La Rambla czyli "uliczkę znam w Barcelonie"

W Rambli - najsłynniejszej ulicy w Hiszpanii - zakocha się każdy, kto po raz pierwszy będzie zwiedzać Barcelonę. Zanim jednak wybierzecie się na spacer po tętniącym życiem o każdej porze deptaku, warto byście poznali kilka ciekawostek i praktycznych informacji na jego temat. 

Zwiedzanie alei La Rambla (Barcelona) La Rambla to najpopularniejsza lecz nie jedyna nazwa tego barcelońskiego deptaka. Jest to kilka łączących się ze sobą alei, które określa się po hiszpańsku również mianem Las Ramblas, a po katalońsku Les Rambles. Całość liczy sobie 1,2 km. Ciąg pięciu 'rambli' rozciąga się od pomnika Kolumba przy starym porcie w Barcelonie (Port Vell), do najważniejszego skweru miasta - Plaça de Catalunya. Ocieniony platanami deptak otaczają wąskie, jednokierunkowe uliczki oraz fasady eleganckich kamienic. Las Ramblas rozdzielają graniczące ze sobą dwie zabytkowe dzielnice Barcelony w obrębie tamtejszej starówki (Ciutat Vella): El Raval i Barri Gòtic (dzielnicę gotycką). 

Rambla po rambli: zwiedzanie Las Ramblas

Spacerując po Las Ramblas warto nie tylko koncentrować się na ty co znajduje się bezpośrednio przy deptaku, ale także na niektórych uliczkach odchodzących bezpośrednio od niego oraz placach znajdujących się w niektórych przejściach. Nasze zwiedzanie rozpoczynamy od strony portu.

Rambla de Santa Mònica

Początek (lub koniec) Las Ramblas znajduje się przy wysokim pomniku Krzysztofa Kolumba (kat. Monument a Colom) stojącym pośrodku ronda. Na jego szczycie znajduje się statua przedstawiająca odkrywcę Nowego Świata. Jest to zarazem punkt widokowy, z którego z wysokości 60 m można podziwiać 360º panoramę Barcelony, w tym oczywiście Ramblę w całej swojej okazałości. Wstęp jest płatny - 6 € lub 4 € (dzieci 4-12 lat oraz seniorzy).

Idąc dalej Rambla de Santa Mònica, wchodząc w uliczkę Passatge de la Banca po prawej stronie Rambli, dojdziemy do mieszczącego się w ładnym XIX wiecznym gmachu muzeum figur woskowych (kat. Museu de Cera). Posiada ponad 200 figur przedstawiających sławne osobistości historyczne oraz współczesne. Na tle innych tego typu obiektów na świecie wyróżnia się ciekawą aranżacją niektórych sal, w których znajdują się eksponaty. Wstęp do muzeum kosztuje 15 € i 9 € (ulgowy). 

Po przeciwnej stronie Rambla de Santa Mònica znajduje się budynek muzeum sztuki współczesnej Centre d’Art Santa Mónica, które można zwiedzać bezpłatnie. Nico dalej widać fasadę najstarszego teatru w Barcelonie (znany jako Teatro Principal lub Teatre de la Santa Creu), który zakończył swoje funkcjonowanie w 1997 roku).

Rambla dels Caputxins

Rambla Kapucynów to najdłuższa z alei należących do Las Ramblas, nazywana jest również Ramblą Centralną (Rambla Central). To właśnie obok niej mieszczą się dwie najważniejsze budowle w tej części miasta.

Pierwsza z nich to eklektyczny gmach teatru operowego w Barcelonie - El Liceu (hiszp. Gran Teatro del Liceo). Wystawiane są w nim największe opery, a jego wnętrze udostępnione jest do zwiedzania z przewodnikiem (20-minutowa - 6 € / 5 € i 70-minutowa - 16 € / 12 €).

Nie bezpośrednio przy Rambli, ale przy przecinającej ją ulicy Carrer Nou de la Rambla (w odległości ok. 50 m) znajduje się wpisany na listę UNESCO Palau Güell - jedno z modernistycznych dzieł Antoniego Gaudiego. Z pewnością warto go zwiedzić - 10 €, 8 € (ulgowy), bezpłatnie dzieci w wieku do 12 lat.

Idąc Rambla dels Caputxins w kierunku centrum, po prawej stronie znajduje się przejście wąską uliczką na Plaça Reial, podcieniowy plac znany z latarni zaprojektowanych przez Gaudiego oraz XIX-wiecznej fontanny Font de les Tres Gràcies. 

Zwiedzanie alei Las Ramblas (Barcelona)

Na kończącym Rambla dels Caputxins skwerze Plaça de la Boquería znajduje się namalowana przez Joana Miró mozaika oraz modernistyczna kamienica Casa de los Paraguas. Do rogu jej drugiej kondygnacji przytwierdzona jest rzeźba smoka w stylu art déco, która stanowi szyld dawnego sklepu z parasolkami i wachlarzami. Pomiędzy balkonami kamienicy znajdują się barwne, orientalne zdobienia.  

