Casa Batlló czyli "Dom Kości" Gaudiego

Casa Batllo to kamienica w sercu modernistycznej dzielnicy Barcelony. Miłośnicy dzieł Gaudiego uważają tę budowlę za esencję naturalistycznego etapu w sztuce katalońskiego architekta. Casa Batlló znajduje się w jednym z najbardziej atrakcyjnych zakątków Barcelony - w kwartale secesyjnych zabudowań zwanym Manzana de la Discordia.

Casa Batllo - Barcelona - Antonio Gaudi Kamienicę przy ulicy Passeig de Gràcia 43 zbudowano w 1875 roku. W 1903 roku jej właścicielem został Josep Batlló i Casanovas, barceloński przemysłowiec działający w branży tekstylnej. Początkowo planował zburzenie całej kamienicy i zbudowanie w jej miejscu zupełnie nowego budynku. Ostatecznie zlecił jej przebudowę cieszącemu się wówczas dużym uznaniem architektowi, Antoniemu Gaudiemu. Zapewne spodziewał się, że powstanie nietuzinkowe, awangardowe dzieło architektoniczne. Efekt końcowy z pewnością wykroczył daleko poza oczekiwania zleceniodawcy. Renowacja Casa Batlló zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz trwała dwa lata (1904-1906). Budynek ten brał udział w zorganizowanym przez urząd miasta konkursie na najładniejszą kamienicę w Barcelonie konkurując z innymi budowlami, których zarówno użytkowe jak i artystyczne walory prezentowały się dużo skromniej. Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale Casa Batlló nie znalazła uznania w oczach jurorów. Ci byli wówczas bardzo negatywnie nastawieni do projektów katalońskich modernistów.

Josep Batlló i Casanovas zamieszkiwał w tym budynku razem ze swoją rodziną. Część pomieszczeń była przez niego wynajmowana. W 1940 roku Casa Batlló została odziedziczona przez córki przemysłowca z jego małżeństwa z Amàlią Godó Belaunzarán, Carmen i Mercedes Batlló-Godó. W roku 1954 odsprzedały one całą kamienicę towarzystwu ubezpieczeniowemu Seguros Iberia, które urządziło w niej swoje biura handlowe. W roku 1993 Casa Batlló została zakupiona przez pochodzącą z Asturii rodzinę Bernat, właścicieli słynnej z produkcji lizaków firmy Chupa Chups. Po renowacji kamienicy oddano ją do użytku publicznego, dzięki czemu stała się z miejsca jedną z największych atrakcji turystycznych Barcelony.

Architektura Casa Batlló.

Casa Batlló to jedno z najbardziej osobistych dzieł Gaudiego. Miejscy urzędnicy oraz sam zleceniodawca nie ograniczali wizji twórczej tego artysty, co nie zdarzało się zbyt często. Budynek ma 32 metry wysokości i 14,5 metra szerokości. Z zewnątrz charakteryzuje go fantazyjna forma fasady udekorowanej różnokolorowymi płytkami ceramicznymi, które mogą przybierać różne odcienie w zależności od tego czy widziane są przy określonym nasłonecznieniu lub w sztucznym świetle. Widoczna jest również organiczna forma zdobień, charakterystyczna dla naturalistycznej wizji sztuki, którą Gaudi uważał za najdoskonalszą. Na pierwszym piętrze pięciokondygnacyjnej kamienicy gdzie mieściła się rezydencja rodziny Batlló znajduje się wysoka na 10 metrów przeszklona galeria wsparta na kolumnach przypominających kształtem kości (właśnie to podobieństwo przyczyniło się do alternatywnej nazwy budynku: Casa dels Ossos - Dom Kości). Nad okiennicami o owalnych kształtach widać witraże w formie kolorowej mozaiki. Ozdobą wyższych kondygnacji są balkony przypominające karnawałowe maski, odlane z żelaza i pomalowane węglanem ołowiu aby zapobiec ich rdzewieniu. Budynek wieńczy dach o nieregularnym, falistym kształcie przypominającym łuski na smoczym grzbiecie, cylindryczna wieżyczka z kopułą zakończoną krzyżem oraz rozproszone rzędy kominów z nasadami przypominającymi stożkowe czapki. Casa Batlló posiada mały wewnętrzny dziedziniec, którego ściany pokryte są białymi, błękitnymi i ciemnoniebieskimi płytkami ceramicznymi.

Barcelona - balkony w Casa Batlló Na ulicy Passeig de Gràcia znajdują się trzy wejścia do budynku. Jedno prowadzi do części mieszkalnej (klatka schodowa), drugie do części przeznaczonej na sklep, trzecie do garażu. Wnętrza pomieszczeń zachwycające wyczuciem estetyki projektował sam Gaudi. W tym celu zastosował wiele form dekoracyjnych: rzeźbień, żelaznych zbrojeń, wyrobów szklanych, drewnianych i ceramicznych. Oczywiście dominują krzywizny, w praktyce eliminując obecność kątów prostych. Pierwsze piętro zamieszkiwane przez rodzinę Batlló o powierzchni 400 metrów kwadratowych wyposażone jest w meble zaprojektowane przez Gaudiego. Pozostałe pomieszczenia na wszystkich kondygnacjach oraz klatka schodowa, przesycone symboliką i śmiałymi rozwiązaniami architektonicznymi, również są odzwierciedleniem geniuszu katalońskiego artysty.

Symbolika w architekturze Casa Batlló.

Tak jak większość budowli zaprojektowanych przez Antoniego Gaudiego, Casa Batlló przesycona jest symboliką nawiązującą do katalońskiej narodowości zarówno architekta jak i jego zleceniodawcy. Uważa się, że kształt budynku odzwierciedla legendarną walkę św. Jerzego (patrona Katalonii) ze smokiem. Najlepiej odzwierciedla to dach, pokryty dachówką przypominającą łuskę gada. Biała, cylindryczna wieżyczka symbolizuje najpewniej miecz świętego wbity w korpus smoka. Dużą zagadką, jeśli chodzi o alegoryczność budowli, są balkony. W zamyśle projektanta mogą symbolizować czaszki, razem z filarami w kształcie kości w innych częściach elewacji będące szczątkami należącymi do ofiar bestii.

Zwiedzanie Casa Batlló.

Zwiedzanie Casa Batlló jest dosyć kosztowne zważywszy to, że trwa niespełna 1 godzinę. Ceny wstępu wynoszą: 21,5€ (bez zniżki), 18,5€ dla (studentów z legitymacją, młodzieży i dzieci w wieku 7-18 lat, seniorów powyżej 65 roku życia), 15€ dla mieszkańców (residentes) Prowincji Barcelona, bezpłatnie dzieci poniżej 7 lat. Casa Batlló można zwiedzać przez 365 dni w roku w godzinach 9:00-21:00 (20:20 ostatnie wejście).