Asturia to bezkresne pasma zielonych wzgórz pokrytych łąkami, pastwiskami i lasami. Jest tam również urokliwe wybrzeże z wieloma umiarkowanie spokojnymi wakacyjnymi kurortami rozlokowanymi w sąsiedztwie parków krajobrazowych. Asturia to ostoja dzikiej przyrody, doskonałe miejsce do zwiedzania i wypoczynku w zaciszu malowniczych zatok Morza Kantabryjskiego.
Z kolei miejscowości położone w okolicach parku narodowego Picos de Europa stanowią inną atrakcję dla turystów. To doskonała baza wypadowa do górskich wędrówek lub uprawiania wszelakiego rodzaju sportów na łonie natury. To również idealne miejsce do zapoznania się z ciekawą, miejscową gastronomią. Wreszcie Asturia to region, w którym zwiedzający znajdą wiele specyficznych i unikatowych zabytków oraz innych atrakcji turystycznych.
Niepowtarzalny charakter Asturii nadają jej Góry Kantabryjskie położone w znikomej odległości od morza. Znajdziemy tam wiele miejscowości górskich doskonale przystosowanych do świadczenia usług turystycznych. Przykładem może być Cangas de Onis położone niemalże na samej granicy parku narodowego. Miasteczko to posiada dobrą bazę noclegową, wiele sklepów sprzedających wyśmienite produkty regionalne (np. ser cabrales, cydr) i pamiątki, bary, restauracje oraz agencje zajmujące się organizowaniem wypraw dla uprawiających sporty górskie (spływy górskimi rzekami, kanioning, survival, paintball, quady, jazda konna, speleologia). Charakterystycznym zabytkiem w Cangas de Onis jest XIV-wieczny most zwany rzymskim, Puente Romano. Zawieszony jest pod nim krzyż łaciński. Jest to tzw. Krzyż Zwycięstwa (Cruz de la Victoria), który widnieje na fladze i w herbie Asturii. Drogocenny oryginał, pokryty złotem, wysadzany szmaragdami i innymi drogocennymi kamieniami szlachetnymi znajduje się od 908 roku w katedrze w Oviedo.
Niezwykle ważnym z historycznego punktu widzenia miejscem jest położona w obrębie samego parku narodowego Basílica de Santa María la Real de Covadonga. Wybudowana została w następstwie pożaru starej świątyni nieopodal jaskini Santa Cueva gdzie znajduje się figurka matki boskiej znanej jako La Santina.
Z tamtego miejsca niedaleko jest do popularnego szlaku wiodącego do położonych na wysokości około 1.100 m n.p.m. dwóch jezior polodowcowych Enol i Ercina.
Prowadząca stromo pod górę malownicza droga umożliwia wjazd własnym samochodem, aczkolwiek na trasie spotkamy wielu rowerzystów i pasterzy prowadzących na górski wypas krów. Podczas pieszej wędrówki z parkingów usytuowanych w pobliżu wspomnianych jezior można podziwiać dziką przyrodę, starą kopalnię oraz zapierające dech w piersiach widoki.
Do innych atrakcji okolic parku narodowego Picos de Europa należy zaliczyć pochodzącą z okresu paleolitu małą jaskinię Cueva El Buxu ze skalnymi, prehistorycznymi rysunkami zwierząt (3 km z Cangas de Onis). Dla kochających górskie wędrówki obowiązkowa jest wspinaczka po malowniczym szlaku Ruta de Cares na pograniczu ze wspólnotą autonomiczną Castilla y León. Nie brakuje tam dobrych ośrodków narciarskich czynnych do końca Świąt Wielkanocnych. Najpopularniejsze to San Isidro posiadające 31 km tras zjazdowych i tyle samo wyciągów oraz odrobinę mniejszy Valgrande Pajares.
W paśmie Gór Kantabryjskich znajdują się inne, nie mniej malownicze tereny. Mowa głównie o parku krajobrazowym Parque Natural de Somiedo. Właśnie tam możemy spotkać największą różnorodność flory i fauny. W rozciągających się na olbrzymiej przestrzeni lasach można napotkać niedźwiedzie brunatne, wilki, dziki, jelenie oraz drapieżne ptactwo. Piękno krajobrazu dopełniają rozległe zielone pastwiska i widok majestatycznych szczytów kordyliery. Znajdują się tam również interesujące skanseny, w których można poznać jak mieszkali oraz czym się zajmowali w przeszłości miejscowi górale.
Na obrzeżach Kordyliery Kantabryjskiej leżą malownicze miejscowości należące do gminy Proaza. W średniowieczu prowadził tędy wyjątkowo ważny dla przemieszczających się wojsk, zarówno chrześcijańskich jak muzułmańskich, szlak prowadzący w głąb półwyspu Iberyjskiego tzw. Camino Real del Puerto de la Mesa. W trakcie ucieczki po przegranej bitwie pod Covadongą życie stracił tam muzułmański gubernator północnej części Hiszpanii - Munuza. W pięknie położonej na tle Gór Kantabryjskich wiosce Bandujo odnaleziono ślady pochodzące z czasów rzymskich. Obecnie w tej zasiedlonej przez czterdziestu kilku mieszkańców miejscowości znajdziemy interesujące zabytki - średniowieczne budowle, w tym kościół Iglesia de Santa María.
