Parque Natural Hoces del Rio Duratón.

Hoces del Río Duratón to park krajobrazowy w Prowincji Segovia (Castilla y León). Znajdujący się tam rezerwat pozwala na obcowanie z dziką i spotykaną w niewielu miejscach na świecie przyrodą.

Na brak atrakcji nie będą tam narzekać osoby lubiące aktywny styl życia oraz zwiedzanie ciekawych zabytków. Parque Natural de las Hoces del Río Duratón obok średniowiecznych miasteczek i zamków to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu Kastylia i León. Dodatkowym atutem tego miejsca jest relatywnie niewielka odległość od stolicy Hiszpanii, Madrytu (130 km).

Park krajobrazowy Parque Natural de las Hoces del Río Duratón w Kastylii i León
Krajobrazy i przyroda parku Hoces del Río Duratón.

To jeden z najwspanialszych odcinków rzecznych w Hiszpanii. Rzeka Duratón, jeden z dopływów Duero, na przestrzeni tysięcy lat wyrzeźbiła w wapiennych skałach potężny kanion. Pionowo sterczące klify na odcinku pomiędzy miejscowością Sepúlveda oraz zalewem Embalse de Burgomillado mają niekiedy wysokość ponad 100 metrów. Ich kolor kontrastuje w wielu miejscach z zielenią lasów. Rzeka płynie głębokimi zakolami odkrywając swoje kolejne, zaskakujące oblicza.

Parque Natural de las Hoces del Río Duratón to gratka dla miłośników "bezkrwawych łowów". Największą atrakcją dla fotografów wyposażonych w teleobiektywy są drapieżne ptaki: liczne gatunki orłów, sokołów, sów i sępów. Symbolem tego rezerwatu jest sęp płowy, którego kolonia liczy tam aż 250 par. Lasy zamieszkiwane są przez liczne gryzonie, a brzegi rzeki należą do rzadkich okazów gadów.

Hoces del Río Duratón. Dziedzictwo kulturowe.

Tereny, który obecnie należą do parku krajobrazowego rzeki Duratón były zamieszkiwane od czasów prehistorycznych. Świadectwem tego są pozostałości niektórych skupisk ludzkich z dawnych epok. Do tych uczęszczanych przez turystów należą wydrążone w skałach jaskinie takie jak Cueva de los Siete Altares. Prowadzone w niej wykopaliska archeologiczne doprowadziły do odkrycia m.in. polerowanych, kamiennych siekier oraz ceramiki z epoki neolitu. Zwiedzający ją turyści natkną się w niej na pamiątki z czasów wizygockich (VII w.), kiedy stała się ona chrześcijańską świątynią. Nazwa "Siete Altares" nawiązuje do ołtarzy wyrzeźbionych wewnątrz w wapiennych ścianach.

Na jednej z najwyższych ścian kanionu rzeki Duratón wzniesiono w XI wieku romański klasztor Ermita de San Frutos (zdjęcie powyżej), który poświęcono dokładnie w 1100 roku. Warto zwiedzić jego wnętrze dojeżdżając do pobliskiej miejscowości Carrascal del Río. Poza tym to jeden z najciekawszych punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę kanionu. Inny zabytek, który można zobaczyć opływając meander rzeki są ruiny wielkiego kompleksu klasztornego Convento de la Hoz (Monasterio de Nuestra Señora de los Ángeles de la Hoz). Założyli go w 1231 roku mnisi zakonu franciszkańskiego. Niestety budowa sztucznego zalewu Burgomillado w 1953 roku odcięła wszystkie lądowe drogi dostępu do opactwa uniemożliwiając jego renowację.

W sąsiedztwie parku krajobrazowego znajduje się wiele wartych zwiedzenia miejscowości. Pod względem liczby zabytków dziedzictwa kulturowego i ich znaczenia wyróżnia się średniowieczna wioska Sepúlveda. Wśród jej licznych budowli sakralnych na szczególną uwagę zasługuje romański kościół Iglesia de San Salvador z końca XI wieku. Sepúlveda słynie z wyśmienitej regionalnej gastronomii o czym można przekonać się smakując potrawy w wielu z tamtejszych restauracji.

Park krajobrazowy dla aktywnych.

Hiszpania to nie tylko raj dla uprawiających kajakarstwo górskie dla wymagających. W obrębie Parque Natural de las Hoces del Río Duratón swoje usługi świadczy przynajmniej kilka profesjonalnych firm zajmujących się organizacją typowo rekreacyjnych spływów kajakowych wewnątrz kanionu. Udział w nich to wyjątkowe przeżycie szczególnie dla miłośników zapierających dech w piersiach krajobrazów. Spływ (z przewodnikiem/opiekunem lub bez) trwa z reguły około trzech godzin. Niektóre z okolicznych firm oferują atrakcje typu leśny paintball czy przejażdżkę po trudnym terenie samochodami z napędem na cztery koła.