Ponferrada, Hiszpania - zamek templariuszy

Ponferrada - zamek templariuszy na Camino de Santiago

Szlak wędrówek pielgrzymujących do grobu Św. Jakuba w Santiago de Compostela obfituje w wiele atrakcji turystycznych. Średniowieczne kościoły i klasztory, dzika przyroda, piękne krajobrazy oraz to, czego z pewnością nie brakuje w całej Hiszpanii - wspaniałe zamki.

W historycznym regionie Bierzo stanowiącym jeden z powiatów na północy Kastylii i León znajduje się bardzo interesująca i urokliwa twierdza. To zamek templariuszy w miejscowości Ponferrada. Oprócz wyjątkowych walorów architektonicznych może on pochwalić się bardzo ciekawymi dziejami.

Historia zamku Templariuszy w Ponferrada.

Ponferrada, Hiszpania - zamek templariuszy na szlaku Camino de Santiago Budowla ta nazywana jest zamkiem templariuszy, chociaż słynny zakon rezydował w niej przez niewiele ponad sto lat. Przypuszcza się, że już w czasach antycznych istniała w tym samym miejscu celtyberyjska fortyfikacja wielokrotnie przebudowywana w późniejszych czasach przez Rzymian, a następnie przez Wizygotów.

Położenie osady Ponferrada na głównym szlaku pielgrzymek do rzekomego grobu apostoła Św. Jakuba Starszego sprawiło, że z polecenia króla Leonu Ferdynanda II (Fernando II) w 1178 roku została ona zasiedlona przez zakon templariuszy. W 1196 roku w regionie Bierzo następuje inwazja wojsk króla Kastylii Alfonsa VIII. Kolejny król Leonu, Alfons IX (Alfonso IX de León), w związku z tym że templariusze udzielają wsparcia przeciwnikowi, decyduje się na zastąpienie ich obecności w Ponferrada zakonem Szpitalników Św. Jana (tzw. kawalerzy maltańscy). W roku 1211 monarcha ten zawiera jednak pokój z templariuszami i przywraca im sprawowanie kontroli nad miastem. Ci, w ciągu kolejnych lat dokonują znacznego ufortyfikowania Ponferrady, w tym kompletnej przebudowy starego zamku w 1282 roku.

Podczas panowania króla Kastylii, Ferdynanda IV (Fernando IV de Castilla), we Francji odbywa się proces dotyczący templariuszy, na mocy którego w 1310 roku następuje rozwiązanie zakonu oraz całkowita konfiskata jego mienia. Ówczesny wielki mistrz zakonny Rodrigo Yánez, decyduje się przekazać zamek infantowi Don Juanowi. Wkrótce Castillo de Ponferrada staje się częścią zespołu fortyfikacji Korony Kastylijskiej.

W 1340 roku król przekazuje zamek pod opiekę galicyjskiego szlachcica, majordomusa Pedro Fernándeza de Castro, który dokonuje jego dalszej przebudowy. Zapiski mówią, że podczas sprawowania władzy przez następcę, jego brata Fernando de Castro, Ponferrada była miastem o wielkim znaczeniu militarnym. W 1354 roku stacjonowała w nim armia 730 rycerzy konnych oraz 1200 piechurów. W kolejnych stuleciach zarówno miejscowość jak i zamek były miejscem burzliwych wydarzeń: bitew, konfiskat, zdrad, procesów i egzekucji.

Architektura i zwiedzanie zamku w Ponferrada.

Obecna, zewnętrzna architektura zamku o wielokątnym, nieregularnym kształcie podstawy nie jest świadectwem dokonań budowniczych pracujących pod nadzorem templariuszy. Choć prezentuje się niebywale atrakcyjnie, jest to efekt przebudowy fortyfikacji głównie w XV wieku. Za to wewnątrz zamku można zobaczyć umocnienia pochodzące z XII wieku, tak więc z czasów stacjonowania tam słynnego zakonu. Są tam liczne dziedzińce, barbakan, a szczególnie wspaniałe wieże.  Należy do nich wzniesiona na eliptycznej podstawie trzykondygnacyjna Torre del Malvecino oraz inna, wyróżniająca się spiczastą bramą. W północną fasadę zamku wkomponowana jest Torre del Moclín, potężna baszta zbudowana na planie sześciokąta. Wejście do Castillo de Ponferrada prowadzi przez kamienny most oraz bramę, nad którą znajdują się wieżyczki zwieńczone zgrabnymi blankami. W średniowieczu dostępu do zamku broniła głęboka fosa oraz rzeka znajdująca się za jego tylną częścią.

Ponferrada zamek templariuszy.jpg

Ceny biletów wstępu: 6 €, 4 € (ulgowy), dzieci do lat 13 bezpłatnie

Godziny zwiedzania:

01/01-28/02 i 15/10-31/12:
10:00-14:00 i 16:00-18:00

01/03-31/03
10:00-14:00 i 16:00-19:00

01/04-14/10
9:00-21:00

W poniedziałki zamek nieczynny dla zwiedzających. W niedziele otwarty do godz. 14:00.

Na przełomie czerwca i lipca w Ponferrada odbywa się widowiskowa fiesta pod nazwą Noche Templaria (Noc Templariuszy). Trwa przez 5 dni (kończy się w 1 niedzielę lipca), podczas których na zamku i w jego sąsiedztwie przygotowanych jest wiele atrakcji m.in. pochody, targ, obozowisko oraz inscenizacje z udziałem osób przebranych w stroje templariuszy. Nie brakuje nocnych pokazów pirotechnicznych.