Najczęściej zwiedzane zabytki i muzea w Hiszpanii

Hiszpania to jeden z trzech najczęściej zwiedzanych przez turystów krajów na świecie. Obcokrajowców kuszą nie tylko hiszpańskie plaże i ciepły klimat. Jest tam wiele miejsc, w których można poznać bogatą historię i kulturę tego kraju.

Przedstawiamy listę 10 najczęściej odwiedzanych w 2015 roku obiektów na terytorium Hiszpanii - wspaniałych zabytków oraz muzeów. W zestawieniu tym nie uwzględnio miejsc, w których zwiedzającym nie wydaje się biletów wstępu.

1. Sagrada Familia (Barcelona)

Najczęściej zwiedzane zabytki i muzea w Hiszpanii (Sagrada Familia - Barcelona) (3,7 mln zwiedzających w 2015)  W 2015 kościół Temple Expiatori de la Sagrada Família stał się liderem pod względem liczby turystów zwiedzających w ciągu roku pojedynczy obiekt na terytorium Hiszpanii (w poprzednich latach był to przeważnie pałac Alhambra w Granadzie). Nieskończone od przeszło 100 lat dzieło Antoniego Gaudiego to wizytówka stolicy Katalonii. Zachwyca swoim pięknem, symboliką i... być może tym, że wciąż jest swego rodzaju placem budowy. To dzieło stanowiące apogeum geniuszu najwybitniejszego architekta XX wieku. Bazylikę Sagrada Familia można zwiedzać przez 365 dni w roku na różne sposoby: samodzielnie (15 €), z przewodnikiem (24 €), z audioprzewodnikiem (22 €). Warto wspiąć się na wieże by zobaczyć stamtąd wspaniałą panoramę Barcelony (29 € z audioprzewodnikiem). 

2. Muzeum Królowej Zofii (Madryt)

Najczęściej zwiedzane zabytki i muzea w Hiszpanii (Muzeum Królowej Zofii - Madryt) (3,2 mln zwiedzających w 2015) Okazuje się, że Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii (Museo Reina Sofía) to największa atrakcja turystyczna Madrytu. Budynek znajdujący się na placu w pobliżu stacji kolejowej Atocha i parku Retiro zwiedza większa ilość osób niż inne słynne madryckie muzeum (Museo del Prado). Na 84 tysiącach metrów kwadratowych można zobaczyć ponad 20 tys. dzieł sztuki (w większości artystów żyjących w XIX i XX wieku), w tym najsłynniejszy obraz Pablo Picassa - Guernica. To aktualnie najczęściej zwiedzane w Hiszpanii muzeum. Bilet wstępu nie jest drogi: 8,00 €. Otwarte we wszystkie dni oprócz niektórych świąt: 1/01, 6/01, 2/05, 16/05, 9/11, 24/12, 25/12, 31/12. 

3. Muzeum Prado (Madryt)

Najczęściej zwiedzane zabytki i muzea w Hiszpanii (Muzeum Prado - Madryt) (2,6 mln zwiedzających w 2015)  Museo del Prado to jedno z najsłynniejszych muzeów na świecie. Być w Madrycie i go nie zwiedzić, to tak jak opuścić Paryż bez wcześniejszej wizyty w Luwrze lub Florencję bez wstąpienia do Galerii Uffizi. Obecnie w Muzeum Prado możecie zobaczyć ponad 20 tys. dzieł sztuki, w tym najważniejsze owoce twórczości artystów europejskiego renesansu i baroku: Velázqueza, Goyi, El Greco, Rubensa, Tycjana, Rafaela, Boscha, Memlinga, Ribery, Zurbarana czy Boticellego. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 15 € (dzieci i młodzież do lat 18 oraz studenci nie płacą nic). Obiekt zamknięty jest dla zwiedzających tylko 3 dni w ciągu roku (1/01, 1/05, 25/12).

