Teneryfa - zwiedzanie.jpg

Teneryfa - co warto zwiedzić. Atrakcje turystyczne.

Teneryfa to największa i zarazem najbardziej zróżnicowana pod wieloma względami wyspa w całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jej terytorium, otoczone skalistym wybrzeżem, przecinają góry i doliny ze wspaniałymi krajobrazami wulkanicznymi.

Południowa część Teneryfy charakteryzuje się cieplejszym i mniej wilgotnym klimatem, wieloma piaszczystymi plażami oraz wielkimi wakacyjnymi kurortami. Z kolei północna Teneryfa jest nieco chłodniejsza, deszcze zdarzają się tam nieco częściej. Jej głównym atutem jest wspaniała przyroda oraz bardziej kameralne miejscowości. Centrum wyspy to typowo górski, surowy krajobraz zdefiniowany przez najwyższe wzniesienie całej Hiszpanii - wulkan Teide (3.718 m n.p.m.).

Dzięki klimatycznej i krajobrazowej różnorodności, a dodatkowo wielu atrakcyjnym dla zwiedzających miejscom, Teneryfa oferuje wiele atrakcji pozwalających urozmaicić wakacyjny wypoczynek. Obfituje także we wspaniałe pod względem bogactwa przyrody zakątki, aż 42 obszary Teneryfy objęte są specjalną ochroną środowiska naturalnego.

W samym centrum wyspy znajduje się główna atrakcja turystyczna na Teneryfie - wulkan Teide i wraz z otaczającym go terytorium parku narodowego Parque Nacional de Las Cañadas del Teide.

Teneryfa - zwiedzanie, atrakcje turystyczne na Teneryfie

Dzięki kolejce linowej można wjechać na wysokość 3.550 m n.p.m. czyli prawie na sam szczyt najwyższego wzniesienia w całej Hiszpanii. Na terenie parku znajdują się liczne szlaki do pieszych wędrówek w trakcie których można podziwiać niemal księżycowy krajobraz wygasłego wulkanu, którego szczyt niemal przez cały rok pokryty jest warstwą śniegu. W ich trakcie zobaczyć można niektóre z 58 endemicznych, kanaryjskich roślin w tym czerwone kwiaty żmijowców (Echium wildpretii). Z parkiem narodowym kojarzy się charakterystyczna skała Roque Cinchado, ze względu na swój specyficzny kształt nazywana "kamiennym drzewem" lub "palcem bożym".

Teneryfę dzieli się ją na cztery regiony geograficzno-turystyczne:


Tenerife Sur (Teneryfa Południowa)

siam park teneryfa.jpg Południowa część Teneryfy jest najbardziej przyjazna osobom poszukującym beztroskiego wypoczynku w licznych kurortach, w otoczeniu bogatej infrastruktury wakacyjnej i licznych atrakcji: barów, restauracji, dyskotek, centrów handlowych i parków rozrywki. Nieodłącznym elementem życia wczasowiczów są dobrze zagospodarowane piaszczyste plaże, w tym najsłynniejsze: Playa de los Cristianos, Playa de las Américas (z piaskiem przywiezionym z Sahary), Playa El Médano i Playa de los Gigantes (długości ok. 2 km, idealna dla windsurferów i kitesurferów).

Wiele atrakcji gwarantują przeróżne parki rozrywki. Siam Park to największy tematyczny wodny park w całej Europie. Znajdują się tam zjeżdżalnie gwarantujące wysoki poziom adrenaliny o budzących respekt nazwach: Tower of Power, Volcano, Giant i dragon oraz zapewniająca relaks sztuczna plaża z piaskiem przywiezionym z Portugalii - Siam Beach. Idealnym miejscem do rodzinnej rozrywki jest Aqualand Costa Adeje, oprócz parku wodnego może pochwalić się wspaniałym delfinarium, gdzie wodne ssaki udowadniają w radosny sposób swoją inteligencję. Dla kochających zwierzęta (prawie 600 różnych, rzadkich gatunków m.in. krokodyle, lwy, tygrysy, orły, sępy) i tropikalną przyrodę wspaniałą atrakcją jest wizyta w Jungle Park. Na zagospodarowanych 75.000 metrach kwadratowych dżungli znajdziemy ponadto wodospady, jaskinie, jeziora i linowe mosty. Wspaniałą atrakcją będzie obserwacja waleni oraz delfinów w ich naturalnym środowisku. W tym celu należy wybrać się na wyprawę statkiem z jednego z trzech portów: Puerto Colón (Costa Adeje), Puerto de Los Cristianos (Arona) lub Puerto de Los Gigantes (Santiago del Teide). Mimo nastawionego na typowo wakacyjną turystykę charakteru wybrzeża wciąż można odnaleźć na nim kilka spokojnych wiosek i malowniczych krajobrazów. Miłośnicy pieszych wędrówek powinni zwiedzić teren rezerwatu przyrody Barranco del Infierno. Spacerując "piekielnym wąwozem" zobaczą między innymi wielki wodospad oraz bogactwo rzadko spotykanej flory i fauny.


