondygnacjach (krużganki, balustrady, galerie, kaplica, renesansowy ogród, rozmaite zdobienia fasad). Tym co rzuca się najbardziej w oczy jest harmonijność jego konstrukcji. Zbudowano go pod koniec XV wieku, w związku z czym w jego architekturze można dostrzec wiele elementów charakterystycznych dla gotyku izabelińskiego oraz wpływy sztuki muzułmańskiej. Zamek w Manzanares el Real (znany także pod nazwą Castillo de Mendoza) posiada muzeum poświęcone swojej historii oraz zbiór dzieł sztuki, w tym kolekcję wspaniałych gobelinów.
 

Hiszpania - zamek templariuszy Castillo de Ponferrada

Castillo de Ponferrada (Prowincja León, Kastylia i León)

Na naszej liście najwspanialszych zamków w Hiszpanii nie mogło zabraknąć miejsca dla jednej z twierdz należących przez długie lata do zakonu templariuszy. Znajduje się ona w północnej prowincji Kastylii, w historycznym regionie Bierzo. Zamek Castillo de Ponferrada został podarowany templariuszom pod koniec XII wieku. Ci przez kolejnych 120 lat umacniali go, służąc przy okazji pielgrzymom wędrującym do Santiago de Compostela. Pod względem architektury to budowla reprezentująca zarówno epokę romańską jak i gotyk. Wyróżniają ją szczególnie baszty zwieńczone ostro zakończonymi blankami. Warto wspomnieć o tym, że twierdzę tą najlepiej zwiedzać w pierwszym tygodniu lipca, ponieważ w miejscowości Ponferrada odbywa się wówczas "klimatyczna" fiesta o nazwie Noc templariuszy (Noche templaria).
 

Hiszpania - zamek i zespół pałacowy Alhambra de Granada

Alhambra de Granada (Prowincja Granada, Andaluzja)

Tej twierdzy nikomu nie trzeba przedstawiać. Choć w istocie jest to zespół pałacowy, dodajmy najwspanialszy wśród wszystkich zbudowanych w średniowieczu, odważyliśmy się go włączyć w poczet najpiękniejszych zamków w Hiszpanii. Argumentów skłaniających nas ku temu jest kilka. Po pierwsze jest to wybitnie warowny zespół budowli chroniony przez pas grubych i wysokich murów. Najstarsza część Alhambry nosi arabską nazwę Alcazaba, z arabskiego al-qaṣba czyli nic innego jak cytadela. Znajdują się tam potężne obronne wieże, w tym najwyższa z nich Torre de la Vela. Na koniec dodamy tylko, że sam wyraz Alhambra pochodzi od arabskiego al-Qal'a al-hamra czyli czerwony zamek. Jeśli planujecie pobyt na południu Hiszpanii po prostu musicie zwiedzić ten zabytek.