Lastres - rybacka wioska w Asturii

Na wybrzeżu Morza Kantabryjskiego w Asturii nie brakuje ładnych rybackich wiosek. Jedną z nich jest Lastres, która Hiszpanom kojarzy się z przygodami doktora Mateo - bohatera popularnego hiszpańskiego serialu.

Zwiedzanie Asturii - Lastres Lastres pod względem krajobrazu stanowi esencję Asturii. Zwiedzającym oferuje wspaniałe widoki morza, zielonych pagórków, gór Sierra del Sueve, a w pogodne dni szczytów masywu Picos de Europa. To idealna miejscowość dla lubiących spacery w urokliwych miejscach. Kamienne i kręte uliczki wkomponowane w ciasną zabudowę opadają ku skalistym brzegom oceanu.

W Lastres nie brakuje zabytkowych budowli. Jedną z nich jest barokowy kościół Iglesia de Santa María de Sábada. Na górującej nad wioską polanie znajduje się kaplica Capilla de San Roque, a tuż obok niej punkt widokowy ze wspaniałą panoramą wybrzeża (mirador de San Roque). Spacerując po Lastres warto zobaczyć rybacką dzielnicę Barrio de los Balleneros, a także emblematyczną wieżę zegarową Torre del Reloj (powstała w XV w., przebudowana w XVIII w.).

Pobyt w Lastres nie może obyć się bez wizyty w rybackim porcie. Jedną z atrakcji może być obserwacja codziennego życia rybaków, wypłynięć kutrów na połów i ich powrotu z cennym ładunkiem. W porcie mieści się oczywiście giełda rybna (Lonja de Lastres). Warto skosztować specjałów serwowanych na bazie świeżych ryb i owoców morza w miejscowych restauracjach i barach.

W okolicach Lastres znajduje się kilka pięknych, piaszczystych plaż. Oprócz głównej Playa de Lastres warto zobaczyć (a najlepiej wypocząć) dziką Playa de la Griega, która ma prawie 1 km długości. Do innych popularnych plaż w pobliżu wioski należą La Playa l’Estilleru (przed wiekami budowano na niej rybackie statki), Playa de La Isla, Playa el Barrigón i Playa de La Espasa (1,5 km długości, położona najdalej od centrum Lastres).