Z terenów górskich warto przenieść się bardzo szybko i sprawnie nad położone w zasięgu kilkudziesięciu kilometrów wybrzeże Asturii tzw. Costa Verde. Jego piękno najwspanialej oddają dzikie plaże takie jak odcięta od cywilizacji stromym, zalesionym zboczem Playa del Silencio położona w okolicach urokliwej, rybackiej osady Cudillero. To chyba najładniejsza tego typu miejscowość w całej Hiszpanii. Bajecznie kolorowe domki usytuowane z półkolistej zatoczce pną się po stromych zboczach.
Najpopularniejszym letnim kurortem Asturii jest miejscowość Llanes. To portowe miasto posiada piękną starówkę z placem poświęconym pamięci pochodzących stamtąd 65 marynarzy, członków słynnej w XVI wieku hiszpańskiej floty wojennej nazywanej Wielką Armadą. Oprócz pochodzących z XIII wieku murów i wieży znajdziemy tam pałace z późniejszych epok, a także charakterystyczne kolorowe domy zwane casas de indianos. Należały one do mieszkańców, którzy dorobili się fortun w XIX i XX wieku w Ameryce Północnej.
Llanes otoczone jest wieloma dzikimi plażami położonymi w sąsiedztwie urwistej linii brzegowej wybrzeża. Jedną z najbardziej znanych jest piaszczysta Cuevas del Mar z wydrążonymi przez wodę jaskiniami ukrytymi w otaczających ją skalnych klifach. Równie ciekawą dziką plażą jest La Ballota. Niecodzienne widoki gwarantują nietypowe nadmorskie urwiska, oferujące przyrodnicze widowisko zwane Bufones. Podczas gdy morze jest bardziej wzburzone, przez wydrążone w skałach przez naturę szczeliny wytryskują w powietrze na wysokość kilkunastu metrów gejzery wody.
Inną malowniczą miejscowością nadmorską w Asturii jest Ribadesella. Słynie z bardzo długich piaszczystych plaż. W okolicy znajdują się związane z prehistorią miejsca, dlatego rejony te są nazywane wybrzeżem dinozaurów - Costa de los Dinosaurios. Najsłynniejsza jaskinia to otwarta dla zwiedzających Cueva de Tito Bustillo z naskalnymi rysunkami z okresu paleolitu, wpisana razem z kantabryjską Altamirą na listę UNESCO. Całe wybrzeże Asturii jest doskonale przystosowane do uprawiania turystyki aktywnej. Umożliwia to bliskość wielu plaż oraz górskich zboczy i rzek w Picos de Europa.
Stolicą Asturii jest Oviedo. Założono je w 761 roku, a stołeczny charakter w Księstwie pełni nieprzerwanie od początku IX wieku. Główną budowlą, z którą identyfikuje się miasto jest gotycka katedra Catedral de San Salvador. Została wzniesiona na początku XIII wieku. Jest też to swego rodzaju nekropolia, ponieważ znajdują się wewnątrz niej grobowce średniowiecznych władców Asturii czyli tzw. Panteón de Reyes. W jej zewnętrznej architekturze najbardziej rzuca się w oczy piękna, strzelista wieża z dzwonnicą i zegarem oraz gotycko-renesansowy portyk fasady głównej. Wewnątrz oszałamia piękno licznych kaplic oraz polichromowany ołtarz główny. Paradoksalnie, za najcenniejszy zabytek uznawana jest przybudówka katedry - pochodząca z IX wieku kaplica Cámara Santa. Od przeszło tysiąca lat przechowuje się w niej relikwie, w tym słynny krzyż Cruz de la Victoria. Razem z innymi przedromańskimi zabytkami wpisana jest na listę UNESCO.
Unikalnymi na skalę światową zabytkami Asturii są charakterystyczne kościoły pochodzące z IX wieku, znajdujące się na terenie miasta Oviedo lub jego peryferiach.
Na pierwszy rzut oka budowle te różnią się bardzo od siebie. Wszystkie cechuje jednak to samo - typowa dla wczesnego średniowiecza prostota, która ujmuje zwiedzających swoją harmonią i dyskretnym pięknem. Noszą nazwy Santa María del Naranco, San Julián de los Prados i San Miguel de Lillo. Razem z Cámara Santa i nie wyglądającym zbyt imponująco ujęciem wody pitnej z IX wieku Fuente de Foncalada są wpisane na listę zabytków światowego dziedzictwa UNESCO jako preromańskie zabytki Oviedo i Księstwa Asturii.
Gijón jest nowoczesną metropolią położoną na wybrzeżu. Emblematyczną budowlą miasta jest budynek wyższej uczelni Universidad Laboral de Gijón zbudowany już po II wojnie światowej. Charakteryzuje go wysoka na 130 metrów wieża kojarzona z sewilską Giraldą. W popularnym La Laboral zainicjowano niedawno projekt "Miasto Kultury" (Ciudad de la Cultura), mający na celu wykreowanie i przedstawienie nowoczesnych form sztuki.
Swoisty urok ma trzecie pod względem wielkości miasto Asturii - Avilés. Jego stara część posiada wiele charakterystycznych dla miejscowych miast budowli. Wzdłuż kameralnych uliczek rozlokowane są zabytkowe kościoły, pałace i fontanny reprezentujące wiele stylów architektonicznych, od romańskiego po barokowy.