Muzeum Picassa w Barcelonie

Museu Picasso w Barcelonie jest jednym z najciekawszych muzeów w Hiszpanii. To jedna z głównych atrakcji znajdujących się w stolicy Katalonii, oferująca możliwość obcowania ze sztuką reprezentowaną przez dzieła jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku.

Museu Picasso - Muzeum Picassa w Barcelonie Muzeum Picassa w Barcelonie niedawno obchodziło 50-lecie powstania. Dla zwiedzających otwarto je w 1963 roku. Mieści się w kompleksie budowli reprezentujących architekturę cywilną katalońskiego gotyku (XIII-XIV w.), który odnowiono w XVIII wieku. Aktualnie stała ekspozycja składa się z 4.249 dzieł sztuki obejmujących wszystkie etapy twórczości artysty urodzonego w 1881 roku w Maladze. Dodatkowo obiekt zaprasza do oglądania wystaw czasowych.   

Artystę wiąże z Barceloną szczególna więź, tutaj tak na prawdę wykształcił i ukierunkował swoją twórczość. Do stolicy Katalonii sprowadził się wraz z rodziną mając 14 lat, w 1895 roku. Wbrew swojemu "szczenięcemu" wiekowi, dzięki niebywałemu geniuszowi szybko zintegrował się z miejscową, artystyczną bohemą. Miejscem, w którym spotykali się katalońscy twórcy (m.in. sławy modernistycznej architektury katalońskiej i malarstwa: Santiago Rusiñol, Antoni Gaudi) stał się bar-restauracja Els Quatre Gats otwarty w 1897 roku. Dwa lata później Pablo Picasso pozostawił w niej po sobie ślad w postaci zaprojektowanej grafiki menu. W kwietniu 1904 roku opuścił Barcelonę i przeniósł się na stałe do Paryża. Pomimo tego w późniejszych latach wielokrotnie odwiedzał stolicę Katalonii, miejsce bliskie jego sercu, które wywarło kolosalny wpływ na jego życie oraz warsztat artystyczny.  

Osobą, z którą łączyła go przyjacielska więź był Jaume Sabartés, autor jego biografii, uwieczniony przez mistrza na kilku płótnach oraz szkicach. Idea stworzenia Museu Picasso narodziła się w 1960 roku, kiedy to Sabartés zgłosił się z taką inicjatywą do Urzędu Miasta. Przeznaczył on część obrazów Picassa ze swojej prywatnej kolekcji.

Muzeum oficjalnie otwarto w 1963 roku, zajęło wnętrza gotyckiego pałacu Palacio Aguilar przy ulicy Carrer Montcada 15. Nie mogło ono nosić nazwy z nazwiskiem artysty ponieważ nie godził się na to frankistowski reżim, pierwotnie nazwano je Colección Sabartés. Kolekcję znajdujących się w nim dzieł sztuki wzbogacono o podarowane przez miasto obrazy (m.in. Arlekin - "Arlequín" z kolekcji "Plandiura"). Jaume Sabartés zmarł w 1968 roku. Picasso w celu uczczenia pamięci po przyjacielu podarował muzeum słynny portret uwiecznionego na początku ich znajomości "Retrato azul de Sabartés" (1901) wraz z 58 innymi płótnami tworzącymi serię zatytułowaną "Las Meninas" ("Panny dworskie" 1957, własną interpretację najsłynniejszego dzieła barokowego malarza hiszpańskiego, Diego Velázqueza). 

Zwiedzanie Muzeum Picassa w Barcelonie Artysta zobowiązał się także przekazywać do muzeum wszystkie obrazy dedykowane zmarłemu w późniejszym czasie. Museum Picassa rozrastało się w później wielokrotnie, zajmując wnętrza kolejnych sąsiadujących pałaców: Palacio del Baró de Castellet (Montcada, 17) w 1970 roku - liczyło już niemal 1000 eksponatów, Palacio Meca (Montcada, 19) w 1985 roku oraz Casa Maurii i Palacio Finestres (Montcada, 21 y 23) w 1999.  Trafiały do niego dzieła sztuki podarowane przez rodzinę Picassa, jego przyjaciół, instytucje kulturalne i prywatnych kolekcjonerów. Obecnie jest to muzeum, które skupia największą ilość prac artysty, prezentujące kompletny przekrój jego twórczości oraz jedne z najważniejszych płócien oraz grafik.

Informacje dla zwiedzających Muzeum Picassa w Barcelonie:

Godziny otwarcia:

Od wtorku do niedzieli (łącznie z dniami świątecznymi): od 10:00 do 20:00.
Wstęp maksymalnie 30 minut przed zamknięciem.

Poniedziałki (nie licząc świąt): Zamknięte
Poniedziałki wypadające w dni świąteczne 2013 (1 kwietnia i 20 maja): otwarte
Nieczynne: 1 stycznia, 1 maja, 24 czerwca, 25 i 26 grudnia

Cena zwiedzania ekspozycji stałej oraz czasowych: 11 €

Taryfa ulgowa: ekspozycja stała + czasowa - 6 €; ekspozycja czasowa - 3 € (m.in. osoby poniżej 29 roku życia, bezrobotni oraz rodziny wielodzietne)

Bezpłatnie: osoby poniżej 16 roku życia.