Oviedo (Asturia) - pogoda roczna

W Oviedo, stolicy Księstwa Asturii w północnej Hiszpanii, pogodę kształtuje klimat oceaniczny (morski). W ciągu całego roku jest sporo deszczu, może za wyjątkiem lata, kiedy można liczyć na przewagę dni słonecznych nad pochmurnymi.

Pogoda roczna w Oviedo - barometr pogodowy dla podróżujących Położenie Oviedo niedaleko wybrzeża Morza Kantabryjskiego wpływa na znaczną wilgotność powietrza. Dla rocznej pogody w mieście i okolicach stanowi to pewien atut. Mieszkańcom Oviedo pozwala to uniknąć w zimie mrozów, natomiast w lecie upałów.

Typowa pogoda w Oviedo (Asturia) w ciągu całego roku

Lato to jedyna pora roku gdy w Oviedo średnia dobowa temperatura powietrza wynosi prawie 20°C. Czerwiec, lipiec, sierpień oraz wrzesień są tam miesiącami, w których opady deszczu notuje się przeciętnie w ciągu 8 dni. Niebo może być przesłonięte chmurami przez cały dzień. Czasami letnie opady deszczu są długotrwałe i dosyć obfite. Wówczas temperatura spada poniżej 20°C w ciągu dnia, a w nocy i nad ranem poniżej 10°C. W lipcu i w sierpniu w Oviedo na szczęście jest więcej dni z ładną pogodą. Temperatura może wówczas wzrastać powyżej 30°C, a słońce utrzymuje się przy bezchmurnym niebie od świtu do zmierzchu. Noce są przyjemne i ciepłe z temperaturą około 20°C. We wrześniu pogoda w Oviedo nie różni się zwykle od tej typowej dla okresu wakacyjnego.

Jesień w stolicy Asturii to zdecydowanie deszczowa pora roku, chociaż umiarkowanie ciepła. W październiku średnia temperatura dobowa spada do 15°C. W ciągu dnia powietrze ogrzewa się zwykle powyżej 20°C, w nocy rzadko spada poniżej 10°C. W październiku należy się spodziewać około 11 dni z deszczem. W takie dni jest zimno, temperatura spada poniżej 15°C. Listopad w Oviedo jest dużo bardziej chłodny. Średnia dobowa temperatura wynosi niespełna 11°C. W ciągu dnia rzadko przekracza 20°C, a w nocy może spadać nawet w okolice zera. To miesiąc, w którym w Oviedo odnotowuje się największą ilość opadów (śr. 115 mm/m2 w całym miesiącu). Grudzień charakteryzuje się podobną pogodą.

Zima w Oviedo jest chłodna, ale nie mroźna. Deszcze w styczniu i w lutym są mniej obfite niż jesienią. Może spaść nawet śnieg, jednak nigdy nie utrzymuje się dłużej niż dobę z powodu dodatniej temperatury powietrza. Warto mieć na uwadze, że ze względu na dużą wilgotność odczucie chłodu w Oviedo zawsze jest duże. W styczniu i w lutym w stolicy Asturii temperatura w ciągu dnia rzadko przekracza 15°C. W marcu ociepla się tylko nieznacznie.

W Oviedo wiosna daje znać o sobie mocniej późno, bo zwykle pod koniec kwietnia. Zdarzają się wówczas słoneczne dni z temperaturą powietrza około 25°C. Kwiecień to jednak najbardziej deszczowy miesiąc w Oviedo w okresie wiosennym (spada około 100 mm deszczu na metr kwadratowy). Noce są nadal rześkie. Maj w Oviedo jest już dosyć ciepłym miesiącem (średnia temperatura dobowa 14°C). Typowa pogoda w maju to słoneczne dni często przeplatane deszczowymi. W ciągu dnia temperatura często wzrasta powyżej 25°C, w nocy wynosi niewiele ponad 10°C. W czerwcu można się już spodziewać nawet całych tygodni słonecznych. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wzrasta nawet powyżej 30°C, chociaż przeważnie wynosi niewiele ponad 20°C. Noce bywają raczej chłodne (średnia minimalna temperatura to niespełna 10°C). Niestety w czerwcu w Oviedo parasol jest bardzo przydatny.