Barcelona - pogoda roczna

Pogoda w Barcelonie jest przyjemna przez większą część roku. Mieszkańcom miasta i turystom sprzyja typowo śródziemnomorski klimat. 

Pogoda roczna w Barcelonie - barometr pogodowy dla podróżujących Jego bardzo istotną zaletą jest mała średnia amplituda temperatur pomiędzy dniem i nocą - 8°C. Różnice pomiędzy średnią dobową temperaturą w najcieplejszym i najchłodniejszym miesiącu roku są także niewielkie - około 15°C. Najmniej przyjazna pogoda panuje w Barcelonie jesienią, głównie ze względu na sporą ilość opadów (w październiku aż 91 mm).

Typowa pogoda w Barcelonie w ciągu całego roku

Najgorętszym miesiącem w Barcelonie jest sierpień. Utrzymujące się długo upały w ciągu dnia są wówczas zjawiskiem typowym. Łagodzi je nieco bliskość morza, szczególnie przyjemnie można czuć się wieczorami. Typowa letnia pogoda w Barcelonie panuje także w drugiej połowie lipca i na początku września.

Bardzo ładna i słoneczna pogoda jest w Barcelonie od połowy wiosny do początku oraz końca lata (maj, czerwiec, lipiec, wrzesień). Duże nasłonecznienie w ciągu dnia pozwala opalać się.

W Barcelonie przyjemne są też pozostałe miesiące. Jesienią temperatura ochładza się - w październiku do około 20°C, a w listopadzie do 15°C. We wrześniu i w październiku w Barcelonie pada co prawda dość rzadko (średnio około 6 dni w październiku) , często jednak jest to mocny deszcz lub ulewa. Pod koniec jesieni, nocą temperatura często spada do kilku kresek powyżej zera.

Zima w Barcelonie jest łagodna. Pod koniec listopada temperatura maksymalna spada w okolice 12°C i utrzymuje się taka zwykle do końca lutego. W ciągu całego roku w Barcelonie pada przez 60-90 dni, z czego większość z nich przypada na miesiące zimowe. Descz w styczniu lub w lutym jest jednak w stolicy Katalonii mało obfity.

Miasto także w okresie zimowym przyciąga turystów, którym podczas spacerów i zwiedzania towarzyszy łagodny klimat śródziemnomorski. Przydać się może wówczas parasol. Zdarzają się w tym okresie dni deszczowe. W środku zimy częstsza jest słoneczna lecz nieco chłodniejsza pogoda z bezchmurnym niebem.

Śnieg w Barcelonie jest prawdziwą rzadkością i jeśli nawet spadnie to niemal natychmiast topnieje. 

Pogoda w Barcelonie w wybranych miesiącach:

styczeń

luty

marzec

kwiecień

maj

czerwiec

lipiec

sierpień

wrzesień

październik

listopad

grudzień