Park Narodowy Picos de Europa w Hiszpanii

Picos de Europa - park narodowy na północy Hiszpanii

Znajdujący się na terytorium aż trzech wspólnot autonomicznych (Asturia, Kantabria, Kastylia i Leon) Park Narodowy Picos de Europa to miejsce z wielu powodów wyjątkowo atrakcyjne dla turystów. Jako pierwszy wśród obszarów chronionych w Hiszpanii uzyskał w 1918 roku rangę parku narodowego (także jako jeden z pierwszych na całym świecie).

Leży w centralnej części Kordyliery Kantabryjskiej i składają się na niego trzy masywy: wschodni Macizo de Andara, centralny Macizo de los Urriellles oraz zachodni Macizo de Cornión. W krajobrazie dominują skaliste góry, rozległe pastwiska i atlantyckie lasy bukowe. Liczne są także górskie potoki oraz polodowcowe jeziora.

Picos de Europa to największy w Europie masyw skał wapiennych. Pomimo bliskości morza (północne granice parku sięgają zaledwie 20 km od linii brzegowej) park ten posiada imponujące szczyty. Najwyższą górą jest Torrecerredo (2648 m n.p.m.). Jednak ze względu na swój majestatyczny kształt emblematycznym szczytem jest Naranjo de Bulnes (nazywany także Pico Urriello - 2519 m n.p.m.).

Hiszpania - Park Narodowy Picos de Europa

To prawdziwa gratka dla miłośników wspinaczki, jego zachodnia, prawie opadająca pionowo ściana mierzy około 500 m. U stóp szczytu znajduje się schronisko górskie. Człon nazwy "Naranjo" (hiszp. pomarańczowy) wywodzi się od koloru wieńczącej jego koronę skały. Taką barwę bowiem przybiera widziana z niektórych miejsc pod wpływem padania na nią promieni słonecznych.

Całkowita powierzchnia Parku Narodowego Picos de Europa to prawie 65.000 ha. Na jego terenie znaleźć więc można niezliczone szlaki turystyczne, a nawet zabytki i miejsca związane z wczesnośredniowieczną historią Hiszpanii. Oprócz zapierających dech w piersiach krajobrazów park może pochwalić się bogactwem oraz różnorodnością flory i fauny. Znaleźć tam można wiele endemicznych kwiatów, drzew i krzewów, rozmaite gatunki storczyków oraz skalnic. Wśród zwierząt spotykanych na górskich szlakach popularne są kozice kantabryjskie, orłosępy i orły przednie. Lasy zamieszkują m.in. wilki iberyjskie, czerwone lisy oraz zagrożone wyginięciem populacje głuszca i niedźwiedzia brunatnego. Wielkim atutem dla kochających piesze wędrówki jest możliwość biwakowania na dziko.

Najpopularniejsze szlaki górskie w Picos de Europa

picos de europa - lago enol.jpg

Lagos de Covadonga

Ten popularny szlak zaczyna się w miejscu bardzo istotnym dla średniowiecznej historii Hiszpanii, sanktuarium maryjnym Covadonga. Dojeżdża się do niego od asturyjskiej strony parku narodowego, z miejscowości Cangas de Onis. Znajdująca się tutaj bazylika została zbudowana w miejscu starej świątyni oraz w pobliżu jaskini Santa Cova, w której znajduje się figurka Matki Boskiej La Santina. Według legendy w roku 722 zatrzymano w tym miejscu pochód Saracenów, którzy w ciągu zaledwie 11 lat podbili niemal cały Półwysep Iberyjski. Niewielką armią chrześcijan dowodził wizygocki wódz Pelayo. Mieli oni schronić się w świętej jaskini, z której ostrzeliwali wrogów włóczniami i strzałami. Jedna z nich śmiertelnie trafiła muzułmańskiego wodza  zwanego Al Qama co spowodowało panikę Saracenów i odwrót, podczas którego wielu z nich zginęło spadając ze stromych zboczy górskich. Don Pelayo uznawany jest przez wielu historyków jako pierwszy władca Księstwa Asturii i co za tym idzie pierwszy prawowity król Hiszpanii.

