Cudillero - piękna wioska rybacka w Asturii

Na rozległym wybrzeżu Hiszpanii istnieje wiele rybackich wiosek i miasteczek. Urzekają swoim spokojem, rytmem dnia dyktowanym przez wypływające na połowy bądź wracające z nich kutry, zapachem słonej wody i świeżych ryb niesionym przez bryzę wiejącą od strony portu.

Jest jednak jedno takie, które urzeka przede wszystkim swoim położeniem i niepowtarzalną zabudową. To Cudillero, jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Hiszpanii. Ta spokojna rybacka wioska w Asturii przypomina swego rodzaju amfiteatr. Wąskie i kręte uliczki opadają stromo ku cichej zatoczce. Właśnie stamtąd najlepiej jest podziwiać kolorowe domki pnące się po zboczach trzech otaczających ją wzgórz. Jej mieszkańcy nazywają samych siebie Pixuetos ("Pix" w lokalnym dialekcie znaczy "ryba"). O tym, że rybołówstwo jest wpisane w ich tradycję można przekonać się smakując wyśmienitego morszczuka (merluza) w jednej z wielu miejscowych restauracji. 

Cudillero to piękna wioska z portem rybackim na wybrzeżu Asturii w północnej Hiszpanii Cudillero to doskonałe miejsce na jedno lub dwudniowy wypad podczas wakacji na północnym wybrzeżu Hiszpanii. Będąc tam warto zapuścić się w gąszcz ciasnych uliczek, wspiąć się na jedno z okalających je wzgórz, podziwiać krajobraz postrzępionej linii brzegowej z latarnią morską oraz bezkres Morza Kantabryjskiego. Można zaobserwować, jak o zmierzchu łodzie rybackie wyprawiają się na połowy morskich "skarbów", a poranku powracają z mniej lub bardziej obfitym ładunkiem.

Cudillero nie posiada szczególnie bogatej (jak na warunki Hiszpanii) historii. Z nielicznych zabytków nie należy odmawiać znaczenia zespołowi pałacowo-ogrodowemu Quinta de Selgas, położonemu nieco bardziej w głębi lądu. Wewnątrz tego kompleksu znajduje się muzeum posiadające w swoich zbiorach kilka drogocennych dzieł sztuki artystów takich jak Goya, El Greco czy Rubens. Jednakże siła tej rybackiej wioski tkwi w czymś innym, w jej wyjątkowym morskim charakterze i malowniczości.

Okolice Cudillero to przede wszystkim piękne krajobrazy Costa Verde. W okresie wakacyjnym turystów przyciągają wspaniałe plaże (w obrębie gminy Cudillero jest ich aż 23). Wiele z nich jest dzika. Dotarcie do nich może okazać się stosunkowo trudnym zadaniem. Jednakże warto zadać sobie odrobinę trudu by znaleźć się na jednej z najpiękniejszych plaż Europy - Gavieiru nazywanej również Playa del Silencio (Plaża Ciszy). Odseparowana od cywilizacji stromym zboczem i zielenią roślinności, podobnie jak Cudillero, zdaje się bardziej należeć do morza niż lądu. Niedaleko (około 60 km od rybackiej wioski) znajduje się stolica Asturii - Oviedo.