Barcelona. Co warto zwiedzić w 3 dni?

Barcelona, stolica Katalonii, to magiczne miasto robiące niesamowite wrażenie na każdym, kto decyduje się je zwiedzić. Ilość ciekawych zabytków i atrakcji, które oferuje turystom może przyprawić o zawrót głowy.

Żeby zwiedzić wszystkie warte uwagi miejsca w Barcelonie należałoby w niej pozostać przez kilka tygodni. Co jednak jeśli nie mamy aż tyle czasu? Przedstawiamy plan zwiedzania Barcelony w 3 dni odsłaniający trzy oblicza miasta.

Dzień 1 - Las Ramblas i Stara Barcelona.

Barcelona - zwiedzanie miasta w 3 dni Zwiedzanie Barcelony najlepiej rozpocząć od jej serca, najstarszej części nazywanej po katalońsku Ciutat Vella. Składają się na nią cztery dzielnice: Barri Gòtic, Raval, Barceloneta oraz La Ribera (razem z Sant Pere oraz Santa Caterina). Jeden dzień to oczywiście zbyt mało by dotrzeć do wszystkich ciekawych zakątków barcelońskiej starówki. Polecamy tylko niektóre z nich. Przyda się turystyczny plan miasta.

Las Ramblas (lub La Rambla)   To słynna ulica Barcelony, która na całej swojej długości (podzielona jest na 5 rambli noszących różne nazwy) oferuje szereg rozmaitych atrakcji. Całą wycieczkę warto zacząć w okolicach stacji metra Drassanes w sąsiedztwie doków średniowiecznej stoczni, w której mieści się Muzeum Morskie (Museu Marítim de Barcelona), port (Port Vell) oraz statua Krzysztofa Kolumba (Monument a Colom). Kierując się wiecznie tętniącą życiem Las Ramblas w kierunku jej drugiego końca (Plaça de Catalunya) na zadrzewionym deptaku otoczonych z obydwu stron jednokierunkowymi drogami napotkamy m.in. mimów, ulicznych muzyków, sprzedawców kwiatów czy ptaków. Idąc w kierunku Plaça de Catalunya po lewej stronie będziemy mieć zabudowę dzielnicy el Raval a po prawej Barri Gòtic.

Okolice Las Ramblas   Rozpoczynając spacer słynnym deptakiem warto skręcić w lewo w ulicę Carrer Nou de la Rambla. Znajduje się tam modernistyczny pałac projektu Antoniego Gaudiego, Palau Güell (można zwiedzić jego wnętrza oraz dach - wstęp 12 €, 8 € studenci i 5 € młodzież lub dzieci <18). Mniej więcej w tym samym miejscu Las Ramblas co odchodząca w stronę pałacu Carrer Nou de la Rambla, tyle że po prawej stronie, znajduje się przejście na Plaça Reial (na neoklasycystycznym placu można zobaczyć latarnie projektu Gaudiego oraz w jego centrum fontannę Trzech Gracji - Font de les Tres Gràcies). Kontynuując spacer w górę Rambli warto zwrócić uwagę na fasadę gmachu opery Gran Teatre del Liceu, najstarszej funkcjonującej po dziś dzień auli teatralnej stolicy Katalonii, mogącej pomieścić 5000 widzów. Tuż dalej, po środku deptaka znajduje się Plaça de la Boqueria (ten mały placyk łatwo jest znaleźć ponieważ chodnik zdobi kolorowa, surrealistyczna mozaika autorstwa Joana Miró, na jednym z otaczających go budynków znajduje się figurka w stylu art déco przedstawiająca smoka). Kontynuując spacer obowiązkowo trzeba zajrzeć na słynny targ Św. Józefa, Mercat de La Boquería (od strony El Raval, dowiedz się więcej na temat La Boquería). Przed dotarciem do Plaça de Catalunya można zobaczyć kilka zabytkowych gmachów. Na ostatnim odcinku Las Ramblas (Rambla de Canaletes) znajduje się Font de Canaletes, uliczna latarnia z czterema kranikami. To miejsce, przy którym fani FC Barcelona świętują sukcesy swojego klubu. Według legendy kto napije się z niej wody na pewno jeszcze kiedyś powróci do Barcelony.

