Wakacje na Costa de Almeria

Costa de Almería to prawdopodobnie najciekawsze pod względem krajobrazowym wybrzeże Hiszpanii. Jego linia brzegowa ma 217 kilometrów i rozciąga się w całości wzdłuż terytorium przylegającej do morza andaluzyjskiej prowincji Almería.

Jego wschodnia część charakteryzuje się niemalże pustynnym krajobrazem, jest bardzo wyludniona. Warto jest jednak wybrać się tam samochodem by zaczerpnąć spokoju relaksując się na długich i spokojnych plażach. Modnym ośrodkiem na spędzenie wakacji we wschodniej cząści Costa de Almería jest urokliwe miasteczko Mojácar. Środkowa część wybrzeża jest zdecydowanie najpiękniejsza pod względem krajobrazowym. Znajduje się tam malowniczy przylądek Cabo de Gata oraz rezerwat Parque Natural de Cabo de Gata-Níjar. Piaszczyste, kilkukilometrowe dzikie plaże położone w tej części wybrzeża uznawane są za najpiękniejsze na całym Costa de Almería np. Playa de los Muertos (Carboneras).

Wakacje na Costa de Almeria - dowiedz się więcej na temat tego wybrzeża na południu Hiszpanii

Ponadto, rejony te upodobali sobie miłośnicy nurkowania ze względu na bogactwo podwodnej fauny, jaskiń oraz wraków okrętów. W niedalekim, pustynnym regionie w głębi lądu o nazwie Desierto de Tabernas znajduje się wyjątkowy park tematyczny Oasys - Mini Hollywood, gdzie można przenieść się wyobraźnią do Dzikiego Zachodu (tamtejsze plenery wykorzystywane były jako plan filmowy słynnych hollywoodzkich westernów). Zachodnia część Costa de Almería posiada najlepszą infrastrukturę wakacyjną i ma do zaoferowania wiele atrakcji. Począwszy od miejscowości Aguadulce w kierunku zachodnim aż do Adra strome klify ustępują płaskiej rzeźbie terenu. Najpopularniejszym kurortem jest Roquetas del Mar gdzie doskonałą rozrywkę mają zapewnioną miłośnicy sportów wodnych, żeglarstwa, golfa i życia nocnego. Wypoczywający na wybrzeżu często decydują się na zwiedzanie zabytkowej stolicy prowincji Almerii (wiele budowli wzniesionych przez Maurów, w tym wielki zamek Alcazaba).

Roquetas del Mar - Niegdyś niewielki port rybacki, obecnie wraz włączoną do jego aglomeracji Aguadulce największy i najpopularniejszy kurort na Costa de Almería z 25.000 miejsc noclegowych. Spędzających tam wakacje kuszą czyste i doskonale zagospodarowane plaże, różnorodność bazy hotelowej, zielone alejki, długa promenada morska, eleganckie lokale gastronomiczne, aquaparki i okoliczne pola golfowe. W Roquetas del Mar nie brakuje również zabytkowych budowli jak zamek Castillo de Santa Ana z XVII w.

Mojácar - Najpiękniejsze miasteczka na wybrzeżu, a zarazem prężnie rozwijający się nadmorski kurort. Zabytkową część Mojácar, pełną romantycznych uliczek wciśniętych między białe fasady domów dzielą od brzegu morza 2 kilometry. Jej najwyższa część, tzw. zona de garitos, tętni życiem szczególnie nocą dzięki przytulnym barom i tawernom serwującym wyśmienite andaluzyjskie tapas. Niedaleko długiej plaży ze złocistym piaskiem rozlokowanych jest wiele nowoczesnych kompleksów hotelarskich.

Vera - Miasteczko, w którym można znaleźć wiele interesujących, zabytkowych budowli takich jak ufortyfikowany kościół Iglesia de Nuestra Señora de la Encarnación (XVI w.) czy jedna z najstarszych w Hiszpanii aren do walk byków La Plaza de Toros de Vera (1879 r). Aktualnie przyciąga jednak większość turystów spragnionych wypoczynku na rozległych plażach (również dla nudystów) oraz miłośników regionalnej gastronomii andaluzyjskiej.