Rambla de les Flors (Rambla de Sant Josep)

Pierwsza z przyjętych nazw tej alei pochodzi od kwiatów (kat. flors), którymi właśnie na tym odcinku handlowano już w XIX wieku. Stoiska z kwiatami znajdują się tam z resztą do dziś. Poza tym, w tej części Las Ramblas można napotkać największą ilość mimów oraz innych ulicznych artystów.

Rambla ta wzięła swoją drugą nazwę od sąsiadującego z nią targu św. Józefa (Mercat de Sant Josep), bardziej znanego jako La Boqueria (hiszp. La Boquería). To jedna z największych atrakcji turystycznych w Barcelonie. Można tam nie tylko zobaczyć powstałą w 1914 roku halę i kupić świeże produkty spożywcze, ale także skosztować wyśmienitych "street-foodowych" przekąsek.    

Rambla dels Estudis

Rambla ta swoją nazwę bierze od uniwersytetu, który mieścił się dawniej właśnie przy niej. Później znana była szczególnie ze stoisk zajmowanych przez handlarzy ptaków (aktywność ta została tam zakazana w związku z protestami obrońców zwierząt). Przy Rambla dels Estudis znajdują się dwie zabytkowe budowle: klasycystyczny pałac Palau Moja oraz klasycystyczno-modernistyczny gmach Królewskiej Akademii Nauk i Sztuk w Barcelonie (Reial Acadèmia de Ciències i Arts de Barcelona).

Rambla de Canaletes

Fontanna przy Las Ramblas w Barcelonie (Font de Canaletes) Ostatni, najkrótszy odcinek Las Ramblas, kończący się przy wielkim skwerze Plaça de Catalunya. Swoją nazwę bierze od emblematycznej XIX-wiecznej lampy-fontanny Font de Canaletes. Hiszpańskie powiedzenie o kimś że "pije wodę z Canaletes" oznacza, że ta osoba jest rodowitym Barcelończykiem. Warto również dodać, że kibice sławnego FC Barcelona świętują największe sukcesy swojego klubu właśnie przy tym "wodopoju". Z Font de Canaletes wiąże się także pewien przesąd. Napicie się wody z jednego z jej kraników ma sprawić, że przyjezdny wróci jeszcze kiedyś do Barcelony.
 

La Rambla i ciekawostki

Hiszpański wyraz rambla pochodzi od arabskiego słowa ramla, które oznacza koryto potoku. W miejscu, w którym przebiega dziś barcelońska La Rambla dawniej znajdowało się ujście jednej z górskich rzek. Jeszcze w XV wieku było tam piaszczyste osuwisko, pozostałość po wyschniętym potoku. Urbanizacja tych terenów w Barcelonie nastąpiła dopiero w XIX wieku.

Tradycja świętowania triumfów FC Barcelona przy fontannie Font de Canaletes sięga do 1930 roku. To właśnie w tym roku do budynku z numerem 13 wprowadziła się redakcja pisma sportowego Canaletes. Dziennikarze na tablicy podwieszanej do parapetu jednego z okien wpisywali świeżo poznany rezultat meczu FC Barcelona. Fani udany mecz swojego klubu świętowali więc przy stojącej zaraz naprzeciwko fontannie.

Hotel Oriente mieszczący się przy Rambla dels Caputxins 45 to najstarszy z działających do dnia dzisiejszego hoteli w Barcelonie. Powstał na terenie XVII-wiecznej franciszkańskiej szkoły. Swoją dzisiejszą nazwę otrzymał w 1931 roku.

Istnieje szósty odcinek Las Ramblas, będący przedłużeniem deptaka po drugiej stronie pomnika Kolumba. To Rambla del Mar, która została zaprojektowana niedawno bo w 1994 roku. Jest to drewniano-stalowe molo, które prowadzi w głąb portu, do gmachu Maremagnum i barcelońskiego oceanarium (L’Aquàrium).

Barcelona - typowa pogoda w ciągu całego roku

Planujesz pobyt w Barcelonie? Sprawdź jakiej pogody możesz spodziewać się tam w każdym miesiącu...

Praktyczne informacje:

Na deptaku przy Las Ramblas, szczególnie w okresie wakacyjnym i podczas weekendów, jest bardzo tłoczno. Dziennie może zwiedzać go nawet do 200 tys. turystów. Sytację taką wykorzystują niestety złodzieje. Będąc na Rambli bądźmy więc ostrożni, w szczególności pilnujmy naszych portfeli, torebek, biżuterii oraz elektroniki (telefony, aparaty itp.)

Do Rambli najwygodniej jest dojechać metrem z większości miejsc w Barcelonie. Należy wysiąść na jednej z poniższych stacji metra:
Catalunya (liniami: L1, L3) - Przy Placa de Catalunya i Rambla de Canaletes
Liceu (L3) - wyjście przy Rambla dels Caputxins
Drassanes (L3) - wyjście przy Rambla de Santa Mónica

 

Dowiedz się, co warto zobaczyć w Barcelonie w ciągu trzech dni

Barcelona w 3 dni

Dowiedz się co warto zwiedzić w Barcelonie w ciągu 3 dni. Poznaj największe zabytki oraz atrakcje turystyczne stolicy Katalonii...