Barri Gòtic   Kiedy już dotrzemy do Plaça de Catalunya należy skręcić w prawą stronę i kierować się deptakiem Avinguda del Portal de l'Àngel w stronę serca Barcelony, dzielnicy gotyckiej. Doprowadzi ona nas niemal pod samą gotycką katedrę Św. Eulalii, Catedral de Santa Eulalia. Dowiedz się co warto zobaczyć w trakcie zwiedzania Barri Gòtic.

La Ribera   Via Laietana to ulica, która oddziela Dzielnicę Gotycką od pozostałych dzielnic starego miasta: La Ribera, Sant Pere i Santa Caterina (oprócz Raval znajdującej się po drugiej stronie La Rambla). La Ribera między XII i XV wiekiem stanowiła kupieckie centrum Barcelony, jej najbardziej urokliwa część nosi nazwę El Born. W centrum tej dzielnicy znajduje się drugi najciekawszy obok katedry Św. Eulalii kościół, Basílica de Santa María del Mar. Z zewnątrz wyróżnia się pięknym portalem z rzeźbami apostołów Piotra i Pawła po bokach, pokaźnych rozmiarów rozetą oraz dwiema strzelistymi, ośmiobocznymi wieżami z dzwonnicami.

Jedną z wizytówek dzielnicy La Ribera jest ulica Carrer Montcada z licznymi gotyckimi pałacami. W jednym z nich mieści się Museu Picasso. To muzeum posiadające w swoich zbiorach około 3.800 dzieł głównie z początkowego etapu twórczości artysty (w tym kompletna kolekcja obrazów z serii Las Meninas). Więcej na temat muzeum Picassa w Barcelonie...

Dzień 2 - L'Eixample i architektura modernistyczna Barcelony.

Zwiedzanie Barcelony w 3 dni Modernistyczna dzielnica Barcelony decyduje o jej wyjątkowości, sprawia że porównanie jej z jakąkolwiek inną metropolią na świecie nie ma sensu. L'Eixample jest efektem rozbudowy miasta w II połowie XIX wieku. Za sprawą urbanistycznego projektu, którego autorem był Ildefonso Cerdá dzielnica ta otrzymała specyficzny charakter zabudowy. Tworzą ją kwartały o wymiarach 133,3 m x 133,3 m ze ściętymi narożnikami przez co na skrzyżowaniach ulic utworzyły się ośmioboczne place. Zespół zabudowań w obrębie takich kwartałów nosił nazwę "manzana" i zajmował powierzchnię dokładnie 1 hektara. W Barcelonie, ze względu na przemysłowy charakter miasta w dobie rewolucji industrialnej mogły powstawać wytworne rezydencje finansowane przez zamożną elitę przemysłowców i handlowców. Zbiegło się to z modą na architekturę secesyjną. Pole do popisu mieli więc katalońscy architekci tacy jak Antoni Gaudi, Lluís Domènech i Montaner czy Josep Puig i Cadafalch.

Z wiedzanie dzielnicy L'Eixample najlepiej rozpocząć w miejscu gdzie graniczy ona z barcelońską starówką czyli na Plaça de Catalunya. Przedłużeniem Rambli jest bowiem reprezentacyjny dla katalońskiej architektury secesyjnej deptak Passeig de Gràcia. Przy nim znajduje się słynny Quadrat d'Or, zespół prawie stu kwartałów, najatrakcyjniejsza część L'Eixample.