4. Pałac Alhambra (Granada)

Najczęściej zwiedzane zabytki i muzea w Hiszpanii (Alhambra - Granada) (2,5 mln zwiedzających w 2015)  Alhambra to najpiękniejsza budowla z czasów średniowiecznej ekspansji Maurów na terytorium Europy. Od wielu lat to również najczęściej zwiedzany przez turystów zabytek w Hiszpanii. Z zewnątrz Alhambra przypomina potężny zamek, jednak wnętrza budowli odsłaniają całe jej pałacowe piękno. Są tam wspaniałe patia (dziedzińce), w których pierwszoplanową rolę odgrywają geometria, woda oraz zieleń roślinności. Jest też wiele komnat pełnych marmurów, stiukowych dekoracji, barwnych ceramicznych płytek, ścian pokrytych filigranową sztukaterią. Elementem zwiedzania zespołu pałacowego jest wizyta w położonej nieopodal letniej rezydencji nasrydzkich królów - ogrodach Generalife. Aby zwiedzić cały kompleks budowli wchodzących w skład Alhambry wystarczy zakupić bilet wstępu za 14 €.

5. Miasteczko Sztuki i Nauki (Walencja)

Najczęściej zwiedzane zabytki i muzea w Hiszpanii (Miasteczko Nauki i Sztuki - Walencja) (1,9 mln zwiedzających w 2015)  Awangardowy kompleks budowli zaprojektowany przez słynnego architekta Santiago Calatravę to główna atrakcja turystyczna w Walencji, mieście położonym w środkowej części śródziemnomorskiego wybrzeża Hiszpanii. Przybycie do Ciudad de las Artes y las Ciencias gwarantuje spędzenie czasu w wyjątkowy sposób. Zwiedzający mają m.in. możliwość rozrywki w największym w Europie delfinarium, obejrzenia filmów w nowoczesnym kinie IMAX z ekranem o powierzchni 900 m2, zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami techniki w Muzeum Nauki, wizyty w planetarium lub zobaczenia ciekawych pokazów z różnych dziedzin sztuki. Bilet wstępu do trzech dowolnych obiektów na terenie Miasteczka Szuki i Nauki ważny jest przez 3 dni i kosztuje 37,40 €.

6. La Mezquita (Kordoba)

Najczęściej zwiedzane zabytki i muzea w Hiszpanii (Wielki Meczet/Katedra w Kordobie) (1,6 mln zwiedzających w 2015)  Wielki Meczet w Kordobie, który w średniowieczu stał się katolicką katedrą, to druga najczęściej zwiedzana zabytkowa budowla w Hiszpanii. Wielu z was pewnie już widziało gdzieś fotografię przedstawiającą las kolumn z dwupoziomowymi arkadami pomalowanymi w czerwone pasy. Jest ich tam ponad 800 - znalezienie się pośród nich robi na zwiedzających kolosalne wrażenie, szczególnie jeśli dodamy do tego akustykę panującą wewnątrz budowli. Nie mniej ciekawa jest wizyta w tamtejszym mihrabie. Na zwiedzanie Mezquity warto przyjść razem z miejscowym przewodnikiem, przede wszystkim ze względu na okazję poznania fascynujących dziejów średniowiecznej Kordoby, która wpisuje się w historię budowy Wielkiego Meczetu. Bilet wstępu to 8 € (bez zniżki) lub 4 €.(dzieci w wieku 10-14 lat). 

7. Katedra Najświętszej Marii Panny (Sewilla)

Najczęściej zwiedzane zabytki i muzea w Hiszpanii (Katedra w Sewilli) (1,5 mln zwiedzających w 2015)  Będąc w Sewilli nie można przegapić zwiedzania największej gotyckiej katedry na świecie. Intencje jej budowniczych były klarowne: "Wzniesiemy świątynię tak wielką, że ci którzy ujrzą ją ukończoną uznają nas za szaleńców". Wewnątrz katedry poczujecie się bardzo mali. Rozmiarami i przepychem zdumiewa główna kaplica, z oczywiście największym na świecie ołtarzem. Wielką atrakcją jest wspięcie się na katedralną wieżę-symbol Sewilli (La Giralda) i podziwianie stamtąd panoramy stolicy Andaluzji. Wstęp do wnętrza samej katedry jest bezpłatny. Zapłacimy jedynie za zwiedzanie Giraldy 7,50 € dorośli, 2 € uczniowie pow. 12 roku życia oraz studenci).

