Zamek Alcazaba w Almeríi

Potężny arabski zamek Alcazaba wraz z ciągiem murów pnących się ku wzgórzu św. Krzysztofa to wizytówka miasta Almería na andaluzyjskim wybrzeżu Morza Śródziemnego w Hiszpanii. Warto go zwiedzić nie tylko z powodu rozciągającej się stamtąd pięknej panoramy okolic.

Alcazaba de Almería - zamek arabski na południu Hiszpanii (Andaluzja) Zamek Alcazaba de Almería wraz z otaczającymi go pierścieniami murów to największa arabska twierdza w Hiszpanii. Całość zajmuje powierzchnię ponad 37 tys. m2. Jej historia sięga X wieku, czasów podczas których środkową i południową część Półwyspu Iberyjskiego zajmował Emirat Kordobański.

Wznoszenie budowli zapoczątkowano w 955 roku za panowania króla Abd ar-Rahmana III. Almería stała się wówczas wielkim portem, z którego do Afryki i Bliskiego Wschodu wypływały statki z jedwabiem, bawełną i brokatami. Jego arabska nazwa al-Mariyyāt oznacza Zwierciadło Morza. Alcazaba, górująca nad miastem na wzgórzu wznoszącym się na wysokość prawie 100 m, miała chronić je przed atakami z lądu oraz ostrzegać przed inwazją od strony morza.

Rozległa twierdza posiada trzy pierścienie murów. Za pierwszym z nich (zewnętrznym) znajdował się obóz wojskowy oraz budowle cywilne zamieszkiwane głównie przez rzemieślników. Było tam wiele cystern oraz studni, które miały zaopatrywać ludność podczas długotrwałych oblężeń zamku. Schronić się tam mogło nawet 20 tys. osób. Wejście do twierdzy prowadziło przez ufortyfikowaną bramę w Wieży Luster (Torre de los Espejos), z której ponoć za pomocą systemu odblaskowych szkieł komunikowano się z wpływającymi do portu statkami.

Za drugim pierścieniem zamkowych murów znajdowała się pałacowa część Alcazaby. W czasach swojej świetności poziom drugi twierdzy posiadał pięknie zdobione budowle takie jak meczet, łaźnie oraz fontanny. Niestety w dzisiejszych czasach zachowały się jedynie ich fundamenty. W obrębie tego pierścienia znajduje się ściana o nazwie Muro de la Vela z wieżą Torre de la Vela, na szczycie której w XVIII wieku hiszpański król Karol III nakazał zamontować dzwon. Jego bicie miało nie tylko ostrzegać ludność przed niebezpieczeństwem, ale także informować chłopów o konieczności nawadniania ziemi uprawnej.

Conjunto Monumental de la Alcazaba de Almería

Trzeci pierścień murów zajmujący najwyższy punkt wzgórza, w całości pochodzi już z czasów panowania chrześcijan. Almería była jednym z ostatnich muzułmańskich bastionów na Półwyspie Iberyjskim, który prawie do końca XV wieku udanie opierał się najazdom armii biorących udział w rekonkwiście. Miasto poddano po kilku oblężeniach dopiero w 1487 roku, czyli 5 lat pod definitywną klęską Maurów w Andaluzji (poddaniem Granady). Chwilę po tym Królowie Katoliccy nakazali zbudować tam nową twierdzę. Trzeci poziom, powstały w latach 1490-1534, charakteryzują mury z zaopatrzone w baszty. Wyróżniają się tam trzy wieże: Torre del Homenaje (największa, spełniająca funkcję stołpu, z widocznym w fasadzie herbem Królów Katolickich), Torre de la Pólvora (prochownia, w której składowano materiały wybuchowe) oraz Torre de la Noria.  

Z zamku Alcazaba de Almería rozciąga się widok na resztki murów miejskich z XI wieku (Murallas de Jayrán). Niegdyś łączyły one tę twierdzę z drugim zamkiem - wyposażonym w 5 wielkich baszt Castillo de San Cristóbal.  

Alcazaba - arabski zamek w mieście Almería

Zwiedzanie Alcazaba de Almería

Zamek w Almeríi jest bezpłatnie udostępniony turystom do zwiedzania. Prowadzi do niego jedno wejście od strony ulicy C/ Almanzor. Orientacyjny czas zwiedzania: 1,5 h.

Godziny otwarcia:

16/09-31/03  9:00-18:00 (od wtorku do soboty) i 9:00-15:00 (niedziele i święta) 

1/04-15/06  9:00-20:00 (od wtorku do soboty) i 9:00-15:00 (niedziele i święta) 

16/06-15/09  9:00-15:00 (od wtorku do niedzieli i w święta)

W poniedziałki (z wyjątkiem urzędowych świąt):  zamknięty dla zwiedzających 

Podczas zwiedzania mamy możliwość zobaczenia pozostałości po wielu elementach fortecy z czasów panowania Maurów oraz chrześcijan, kaplicy w stylu mudéjar oraz ogrodów. Znajdują się tam również punkty widokowe, z których rozciąga się między innymi wspaniały widok na port oraz zatokę.