Na terytorium tej prowincji można odnaleźć wiele świadectw obecności starożytnych kultur, w tym najistotniejszej dla tego regionu - Fenicjan. Wielką rolę w życiu jej mieszkańców odgrywa morze i ocean. Nic dziwnego, ponieważ prawie połowę długości granic stanowi wybrzeże.
Prowincja kusi turystów cichymi, rozległymi plażami nieraz ukrytymi wśród ruchomych wydm, dziką przyrodą parków narodowych i krajobrazowych, barwną kulturą autochtonów oraz wyśmienitą kuchnią i aromatycznym sherry.
Jeśli chodzi o ukształtowanie terenu w obrębie tej prowincji można wyodrębnić trzy strefy. Wschodnia część zdominowana jest przez górskie krajobrazy okolic parku krajobrazowego Sierra de Grazalema. W północnej części prowincji przeważają nadmorskie równiny. Wreszcie, na jej południowym i zachodnim skraju znajduje się rozległe wybrzeże.
Śródziemnomorska część prowincji Kadyks stanowi tak naprawdę znikomy wycinek jej całego wybrzeża. Znajduje się tam Cieśnina Giblartarska z półwyspem przynależnym terytorialnie do Wielkiej Brytanii. Leżące tuż obok Gibraltaru Algeciras to pierwsze miasto założone przez arabów na podbitych przez nich w 711 roku ziemiach Półwyspu Iberyjskiego (nazwa wywodzi się z arabskiego Al-Yazirat Al-Hadra). Pomimo cennych archeologicznych zbiorów oraz pozostałości z czasów starożytnych, to aglomeracja o typowo przemysłowym charakterze i mało atrakcyjna dla turystów.
Jeszcze dalej na zachód od cieśniny zaczyna się wspaniałe atlantyckie wybrzeże Costa de la Luz. Jest tam miejscowość Tarifa, uważana przez wielu windsurferów za najlepsze miejsce do uprawiania tego sportu na naszym kontynencie. Jest to najbardziej wysunięty na południe, a zarazem położony najbliżej Afryki, skrawek Europy (brzegi "czarnego lądu" widać stamtąd nawet w mało pogodny dzień). Na horyzoncie rysują się przymglone kształty zamorskich gór oraz przepływających w oddali promów i okrętów. Na niebie figlują z wiatrem kolorowe "latawce" kitesurferów. Tarifa i okolice posiadają kilka doskonałych plaż w tym najsłynniejsze Valdevaqueros i Bolonia, z wielkimi, ruchomymi wydmami.
Tarifa to miasto z interesującą architekturą "mozarabe", imponującym zamkiem kalifów kordobańskich Castillo de Guzman El Bueno i portem, z którego w 40 minut możemy się przetransportować do marokańskiego Tangeru. Warto również zwiedzić ruiny rzymskiego miasta Baelo Claudia w pobliżu plaży Bolonia. Znajdziemy tam bardzo dobrze zachowane budowle takie jak: teatr, termy, forum, świątynię Izis, rynek, mury oraz akwedukt.
W okolicy Tarify zaczynają się tereny jednego z największych parków krajobrazowych Hiszpanii - Parque Natural de Los Alcornocales. Na jego terytorium znajduje się jeden z największych na świecie lasów z dominującym dębem korkowym.
Dalej na zachód Costa de la Luz natrafimy na długie, spokojne, piaszczyste i niemal dziewicze plaże miejscowości Zahara de los Atunes. Podróżując wybrzeżem w stronę Kadyksu dojedziemy do rybackiego portu Barbate. Za nim ciągną się kolejne kilometry pięknych plaż w pobliżu wakacyjnych miejscowości Los Caños de Meca, Zahora, Conil de La Frontera.
Przylądek Cabo de Trafalgar to miejsce niedaleko którego rozegrała się jedna z najważniejszych bitew morskich w historii Europy. W 1805 roku w czasie wojen napoleońskich zjednoczona flota francusko-hiszpańska doznała druzgocącej porażki z brytyjską armadą dowodzoną przez admirała Nelsona. Obecnie na przylądku znajduje się latarnia morska Faro de Trafalgar stojąca w miejscu dawnej, wybudowanej jeszcze w czasach rzymskich.
Kierując się dalej wybrzeżem w stronę stolicy prowincji miniemy miasto San Fernando, które może zainteresować pasjonatów marynistyki. Znajduje się w nim kilka interesujących obiektów, w tym muzeum marynarki (Museo Naval) oraz panteon wybitnych marynarzy (El Panteón de Marinos Ilustres).
