Alkazar w Segowii - zamek jak z bajki

Jednym z najważniejszych zabytków Segowii jest uważany przez wielu za najpiękniejszy zamek w Hiszpanii - Alcázar de Segovia. Usytuowany na górzystym cyplu wciśniętym pomiędzy łączące się ze sobą rzeki Clamores i Eresma, wydaje się być niczym wznoszący się na morskiej fali okręt.

Dostojny wygląd, historyczne znaczenie i bogactwo architektoniczne pozwalają uznawać go za jeden z symboli historii oraz sztuki hiszpańskiej. Zwiedzanie tego miejsca nie ogranicza się do podziwiania fortyfikacji z zewnątrz oraz spaceru po jej dziedzińcu oraz murach. To przystań, w której warto "zakotwiczyć" na nieco dłużej.

Alkazar w Segowii (Alcazar de Segovia) wielu uważa za najpiękniejszy zamek w Hiszpanii
Historia zamku w Segowii

Chociaż najstarszy zachowany dokument mówiący o istnieniu zamku w tym miejscu pochodzi z 1122 roku to wykopaliska archeologiczne wskazują na to, że fortyfikacja musiała istnieć tam już za czasów Rzymskiego Imperium. Na wzgórzu zajmowanym przez alkazar znaleziono bowiem granitowe bloki podobne do tych, z których zbudowano pobliski akwedukt.

Zamek posiadał ogromne strategiczne znaczenie już podczas arabskiej dominacji na Półwyspie Iberyjskim. Zdobyty razem z miastem przez chrześcijan na początku XII wieku był wielokrotnie przebudowywany. Z czasem zaczął również zmieniać swoje podstawowe przeznaczenie.

Pod koniec XII wieku stał się siedzibą dworu króla Alfonsa VIII, w późniejszym czasie rezydowali w nim kolejni królowie kastylijscy. Surowe romańskie kształty fortecy stopniowo zaczęły nabierać gotyckich rysów "wygładzonych" stylem cysterskim. W XIII wieku podczas panowania Alfonsa X Mądrego miały tutaj miejsce ważne narady wojenne, a w 1254 odbyły się Kortezy Generalne. W 1474 roku koronowano w nim na królową Kastylii Izabelę I, za której wspólnych rządów z  Ferdynandem II Aragońskim hiszpańskie okręty pod admiralicją Krzysztofa Kolumba dotarły do Ameryki, zdobyto ostatni bastion Maurów na półwyspie - Grenadę oraz wprowadzono inkwizycję.

Obecny wygląd zamku to w znacznej mierze dzieło architektów z czasów imperialnej świetności Hiszpanii - owoc kaprysu panującego w XVI wieku króla Filipa II z dynastii Habsburgów. Później zamek zaczął powoli tracić na znaczeniu. Spełniał rolę więzienia oraz od roku 1762 królewskiej akademii artylerii. Sto lat później jego wnętrza i dach strawił wielki pożar. W 1882 roku zamek odnowiono i stał się on siedzibą głównego archiwum wojskowego.

Architektura alkazaru w Segowii 

Alkazar czyli zamek to jedna z atrakcji Segowii w Kastylii i Leon Częścią zamku, która najbardziej rzuca się w oczy jest stanowiąca "rufę statku" wielka wieża Torre de Juan II zawdzięczająca swoją nazwę królowi, podczas którego panowania powstała (Jan II był władcą kastylijskim uchodzącym za jednego z najbardziej nieudolnych w całej dynastii). Jej zadaniem była obrona królewskiej fortyfikacji przed atakami od strony miasta, później służyła jako więzienie. Po środku fasadę zdobią półkoliste baszty, natomiast po bokach kilka wieżyczek, których kształt najprawdopodobniej zainspirował projektantów słynnego disneyowskiego Cinderella Castle. Wieża zwieńczona jest blankami, w które wkomponowane są kastylijskie herby szlacheckie. Na "dziobie okrętu" opasana grubym murem z blankami znajduje się druga wieża (Torre del Homenaje) zbudowana na prostokątnej podstawie. Na jej czterech rogach mieszczą się małe, "disneyowskie" wieżyczki, a w środku tylnej fasady jedna wielka, na której znajduje się taras widokowy ze studnią (La Terraza del Pozo). 

Centralny punkt wewnątrz alkazaru stanowi czteroboczny dziedziniec broni (Patio de Armas). Trzy z jego boków posiadają podcienie. W architekturze dziedzińca można dostrzec zarówno elementy architektury romańskiej jak również gotyckiej oraz renesansowej, ponieważ budowano go i modernizowano na przestrzeni aż czterech wieków (XII-XVI). Jest jeszcze drugi dziedziniec o nieregularnym, wydłużonym kształcie Patio del Reloj, zamknięty "dziobową" wieżą z zegarem słonecznym na szczycie elewacji.

Z jednej ze stron dziedzińca broni przechodzi się do części mieszkalnej zamku zwanej królewskimi salonami (Salones Regios). Są to komnaty, które niegdyś stanowiły rezydencję królów oraz pomieszczenia służące przyjmowaniu dostojnych gości. Wnętrza zachowały swój pełen królewskiego przepychu wygląd, dodatkowo są wspaniale umeblowane. Mamy więc salę tronową (Sala del Trono), salę kominkową (Sala de la Chimenea), królewski salon (Salón de los Reyes), gabinecik pozwalający należycie zadbać o urodę królowej (Tocador de la Reina), sypialnię królewską (Cámara Regia), zamkową kaplicę (Capilla del Alcázar) oraz kilka innych pomieszczeń. Sufity wykonane w stylu mudejar błyszczą złotą polichromią, ściany zdobią gobeliny, obrazy oraz murale przedstawiające sceny ze średniowiecznego życia kastylijskich możnowładców. Wiele z tych ozdób to elementy wiernie odtworzone w XIX wieku z rycin i zapisków ponieważ oryginały spłonęły w wielkim pożarze. W dawnym skarbcu znajduje się obecnie prasa służąca do wybijania monet oraz medali. Na zamku nie mogło również zabraknąć zbrojowni (Sala de Armas), w której prezentowany jest rycerski rynsztunek (zbroje, miecze, szpady, halabardy, kusze).

Zwiedzanie zamku w Segowii

Alcázar de Segovia to idealne miejsce dla chcących urozmaicić swój kilkudniowy pobyt w Madrycie lub jego okolicach. Segowia znajduje się w odległości około 100 km od Madrytu - to niecała godzina drogi jeśli chcemy tam dotrzeć pociągiem lub niewiele dłużej jeśli dysponujemy samochodem.

Godziny otwarcia dla zwiedzających:  10:00 do 19:00 od kwietnia do końca września; 10:00 do 18:00 od października do marca.

Ceny biletów wstępu:  4,50 € (normalny), 3,00 € (ulgowy); dodatkowo płaci się 2,00 € za wstęp na szczyt wieży Torre de Juan II (lub 6,50 € za zwiedzanie wszystkich komnat razem z wieżą).

Na początku sierpnia 2013 wprowadzono również wakacyjną ofertę nocnego zwiedzania alkazaru (1,5 h od 20:30).