Szlak jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla turystów w każdym wieku ponieważ jego znaczną część można pokonać prywatnym samochodem (oprócz sezonu wakacyjnego ze względu na natężenie ruchu) lub autobusem (przez cały rok). Można wjechać niemal pod same dwa górskie oczka polodowcowe, jeziora Enol i Ercina. W trakcie wędrówek ścieżkami dla pieszych o najniższym stopniu trudności zapoznać się można z krasową budową masywu, podziwiać widoki, zwiedzić teren dawnej kopalni oraz zobaczyć wypasające się na halach bydło.

picos de europa - szlak ruta del cares.jpg

Ruta del Cares

To wyjątkowo malowniczy 12 kilometrowy szlak prowadzący z miejscowości Caín we wspólnocie autonomicznej Kastylia i Leon (Provincia de León) do Poncebos w Księstwie Asturii. Wiedzie on wzdłuż górskiego potoku rzeki Cares oddzielającej dwa masywy: centralny Macizo de los Urriellles oraz zachodni Macizo de Cornión.

To jedne z wyższych partii Picos de Europa. Szlak gdzieniegdzie wiedzie po stromych, skalnych zboczach gór wznoszących się na wysokość ponad 2.000 m n.p.m. Po drugiej stronie turyści podziwiać mogą głęboki wąwóz zwany Garganta de Cares. Przejście całej trasy w tą i z powrotem nie powinno zająć dłużej niż 6 godzin. Prowadzi ubitą drogą zbudowaną na początku XX wieku praktycznie pozbawioną stromych podejść, w związku z czym łatwo pokonają ją osoby w każdym wieku i o różnym stopniu sprawności. Aby zwiedzać szlak Ruta del Cares najlepiej jest zaparkować samochód w jednej z granicznych miejscowości (Caín, Poncebos). Z popularnych górskich kurortów (Cangas de Onis, Cabrales) kursują tam również prywatne środki transportu (busy).

Co warto zwiedzić w okolicach parku Picos de Europa?

Cangas de Onis - Położone na granicy parku narodowego miasteczko jest główną "noclegownią" turystów. Można tutaj urozmaicić sobie czas korzystając z usług organizatorów turystyki aktywnej (spływy górskimi rzekami, kanioning, survival, paintball, quady, jazda konna, speleologia). Gwarne po zmroku uliczki zachęcają do wieczornych spacerów. Znajduje się tutaj kilka zabytkowych budowli w tym most nazywany rzymskim (Puente Romano) z zawieszonym pod nim krzyżem zwycięstwa widniejącym w herbie Księstwa Asturii. 2 km z Cangas de Onis znajduje się jaskinia Cueva El Buxu, w której wnętrzu zobaczyć można prehistoryczne naskalne rysunki zwierząt (zamknięta w poniedziałki i wtorki).

picos de europa - fuente de.jpg Cabrales - Ciekawa miejscowość położona w dolinie, z której roztacza się widok na kilka największych szczytów Picos de Europa, w tym Naranjo de Bulnes. Słynie z produkcji błękitnego sera z chronionym prawem UE świadectwem pochodzenia, queso de Cabrales. Sekretem jego wyśmienitego smaku jest długie dojrzewanie w wilgotnych jaskiniach. Cabrales jest doskonałym miejscem wypadowym dla zwiedzających atrakcje parku narodowego, posiada dużą bazę noclegową. Miłośnicy regionalnych gastronomii oprócz sera powinni skosztować lokalnego cydru, wędlin oraz sycącej fabady (fabada asturiana).

Fuente Dé - W tej małej wiosce w kantabryjskiej części Picos de Europa (poza granicami parku narodowego) znajduje się kolejka górska, dzięki której można w niecałe 4 minuty wjechać z wysokości 800 m n.p.m. na prawie 2.000 m n.p.m. Znajduje się tam jeden z najlepszych punktów widokowych - El Mirador del Cable, z którego rozpościera się widok na środkowy masyw zajmowany przez Parque Nacional de Picos de Europa. To także dobre miejsce do organizowania wędrówek po licznych, mało uczęszczanych górskich szlakach.

San Isidro i Valgrande Pajares - Ośrodki narciarskie działające zwykle aż do Świąt Wielkanocnych. Pierwszy z nich posiada ponad 30 km tras zjazdowych o różnym stopniu trudności.