Zamek Castillo de Coca w Kastylii i Leon

Castillo de Coca to jeden z najciekawszych i najpiękniejszych zamków w Hiszpanii, pod wieloma względami wyjątkowy.

Zamek Coca - Hiszpania, Kastylia i León Zbudowany został pod koniec epoki średniowiecza, w 1473 roku. To jedna z europejskich pereł architektury militarnej, twierdza wzniesiona w regionie o największym zagęszczeniu budowli tego typu, obowiązkowy punkt na trasie zwanej "ruta de castillos". Znajduje się na peryferiach miejscowości Coca, w odległości około 50 km od Segowii (stolicy jednej z prowincji Kastylii i León) i 140 km od Madrytu.

Pierwszym elementem, który wyróżnia tą średniowieczną twierdzę jest jej zewnętrzny wygląd. Mimo iż zbudowana została na terenach kilka wieków wcześniej odbitych z rąk Maurów przez chrześcijan, nosi wiele śladów architektury arabskiej. Chodzi o sztukę mudejar, w przypadku tej fortecy wymieszanej z akcentami gotyckimi. Projektantem budowli był mistrz Alí Caro, architekt arabskiego pochodzenia.

Znajdujący się w zakolu rzeki Voltoya zamek wyróżnia się z zewnątrz otaczającą go szeroką i głęboką fosą. Stworzenie jej wymusił brak strategicznego położenia fortyfikacji na wzgórzu, która cechuje przeszło 90% średniowiecznych zamków w Hiszpanii. Jego najbardziej charakterystycznym elementem są mury o pięknej geometrii wykonane z cegły, materiału którego nie zwykli używać w budownictwie żyjący w średniowieczu chrześcijanie. Dzięki temu obserwowany z oddali lśni wpadającą w delikatną czerwień barwą. Zwieńczenia wież o złożonej geometrii przekroju są bogato zdobione. Dostęp do zamku strzeżonego przez dwa rzędy murów możliwy był przez zwodzony most prowadzący za pierwszy z nich. Na czterech rogach zewnętrznej części fortyfikacji znajdują się cztery wieże. Nad całością góruje zachowująca styl pozostałych "torre del homenaje", narożna wieża drugiego rzędu murów obronnych.

Wnętrze zamku Castillo de Coca zaskakuje uporządkowaniem i bogactwem dekoracyjnym kontrastującymi z jego "agresywnym" wyglądem z zewnątrz. Podczas zwiedzania budowli z przewodnikiem (2,70 euro/os.) przechodzi się przez eleganckie galerie. Na ścianach w zbrojowni widać stiukowe, geometryczne zdobienia charakterystyczne dla stylu mudéjar. Wśród atrakcji związanych z wizytą na zamku jest m.in. wejście na szczyt jednej z wież spiralnymi, wąskimi schodami. Z góry można obserwować widok urokliwego miasteczka Coca. W samym centrum zamku znajduje się osłonięte wysokimi ścianami prostokątne patio.

Jak to bywa w przypadku średniowiecznych grodów, wokół ich historii krąży wiele romantycznych legend. Castillo de Coca był ponoć zamkiem, w którym miał miejsce gorący romans markiza de Cenete, syna słynnego kardynała Mendozy, z córką włodarzy fortecy wywodzącej się w wielkiego rodu Fonseca. Zakochany młodzieniec swoją brawurową próbę przedarcia się przez mury przepłacił ponoć dotkliwymi poparzeniami ciała. Podczas wspinaczki zrzucono na niego ze szczytu jednej z wież rozgrzane węgle.