Pedraza - średniowieczna wioska i zamek w Kastylii

Pedraza jest wioską liczącą obecnie niespełna pięciuset mieszkańców. Położona jest niedaleko Segowii we wspólnocie autonomicznej Castilla y León. To niepozorne lecz w rzeczywistości wyjątkowe miejsce na mapie średniowieczno-renesansowej Hiszpanii.

Pedraza to piękna, średniowieczno-renesansowa wioska w Hiszpanii Pedraza już w XI wieku była prężnie rozwijającym się miasteczkiem. Swoją wyjątkowość zawdzięcza architekturze budowli, które tworzą jej zabudowę. Praktycznie żadna z nich nie została wzniesiona w obecnych czasach. Większość budynków pochodzi z XVII, XVI bądź wcześniejszych wieków.

Nazwa Pedraza kojarzy się z hiszpańskim słowem "piedra" czyli "kamień". Wystarczy przespacerować się jedną z magicznych uliczek by dostrzec, że właśnie kamień nie cegła tworzą ten wyjątkowy urok. Pedraza to prawdziwy skarb średniowieczno-renesansowego dziedzictwa kulturowego Kastylii. Opasana murami posiada wiele imponujących zabytków i jest jedną z głównych atrakcji krajoznawczych Hiszpanii. Stanowi doskonałą alternatywę dla kochających tego typu miejsca turystów, chcących w ciekawy sposób spędzić czas podczas pobytu w okolicach Segowii lub w Madrycie.

Puerta de la villa

Jedyne wejście na teren zabytkowego miasteczka prowadzi przez masywną, kamienną bramę zwaną puerta de la villa. Istnieje tam od XI wieku chociaż swoją obecną architekturę zawdzięcza przebudowie w XVI wieku. Dokonała się ona za sprawą miejscowego szlachcica Iñigo Fernándeza de Velasco, o czym świadczy jego proporzec bezpośrednio nad samym wejściem. Podobno odpowiedzialny za jej otwieranie lub zamykanie był więzienny strażnik.

Cárcel de la Villa

Cárcel czyli więzienie z XIII-XVI wieku to jedna z głównych atrakcji Pedrazy. Tym co może zaskoczyć zwiedzających to muzeum są cele dla więźniów, których ściany nie są wykonane z kamienia tylko z drewnianych belek. Podczas zwiedzania z przewodnikiem można dowiedzieć się wielu ciekawych historii związanych z średniowiecznym aresztem, na przykład tego jaki los czekał przestępców którzy dopuścili się największych występków. Zamiast do celi 3x3 metry, która gościła nawet do kilkunastu więźniów byli oni strącani do lochu gdzie na skutek poważnych obrażeń ciała spowodowanych upadkiem z wysokości czekała ich zwykle śmierć.

Indywidualni turyści mogą zwiedzać muzeum w soboty, niedziele i święta (11:30-14:00 i 15:45-19:30), wstęp 3 €/os. W dni robocze istnieje możliwość organizacji zwiedzania dla wycieczek grupowych (Tel. 0034 921 50 99 55).

 

Pedraza (Hiszpania) - zamek

Plaza Mayor i Iglesia de San Juan

Rozległy rynek główny o nieregularnym kształcie to jeden z najpiękniejszych placów miejskich w Hiszpanii. O jego uroku stanowią arkadowe krużganki oraz dwukondygnacyjne szlacheckie pałacyki i kamienice z balkonikami.

Miejsce to nabiera szczególnego charakteru w trakcie różnego rodzaju uroczystości kulturalnych. Najważniejszymi wydarzeniami w Pedrazie są pełne magii wieczory o nazwie La noche de las velas. Odbywają się one w dwie pierwsze soboty lipca. Na placu i wokół niego zapalane są wtedy tysiące świec, a w pomieszczeniach wewnątrz kamienic nie można używać światła elektrycznego. Podczas tych wieczorów organizowane są również plenerowe koncerty muzyki klasycznej. Od 7 do 12 września odbywa się lokalna fiesta poświęcona patronce Pedrazy, dziewicy Virgen del Carrascal. W jej trakcie organizowane są gonitwy byków encierros, a plac, jak ma to miejsce od 1550 roku zamienia się w arenę korridy.

Do plaza mayor przylega najpiękniejszy kościół miasteczka Iglesia de San Juan. Zbudowany pierwotnie w stylu romańskim wyróżnia się obecnie dwupoziomową dzwonnicą oraz piękną architekturą barokową.

Castillo de Pedraza

Tamtejszy zamek (XIII-XV w.) uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Europie. Oprócz obronnych elementów fortyfikacji można podziwiać jego wnętrze przekształcone na muzeum (Museo Zuloaga). Znajdują się w nim bardzo ciekawe eksponaty w tym dzieła wybitnych hiszpańskich malarzy takich jak El Greco czy Goya. Wstęp do muzeum kosztuje 6 €/os. W okresie wakacyjnym otwarte w godzinach 11:00-14:00 i 17:00-20:00.

UWAGA: Pedraza to ulubione miejsce na rodzinne wypady za miasto w szczególności dla mieszkańców Madrytu. Niestety podczas wakacji i długich weekendów traci bardzo wiele ze swojego uroku. Radzimy więc zwiedzać Pedrazę "po sezonie"!