W zatoce Bahía de Cádiz przy ujściu rzeki Guadalete znajduje się miasto El Puerto de Santa María. Podróżujący samochodem po drogach w różnych częściach Hiszpanii z pewnością zwróciło uwagę na wkomponowane w krajobraz kraju wielkie sylwetki byka. To znaki firmowe holdingu Osborne mającego swoją siedzibę w El Puerto de Santa María. Produkuje on tam wyśmienitą andaluzyjską sherry. Wśród zabytkowych budowli miasta wyróżniają się XV-wieczny gotycki kościół Iglesia Mayor Prioral oraz almohadzki zamek Castillo de San Marcos z XII wieku.
Przemieszczając się wzdłuż wybrzeża w kierunku północnym dotrzemy do interesujących miasteczek takich jak Rota (z XIII-wiecznym zamkiem Castillo de Luna oraz reprezentującym gotyk izabeliński kościołem Iglesia de Nuestra Señora de la O) i Chipiona (słynie z najwyższej w Hiszpanii latarni morskiej - 69 m wysokości, na jej szczyt prowadzą 344 stopnie).
Ostatnim miastem wybrzeża atlantyckiego w Provincia de Cádiz jest Sanlúcar de Barrameda. Właśnie stamąd wypłynęły okręty Krzysztofa Kolumba podczas trzeciej wyprawy do Ameryki oraz rozpoczął się rejs Ferdynanda Magellana dookoła świata. Z Sanlúcar de Barrameda kursują statki wycieczkowe do znajdującego się na przeciwległym brzegu ujścia rzeki Guadalquivir parku narodowego Doñana. Miasto słynie z produkcji aromatycznego wina Manzanilla, warto jest zwiedzić jedną z miejscowych winiarni lub muzeum Museo Barbadillo de la Manzanila. Ponadto w jego starej części znajdują się zamki, pałace oraz kościoły.
Poza wybrzeżem Costa de la Luz prowincja Kadyks ma do zaoferowania turystom wiele innych atrakcji. Warto zwiedzić Jerez de la Frontera. To największe miasto prowincji, z wieloma zabytkowymi budowlami. Jednak atrakcyjność Jerez tkwi w czymś innym. To stolica regionu winiarskiego znanego z produkcji wzmacnianych win typu sherry. Można tam zwiedzić wiele słynnych winiarni takich jak González-Byass, Williams & Humbert czy Domecq.
Ważnym elementem kultury mieszkańców Jerez de la Frontera jest flamenco. Warto się skusić na jego wieczorny pokaz w jednym z miejscowych "tablaos". Jerez słynie z corocznej fiesty Feria del Caballo (Święto Konia). Przypada ona zwykle na przełom kwietnia i maja (ruchome święto). W pięknie udekorowanym na tę okazję mieście odbywają się przeróżne imprezy związane z lokalną kulturą (konna korrida, flamenco) oraz gastronomią (degustacje sherry i regionalnych potraw).
Przemieszczając się w głąb Prowincji Kadyks rozległe atlantyckie równiny ustępują miejsca coraz to wyższym pagórkom oraz wzniesieniom położonych na zachodnim skraju Kordyliery Betyckiej gór Sierra de Grazalema. To właśnie takie ukształtowanie terenu nadaje wyjątkowego charakteru kilkunastu białym miasteczkom leżącym na trasie krajoznawczej zwanej La Ruta de los Pueblos Blancos. Najważniejszym i najbardziej atrakcyjnym ze względu na zabytki jest Arcos de la Frontera. Uroku nadają mu wznoszące i opadające strome, wąskie uliczki. Wśród historycznych budowli wyróżniają się zamek Castillo Ducal oraz kościoły Basílica de Santa María de la Asunción i Iglesia de San Pedro Apóstol.
Ze względu na niebywałą malowniczość warto uwzględnić na trasie zwiedzania inne pueblos blancos takie jak chociażby Ubrique czy znany z wkomponowanych w skały domów Setenil de las Bodegas.
W parku krajobrazowym Parque Natural Sierra de Grazalema znajduje się rezerwat biosfery zasiedlony przez jedną z największych populacji sępa brodatego oraz licznych przedstawicieli ptactwa drapieżnego. Do innych ciekawych miejscowości prowincji nie leżących bezpośrednio na wybrzeżu, ze względu na szczególnie dużą wartość historyczną oraz zabytki zaliczane są Vejer de la Frontera oraz Medina Sidonia.