8. Alkazar (Sewilla)

Najczęściej zwiedzane zabytki i muzea w Hiszpanii (Alkazar w Sewilli) (1,5 mln zwiedzających w 2015)  Rezydencja dygnitarzy kalifatu kordobańskiego, Reales Alcazares, zwiedzana jest co roku przez podobną ilość turystów goszczących w Sewilli co tamtejsza katedra. Zapewne oznacza to, że obydwie budowle budzą wśród nich podobne zainteresowanie. Ci, którzy zwiedzili wcześniej pałac Alhambra w Granadzie spacerując wewnątrz murów sewilskiego alkazaru mogą się poczuć odrobinę rozczarowani. Nie oznacza to wcale, że wnętrza Reales Alcazares nie zrobią na nich wrażenia. Z pewnością miło wspomina się spacer i spoczynek w ogrodach o powierzchni 70.000 m2. Podsumowując: dobrze wydane 9,50 €. Alkazar w Sewilli jest niedostępny dla zwiedzających przez 3 dni w roku: 1/01, 1/05, 25/12.

9. Pałac Królewski (Madryt)

Najczęściej zwiedzane zabytki i muzea w Hiszpanii (Pałac Królewski w Madrycie) (1,3 mln zwiedzających w 2015)  W dzisiejszych czasach Hiszpania nadal jest jednym z niewielu królestw na świecie (posiada ustrój monarchii konstytucyjnej). Dlatego jedną z jej głównych atrakcji turystycznych jest zwiedzanie pałacu królewskiego w Madrycie. Lśniąca bielą wytworna rezydencja jest imponująca pod bardzo wieloma względami. Zobaczycie tam m.in. salę tronową, gabinet porcelanowy, królewską zbrojownię oraz interesujące muzeum farmacji. Podczas zwiedzania Palacio Real de Madrid nie można pominąć długiego spaceru po królewskich ogrodach. Ceny biletów wstępu: 11 € (z ekspozycją dzieł sztuki) lub 10 € (bez ekspozycji), 6 € lub 5 € (uczniowie i studenci).

10. Casa Milà (Barcelona)

Najczęściej zwiedzane zabytki i muzea w Hiszpanii (La Pedrera w Barcelonie) (3,2 mln zwiedzających w 2015)  Gdyby zsumować liczbę zwiedzających budynki stworzone według projektów tego samego architekta, okazałoby się, że wszystkie dzieła Antoniego Gaudiego na terytorium Hiszpanii (głównie w samej Barcelonie) zwiedza co roku niespełna 10 mln turystów. Casa Milà zwana potocznie Kamieniołomem (La Pedrera) to kamienica, w której oprócz charakterystycznych dla twórczości Gaudiego środków dekoracyjno-architektonicznych zastosowano wiele nowatorskich rozwiązań. Jedną z głównych atrakcji podczas zwiedzania Casa Milà jest wejście na dach z tarasem. Zobaczycie tam fantazyjnie rzeźbione nasady wentylacyjne oraz kominy, które kojarzą się z sylwetkami wojowników z hełmami na głowach. Istnieje możliwość zwiedzania tej budowli na wiele sposobów. Najzwyklejszy z nich (w ciągu dnia, z audioprzewodnikiem) wymaga kupna biletu w cenie 20,50 €.

Tuż za dziesiątką najczęściej zwiedzanych w 2015 roku zabytków i muzeów w Hiszpanii, z ponad milionem zwiedzających rocznie każda, plasują się takie atrakcje turystyczne jak: Teatr-Muzeum Dalí (Figueres, Katalonia), Muzeum Guggenheima (Bilbao, Kraj Basków), Muzeum Picassa (Barcelona). Wśród obiektów nie rejestrujących liczby gości na podstawie wydanych biletów wstępu prym wiodą kościoły, do których pielgrzymują wierni z całego świata. Wśród nich są bazylika katedralna Nuestra Señora de El Pilar w Saragossie i katedra w Santiago de Compostela, które co roku może zwiedzać odpowiednio około 5 i 3 miliony osób rocznie.