Illa de la Discòrdia (lub Manzana de la Discordia) To najciekawszy kwartał L'Eixample, w którym "rywalizują" ze sobą budowle takie jak:

Casa Batlló (Antoni Gaudi)   Popularna "Casa dels ossos" czyli "Dom Kości", swoją nazwę zawdzięcza kształtowi kolumn znajdujących się na pierwszej kondygnacji fasady wychodzącej na Passeig de Gràcia. Mieniąca się kolorami kamienica wyróżnia się balkonikami w kształcie masek nakładanych na oczy, falującym dachem pokrytym dachówkami kojarzącymi się z łuską smoka oraz fantazyjnymi kominami. Równie imponujące jest wnętrze budowli, dostępne w całości dla zwiedzających (wstęp z przewodnikiem audio: 16,50 € - dorośli, 13.20 € - dzieci, studenci i emeryci, bezpłatnie dzieci do 6 lat).

Casa Amatller (Josep Puig i Cadafalch)   Kamienica poprzedzająca Casa Batlló (idąc od strony Plaça de Catalunya). Wyróżnia ją kojarząca się z architekturą gotycką fasada, a przede wszystkim ornamentyka: rzeźby, których autorem był Eusebi Arnau.

Casa Lleo Morera (Lluís Domènech i Montaner)   Wyróżniają ją drobiazgowo zdobione balkony, wieńcząca ją charakterystyczna okrągła wieżyczka przypominająca małą koplicę otoczoną kolumnami oraz uważane za wzór katalońskiego modernisme wnętrza oraz klatka schodowa (niedostępne dla zwiedzających).

Casa Milà (Antoni Gaudi)   Kierując się dalej w kierunku stacji metra Diagonal po prawej stronie napotkamy bodajże najsłynniejszą kamienicę Barcelony, Casa Milà znaną również jako La Pedrera (Kamieniołom). Jej projektantem był Antoni Gaudi. Wyróżnia się przypominającą falujące morze fasadą, kojarzącymi się z wodorostami żeliwnymi balkonami, typowymi dla budowli Gaudiego kominami (espantabruixas) oraz brakiem zastosowania kątów prostych w jej architekturze. Jest to budynek pełniący funkcję mieszkalną po dzień dzisiejszy. Mimo to można zwiedzić jego dach, poddasze oraz niekiedy czasową wystawę na I piętrze (9.50 € - dorośli, 5.50 € dzieci od 7 roku życia, studenci i emeryci, bezpłatnie dzieci do 6 lat). Więcej na temat Casa Milà...

Casa Terrades (Josep Puig i Cadafalch)   Dochodząc w okolice stacji metra Diagonal skręcamy w prawo w ruchliwą aleję Avinguida Diagonal. Przemieszczając się nią dotrzemy do secesyjnego domu inspirowanego architekturą gotycką Casa Terrades znanego również Casa de les Punxes. Budynek ten nie jest udostępniony do zwiedzania więc dobrą decyzją w kontekście oszczędzania sił może okazać się bezpośredni dojazd metrem ze stacji Diagonal do Sagrada Familia.

Sagrada Familia (Antoni Gaudi)   To bez wątpienia najsłynniejszy projekt autorstwa Gaudiego, najbardziej rozpoznawalny na świecie symbol Barcelony, Katalonii i być może całej Hiszpanii. Temple Expiatori de la Sagrada Família to dzieło wciąż nie dokończone jednak zdumiewające wielkością, drobiazgowością i symboliką neogotyckiej architektury. Wstęp do świątyni od października do marca godz. 9:00-18:00, od kwietnia do września godz. 9:00-20:00 (14,80 € - dorośli, 12,80 € - dzieci od 10 roku życia, studenci i emeryci; bezpłatnie dzieci do 9 lat). Więcej o Sagrada Familia...

Hospital de la Santa Creu i Sant Pau (Lluís Domènech i Montaner)   Miejski szpital mieścił się w tym miejscu już w 1402 roku, pełni swoją funkcję do dnia dzisiejszego. Jego przebudowa w stylu modernistycznym nastąpiła w latach 1902-1930 za sprawą projektu budowy 27 pawilonów zajmujących teren dziewięciu "manzanas" autorstwa Lluísa Domènecha i Montanera. Kompleks połączonych podziemnymi korytarzami budynków wyróżnia się dachami i wieżami pokrytymi barwną ceramiką, bogatym zdobnictwem fasad oraz fantazyjnie wykonanymi okiennicami.

