Segowia, Hiszpania - zwiedzanie miasta i prowincji Segovia w Kastylii i Leon

Segowia, Hiszpania - zwiedzanie, zabytki i atrakcje

Niecałe 100 km od Madrytu znajduje się jedno z najpiękniejszych kastylijskich miast. Segowię w bardzo wielu powodów (historii, zabytków dziedzictwa kulturowego, gastronomii, krajobrazu) można uznać za serce hiszpańskiej Kastylii. Równie imponująco przedstawiają się okolice miasta, położone w obrębie prowincji Segovia.  

Starówka w mieście Segowia (hiszp. Segovia) od 1985 roku wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystko głównie za sprawą najważniejszej spuścizny architektonicznej z czasów Imperium Rzymskiego na terenie Hiszpanii, czyli potężnego bo zbudowanego z około 25 tysięcy granitowych bloków Acueducto de Segovia.

 Segovia - zwiedzanie miasta i prowincji Segowia w Hiszpanii, zabytki i atrakcje turystyczne Wspomniany akwedukt w Segowii liczy sobie ponad 170 łuków wznoszących się ponad placem Azognejo na wysokość prawie trzydziestu metrów. Ta wykonana najprawdopodobniej na przełomie I i II wieku budowla znajduje się w herbie miasta.

Kolejnym emblematycznym zabytkiem miasta jest pałac królów Kastylii – Alkazar w Segowii powstały nie później niż w 1122 roku. Wznosi się na stromej skale pomiędzy korytami dwóch rzek: Eresma i Clamores. Alcázar de Segovia reprezentuje z zewnątrz architekturę romańsko-gotycką, natomiast w jego wnętrzach napotkamy liczne przykłady sztuki mudéjar. Wewnątrz pałacu można zwiedzić sporo ciekawych komnat oraz muzeum artylerii Real Colegio de Artillería. 

Najważniejszym zabytkiem religijnej architektury w Segowii jest pokaźnych rozmiarów katedra - Catedral de Nuestra Señora de la Asunción de San Frutos. Ta późnogotycka budowla zbudowana na przełomie XVI i XVII wieku ze względu na swój elegancki wygląd jest określana „damą” pośród hiszpańskich katedr.

Segovia oferuje turystom znacznie więcej zabytków godnych uwagi: dzielnicę żydowską, liczne kościoły i klasztory, ogrody, muzea oraz wyśmienite restauracje. To miasto, w którym warto zatrzymać się na dłużej niż jedną dobę. Wieczorny spacer po labiryncie ciasnych uliczek starej Segowii pozwala na długo utrwalić w pamięci jej magię.

Granja de San Ildefonso - zwiedzanie prowincji Segovia w Hiszpanii

Prowincja Segovia posiada wiele innych atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest wystawna, królewska posiadłość La Granja de San Ildefonso z XVIII wiecznym pałacem oraz wspaniałymi ogrodami.

Z pewnością warte zwiedzenia są także średniowieczne wioski i małe miasteczka: Pedraza, Sepúlveda oraz Coca, na którego peryferiach znajduje się wyjątkowo interesujący zamek Castillo de Coca.

Sepulveda, Hiszpania - zwiedzanie prowincji Segovia Sepulveda urzeka swoim malowniczym położeniem i jest idealnym miejscem na długie spacery w otoczeniu zabytkowych budowli. Pedraza to mała wioska z romantycznym klimatem stanowiąca główną atrakcję weekendową dla mieszkańców leżącego niedaleko Madrytu.

Na uwagę zasługuje także wioska Cuellar. Wyróżnia się dużym nasyceniem różnego rodzaju gotyckich i renesansowych zabytków rozlokowanych na terenie pokaźnych rozmiarów starówki. Mieszają się tam wpływy trzech kultur: chrześcijańskiej, muzułmańskiej oraz żydowskiej. Oprócz licznych, dobrze zachowanych średniowiecznych kościołów z widocznymi wpływami sztuki mudéjar, miasteczko posiada interesujący plac Plaza Mayor, mury miejskie oraz zamek-pałac Castillo-Palacio de los Duques de Alburquerque. Nie wypada nie wspomnieć o wielowiekowej tradycji gonitw byków tzw. Encierros de Cuellar, które są uznawane za najstarsze w Hiszpanii. Udokumentowane jest, że odbywały się one tam już w 1215 roku.  

Dla poszukujących kontaktu z naturą godny polecenia jest spływ kajakami w parku krajobrazowym Parque Natural de las Hoces de Duraton. Płynąc zakolami kanionu rzeki można podziwiać jego skaliste, niekiedy sterczące pionowo zbocza. Park ten może pochwalić się rezerwatem ptactwa drapieżnego z największą w Europie populacją sępa brodatego.

Na terenie Parque Natural de las Hoces de Duraton znaleźć można między innymi średniowieczny klasztor, kościół, a także ciekawą jaskinię Cueva de los Siete Altares z wykutą w jej wnętrzu świątynią wizygocką z VII wieku. 

hoces del rio duraton - Hiszpania.jpg

Mapa prowincji Segovia w Kastylii i León - Hiszpania
Prowincja Segovia znajduje się na południowym wschodzie hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej Kastylia i León. Graniczy z trzema innymi prowincjami tej autonomii: prowincjami Valladolid i Burgos (na północy), Soria (na wschodzie) i Ávila (na zachodzie). Na południu sąsiaduje ze wspólnotą Madrytu oraz na wschodzie z Kastylią- La Manchą (Prowincja Guadalajara). Południe prowincji Segovia posiada górzyste ukształtowanie terenu dzięki górom należącym do masywu Sierra de Guadarrama. Większa część prowincji zdefiniowana jest przez krajobraz kastylijskiego płaskowyżu (mesety).


 

Alkazar w Segowii - zwiedzanie zamku

Alkazar w Segowii

Czy to właśnie na tej hiszpańskiej twierdzy wzorowali się projektanci zamku Cinderella Castle, z którym wielu kojarzy się bajkowy świat Disneya? Poznajcie alkazar w Segowii...

Acueducto de Segovia - rzymski akwedukt w Segowii

Akwedukt w Segowii

To dzieło starożytnej myśli inżynieryjnej uważane jest za najbardziej wartościowy i zachowany w najlepszym stanie zabytek z czasów Imperium Rzymskiego na terenach Półwyspu Iberyjskiego...

Pedraza - jedna z najpiękniejszych średniowiecznych wiosek w Hiszpanii

Pedraza

Opasana murami Pedraza to jedna z najpiękniejszych średniowiecznych wiosek w Hiszpanii, która posiada wiele ciekawych zabytków i atrakcji turystycznych...

Sepulveda (Kastylia i León)

Sepúlveda

Po grzbiecie płaskowyżu poprzecinanego kanionami rzek pnie się mozaika kamiennych domów z dachami pokrytymi rudą dachówką. Poznajcie magię miasteczka Sepúlveda...