Oasys Mini Hollywood - park rozrywki

Oasys Mini Hollywood

Westernowe miasteczko w Tabernas (Almería, Andaluzja)

W dzieciństwie pewnie niejeden w was lubił wcielać się w postać rewolwerowca, indianina, szeryfa czy też napadającego na dyliżans lub bank rabusia. Chociaż westerny nie są tak popularne jak dawniej, prawdziwą i wciąż żywą namiastkę dzikiego zachodu znajdziecie w Andaluzji na południu Hiszpanii. W miejscowości Tabernas niedaleko wybrzeża Costa de Almería funkcjonuje tematyczny park rozrywki Oasys Mini Hollywood stanowiący wspaniałą atrakcję dla rodzin z dziećmi.

Dawno temu na dzikim zachodzie... w Hiszpanii

Tereny położone w interiorze andaluzyjskiej prowincji Almeria charakteryzuje dzikość krajobrazu oraz surowość klimatu. Nie bez powodu obszar ten nosi nazwę "desierto" czyli pustyni. Skąpa roślinność porasta, wysuszoną glebę (rocznie spada tam niewiele ponad 200 litrów deszczu na metr kwadratowy, a słońce świeci przez około 3000 h), a na horyzoncie majaczą gołe szczyty gór oraz skały. To wymarzona sceneria dla westernów, która w połowie ubiegłego wieku w okolice gminy Tabernas przyciągnęła filmowców z fabryki marzeń - Hollywood. Na pewno nie bez znaczenia były również niskie koszty produkcji filmów w ówczesnej Hiszpanii.

Od końca lat 50. XX wieku do dnia dzisiejszego w Desierto de Tabernas nakręcono ponad 300 filmów. Ich znakomitą większość stanowiły oczywiście westerny. Imponująca jest lista nazwisk ze świata kina pracujących w tym miejscu przy kręceniu filmów, które w wielu przypadkach stały się klasykami swoich gatunków. Powstała tam słynna "Trylogia dolarowa" spaghetti-westernów w reżyserii Sergio Leone ('Za garść dolarów', 'Za kilka dolarów więcej', 'Dobry, zły i brzydki') z Clintem Eastwoodem w roli głównej. Koło Tabernas nakręcono superprodukcje takie jak Lawrence z Arabii, Konan Barbarzyńca, Kleopatra, Patton, Indiana Jones i ostatnia Krucjata. Długa jest lista nazwisk sławnych reżyserów i aktorów, którzy pracowali na planach powstających tam filmów: Steven Spielberg, Orson Welles, George Lucas, Henry Fonda, Burt Lancaster, Richard Burton, Harrison Ford, Sean Connery, Charlton Heston, Jack Nicholson, Gene Hackman, Charles Bronson, Anthony Quinn, Faye Dunaway, Arnold Schwarzenegger, Rod Steiger, Michael Caine, Raquel Welch i wielu innych.

Atrakcje parku rozrywki OASYS Mini Hollywood

Oasys Mini Hollywood - westernowe miasteczko w Hiszpanii Tematyczny park poświęcony westernom od wielu lat niezmiennie przyciąga turystów wypoczywających na wschodnich wybrzeżach Andaluzji: Costa de Almería, Costa Calida i Costa Tropical. Znajdują się w nim oryginalne scenografie stworzone na potrzeby kręconych filmów. Jego centralnym punktem jest westernowe miasteczko Poblado del Oeste - plac z kilkoma charakterystycznymi dla dzikiego zachodu budynkami m.in. salonem, biurem szeryfa, bankiem i kościołem, Dwa razy dziennie (12:00 i 17:00) na placu odbywają się inscenizacje filmowych scen (Show Oeste) takie jak kaskaderskie pościgi lub strzelaniny rewolwerowców. W salonie o 13:00 i 16:00 można zobaczyć pokaz kankana (Baile del can can) w wykonaniu stylizowanych tancerek. W OASYS Mini Hollywood nie mogło zabraknąć indiańskiej wioski z wigwamami.

Tematyczny park rozrywki w Tabernas oferuje wiele innych atrakcji. Na jego terenie znajduje się rezerwat dzikich zwierząt z prawie tysiącem okazów należących do 200 egzotycznych gatunków (żyrafy, antylopy, krokodyle, lwy, gepardy). Jest tam także kaktusiarnia ogród botaniczny z wieloma odmianami kaktusów. Podczas pobytu w Oasys Mini Hollywood można wypocząć przy jednym z dwóch basenów.

Jest tam także muzeum kinematografii (Museo del Cine). Znajdziecie w nim wiele eksponatów takich jak zabytkowe projektory filmowe oraz kolekcję ponad dwustu plakatów filmowych z produkcjami nakręconymi w Desierto de las Tabernas. Drugie z tamtejszych muzeów (Museo de Carros) poświęcone jest wozom zaprzęgowym, w tym oczywiście westernowym dyliżansom. W parku rozrywki OASYS Mini Hollywood zaopatrzycie się w wiele "pamiątek z dzikiego zachodu". Można tam także zrobić sobie zdjęcie pozując w kowbojskim stroju.   

Oasys Mini Hollywood - przydatne informacje (bilety, godziny, dojazd)

Dni i godziny otwarcia parku rozrywki:

Codziennie od Wielkiego Tygodnia (15 kwietnia w 2019) do 30 września. W październiku codziennie oprócz poniedziałków. Od listopada do Wielkiego Tygodnia w kolejnym roku tylko w weekendy i dni świąteczne. 

10:00-18:00: październik + weekendy od listopada do końca kwietnia; 10:00-19:00 Semana Santa i majowe weekendy; 10:00-19:30 czerwiec + od 9 do 30 września; 10:00-21:00 Od lipca do 8 września.

Ceny biletów wstępu:

Dorośli i dzieci pow. 12 lat - 22,50 €; Dzieci od 4 do 12 lat - 12,50 €; osoby pow. 65 lat - 18,50 €

Dojazd do Oasys Mini Hollywood

Adres / współrzędne GPS: Carretera Nacional 340A, km 464, 04200 Tabernas, Almería / GPS. 37.019846, -2.431626

Przybliżone odległości: Almería (30 km), Roquetas de Mar (50 km), Mojácar (70 km), Almuñécar (150 km), Malaga (220 km)

Ciekawostki na temat Desierto de Tabernas:
Ze względu na swój specyficzny, pustynny krajobraz okolice te były wykorzystywane nie tylko przy kręceniu westernów w latach 50-80 ubiegłego wieku. Powstawały i nadal powstają tam zdjęcia bardziej współczesnych produkcji takich jak np. Exodus: Bogowie i królowie (2014), Gra o Tron (epizody z Daenerys dziejące się na pustyniach terytorium należącego do ludu Dothraki), Penny Dreadful (2015 / 3 sezon).
Na bezdrożach Desierto de Tabernas można znaleźć pozostawione liczne filmowe scenografie np. cmentarze, miasteczka (Yucca City)