Palau de la Música Catalana (Lluís Domènech i Montaner)   Pałac Muzyki Katalońskiej położony jest poza L'Eixample, w dzielnicy La Ribera (metro Urquinaona). Wspaniała jest nie tylko jego architektura zewnętrzna. W suficie sali koncertowej znajduje się ogromny witraż w kształcie odwróconej kopuły.

Park Güell (Antoni Gaudi)   To wielki miejski ogród upiększony licznymi budowlami zaprojektowanymi przez Gaudiego. Do najsłynniejszych należą schody La Escalinata del Dragón z przylegającymi do nich wysepkami oraz rzeźbami (np. pokryta mozaiką salamandra), pawilony przypominające baśniowe domki z piernika, stojąca na wolnym powietrzu sala kolumnowa (86 kolumn przykrytych falującym dachem), taras zwany teatrem greckim oraz znajdująca się na nim najdłuższa ławka świata pokryta barwną ceramiką. Park Güell to doskonałe miejsce na spacer lub odpoczynek oraz podziwianie krajobrazów miasta. Wstęp od 25 października do 23 marca godz. 8:30-18:00, od 24 marca do 19 października 8:00-21:30 (8 € - dorośli, 5,60 € - dzieci od 7 do 12 roku życia, studenci i emeryci; bezpłatnie dzieci do lat 6).  Dojście pieszo od stacji metra Vallcarca badź Lesseps.

Dzień 3   Barcelona współczesna, Tibidabo i Montjuïc.

Barcelona w 3 dni - program zwiedzania i atrakcji Barcelona to miasto kosmopolityczne, tętniące życiem, potrafiące zapewnić rozrywkę na wysokim poziomie. Warto więc spojrzeć na nią nie tylko pod kątem średniowiecznej i modernistycznej historii.

Camp Nou (metro Camp Nou)   Stadion jednego z najsłynniejszych klubów piłkarskich świata mogący pomieścić na trybunach prawie 100.000 widzów. To idealna atrakcja dla rodzin z dziećmi (przede wszystkim dla męskiej części). Od godziny 10:00 można zwiedzać nowoczesne muzeum historii klubu oraz trybuny stadionu. Wstęp (23 € - dorośli, 17 € - dzieci od 6 roku życia, studenci i emeryci; bezpłatnie dzieci do 5 lat)

Tibidabo   To najwyższe wzgórze Barcelony (512 m), doskonały punkt widokowy do kontemplowania krajobrazu miasta. Istnieje możliwość wjazdu na wieżę radiowo-telewizyjną Torre de Collserola (5 € - dorośli, 3 € dzieci w wieku 4-14 lat). Ponadto znajduje się tutaj działający od ponad 100 lat park rozrywki (całodniowy wstęp 28,50 € - dorośli, 10.30 € - dzieci poniżej 120 cm wzrostu, poniżej 90 cm bezpłatnie).

Port Vell   Stary port Barcelony prezentuje obecnie zupełnie nowoczesne oblicze. Jego centrum stanowi kompleks rozrywkowy (restauracje, kina, sklepy, oceanarium) o nazwie Maremagnum. L'Aquàrium de Barcelona to jedno z najlepszych i najnowocześniejszych oceanariów na świecie (wstęp 18,50 € - dorośli, 13,50 € dzieci w wieku od 3 do 12 lat).

