Najlepsze plaże na Costa de Almeria - Carboneras

Costa de Almería, pomimo wyjątkowo pięknych plaż, to wciąż mało popularne wśród obcokrajowców wakacyjne wybrzeże w Hiszpanii. Surowy, półpustynny krajobraz oraz słabo rozwinięta infrastruktura sprawiają, że wybierają oni kurorty rozlokowane gęsto na Costa del Sol (Malaga) czy Costa Blanca (Alicante).

Tymczasem Costa de Almería ma do zaoferowania coś więcej. To wspaniała przyroda parku krajobrazowego Parque Natural de Cabo de Gata-Níjar oraz piękne, dzikie plaże. Ta najbardziej wyjątkowa, uznawana za jedną z najlepszych w całej Hiszpanii, nosi tajemniczą nazwę Playa de los Muertos (Plaża Umarłych).

Plaże na Costa de Almeria - Playa de los Muertos (Carboneras) Plaża ta położona jest w obrębie terytorium parku krajobrazowego, niedaleko miejscowości Carboneras. Można się do niej dostać dwiema ścieżkami wiodącymi przez strome zejścia. Dostęp jest mocno ograniczony, zdecydowanie odradzany dzieciom, seniorom i mniej sprawnym osobom. Na miejscu czeka ponad kilometrowy, niemal idealnie prosty pas plaży. Im bliżej wody tym biały piasek staje się bardziej delikatny i przyjemny. Na plaży znajduje się kilka stojących samotnie skał, w tym jedna o wyjątkowo ciekawym kształcie, która wygląda jak gdyby jej porośnięty roślinnością wierzchołek został płasko ścięty gigantycznym nożem. Woda jest krystalicznie czysta, lśniąca w pełnym słońcu lazurowym błękitem. Dla niektórych pewną niedogodnością może okazać się duża spadzistość dna oraz wystawienie Playa de los Muertos na niekiedy wiejący dosyć mocno od strony morza wiatr. Wówczas doskonałą alternatywą będzie spacer na skryty w cieniu potężnej skały skrawek plaży w bardzo kameralnej zatoczce o nazwie Cala del Peñón Cortado.

Skąd się wzięła tak osobliwa nazwa tej plaży? Podobno w przeszłości ciała rozbitków oraz nieszczęśników którzy wypadali za burty statków, za sprawą prądów morskich prądów trafiały właśnie w to urocze miejsce.

Playa de los Muertos znajduje się około 5 km od centrum miejscowości Carboneras. Najlepiej dotrzeć tam samochodem, który można zaparkować na niestrzeżonym parkingu w pobliżu punktu informacyjnego. Zejście na plażę po znacznej stromiźnie zajmuje około 20 minut. Powrotne podejście to wymagająca sporego wysiłku wspinaczka.