Teleférico de Barcelona   Z okolic portu na wzgórze Montjuïc warto przetransportować się kolejką linową (11 € od osoby)

Montjuïc   Miejskie wzgórze stanowiące w znacznej części przeznaczone dla barcelończyków tereny rekreacyjne. Znajduje się tutaj kilka miejsc gwarantujących ciekawe spędzanie wolnego czasu:

Poble Espanyol   Miasteczko Hiszpańskie, zespół 117 konstrukcji zaprojektowanych na wzór budynków, placów oraz ulic z różnych hiszpańskich miast w oryginalnych rozmiarach, wstęp: 11 € - dorośli, 7,40 € - młodzież powyżej 12 roku życia, studenci i emeryci, 6,25 € - dzieci w wieku: 4 do 12 lat)

Museu Nacional d'Art de Catalunya   Muzeum mieści się wewnątrz pałacu Palacio Nacional de Montjuïc zbudowanego na międzynarodową wystawę w 1929 roku. W jego zbiorach znajdują się jedne z największych dzieł katalońskiej sztuki od czasów średniowiecznych po współczesność.

Font Màgica   Magiczna fontanna - prawdziwy festiwal wody, światła i muzyki. Bezpłatnie.
1 maj do 30 wrzesień, codziennie oprócz poniedziałków - 21:00 / 21:30 / 22:00 / 22:30 / 23:00;
1 październik do 6 styczeń oraz 15 luty do 30 kwiecień, piątek i sobota - 19:00 / 19:30 / 20:00 / 20:30.

Barcelona - typowa pogoda w ciągu całego roku

Pogoda

Planujesz wyjazd do stolicy Katalonii? Sprawdź jakiej pogody możesz się spodziewać w Barcelonie i okolicach w każdej porze roku...

Hiszpania - co i gdzie zjeść w Barcelonie

Smaki Barcelony

Które regionalne potrawy warto zjeść będąc w Barcelonie? Typowe przysmaki kuchni katalońskiej oraz miejsca w Barcelonie, w których najlepiej ich spróbować...

Smok przy Plaza de la Boqueria (Las Ramblas, Barcelona)

La Rambla

W Rambli - najsłynniejszej ulicy w Hiszpanii - zakocha się każdy, kto po raz pierwszy będzie zwiedzać Barcelonę. Zanim jednak wybierzecie się na spacer po tętniącym życiem o każdej porze deptaku, warto byście poznali kilka ciekawostek i praktycznych informacji na jego temat...

Dzielnica gotycka w Barcelonie (Barri Gòtic)

Barri Gòtic

Dzielnica gotycka Barcelony wciśnięta pomiędzy ruchliwy deptak - słynną La Rambla i aleję Via Laietana, zaprasza do zapuszczenia się w labirynt ciasnych i krętych uliczek...

Barcelona - Casa Batlló czyli Dom Kości zaprojektowany przez Gaudiego

Casa Batlló

Miłośnicy architektonicznych dzieł Gaudiego uważają kamienicę Casa Batlló (znaną także jako "Dom Kości") za budowlę, która stanowi esencję naturalistycznego etapu w jego sztuce...

La Pedrera (Casa Mila) w Barcelonie - budowla zaprojektowana przez Gaudiego

La Pedrera (Casa Milà)

Popularny "Kamieniołom" to dzieło Antoniego Gaudiego, architekta o niespotykanie indywidualnym i ukształtowanym rzemiośle. Poznaj burzliwą historię powstawania słynnej barcelońskiej kamienicy...

Fasada Pasji w kościele Sagrada Familia w Barcelonie

Sagrada Familia

Sagrada Familia to najwspanialsze, choć wciąż nie skończone dzieło Antoniego Gaudiego. Dowiedz się gdzie i jak odczytywać niektóre z symboli, które stanowią klucz do zrozumienia geniuszu artysty...

Museu Picasso

Muzeum Picassa to jedna z głównych atrakcji znajdujących się w stolicy Katalonii, oferująca możliwość obcowania ze sztuką reprezentowaną przez dzieła jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku...

Atrakcje dla rodzin z dziećmi w Barcelonie

Barcelona z dziećmi

Dowiedz się jak dobrze spędzić czas w Barcelonie będąc w towarzystwie swoich dzieci. Prezentujemy 5 atrakcji miasta dla najmłodszych, które dostarczą dobrej rozrywki również tobie...

Wyjazdy dla fanów FC Barcelona