Puerto de la Cruz - Valle de La Orotava 

la orotava.jpg Jest to strefa turystyczna znajdująca się w północnej części Teneryfy. W odróżnieniu od południa wyspy posiada bujniejszą przyrodę oraz miejsca o większym znaczeniu historycznym. Znajduje się tam kilka większych ośrodków wakacyjnych takich jak na przykład Puerto de la Cruz. Wspaniałą atrakcją dla wypoczywających wczasowiczów jest wizyta w pobliskim parku zoobotanicznym Loro Park. Zgromadzono tam ogromną ilość zagrożonych wyginięciem zwierząt z kilku kontynentów, w tym najbardziej odległych: Antarktydy czy Australii. Głównymi atrakcjami parku są pokazy tresury papug, występy delfinów, lwów morskich, orek oraz śpiew egzotycznych ptaków w koronach drzew.

Miejscowością z kilkoma ciekawymi zabytkami jest miasto La Orotava znajdujące się na skraju malowniczej doliny Valle de La Orotava (z miradoru Humboldta roztacza się piękna panorama na ocean i ośnieżone szczyty wulkanu Teide). Wśród zabytkowych budowli wyróżnia się tamtejszy kościół Iglesia de la Concepción z charakterystyczną kopułą. Miasto posiada piękną, w znacznej mierze XVII-wieczną zabudowę (np. dom Casa de los Balcones z fasadą zdobioną drewnianymi balkonami udekorowanymi kwiatami) oraz wspaniałe ogrody. W okolicach Bożego Ciała odbywa się tam kilka ciekawych świąt. Jednym z nich są Fiestas del Corpus y San Isidro Labrador. na ulicach miasta powstają kompozycje olbrzymich dywanów zrobionych z kwiatów, odbywają się pokazy tradycyjnych tańców oraz procesje.


 

Isla Baja 

teneryfa dracena.jpg To położona na północnym zachodzie Teneryfy strefa wyróżnia się największym bogactwem przyrodniczo-krajobrazowym. Główną atrakcją regionu jest malowniczy Wąwóz Masca oraz rezerwat Parque Rural de Teno. Chronione przed nadmierną ingerencją człowieka urbanizacyjnymi głębokie jary, strome urwiska, obszary leśne oraz ciche zatoczki nad oceanem są ekologiczną enklawą wyspy. W gęstwinie tropikalnych lasów ukryte są budowle prezentujące tradycyjną architekturę wiejską tego regionu. Nazywane są po hiszpańsku Caserío de Masca. W jednym z rustykalnych, górskich domków znajduje się badzo ciekawe muzeum oraz centrum miejscowego rękodzielnictwa.

Symbolem wyspy jest osiemnastometrowej wysokości drzewo smocze (dracena smocza) nazywane Drago Milenario. Liczy sobie podobno około 800 lat i posiada niesamowitą budowę i kształt. Jego koronę wieńczy 300 oplatających się ze sobą gałęzi. Wokół miejscowości Icod de los Vinos, w której znajduje się ten pomnik przyrody położonych jest wiele winnic.

Jednym z najczęściej fotografowanych na Teneryfie krajobrazów są wielkie skaliste klify Acantilados de Los Gigantes opadające pionowo do oceanu znajdujące się w pobliżu miejscowości Los Gigantes. Mają gdzieniegdzie ponad 600 m wysokości, miłośników nurkowania fascynuje podziwianie ich pod powierzchnią wody gdzie sięgają nawet do 30 metrów głębokości. Warto wybrać się na 3-godzinny rejs statkiem (około 28 euro) by podziwiać klify nazywane przez dawnych mieszkańców wyspy "murem piekła".

Ciekawym miejscem jest z pewnością Garachico. To miejscowość która cudem przetrwała erupcję wulkanu Trevejo trzy wieki temu. Najbardziej ucierpiał jej port, co było bardzo dotkliwym ciosem dla jej mieszkańców żyjących dotąd z bogactw które zapewniały im wody oceanu. Oprócz spektakularnego położenia na ukształtowanym przez lawę nabrzeżu (z naturalnymi basenami otoczonymi skałami) posiada ciekawą architekturę wkomponowaną w zieleń tropikalnej roślinności.

Santa Cruz - La Laguna 

Teneryfa - zwiedzanie - Candelaria.jpg Na północno-wschodnim krańcu Teneryfy znajduje się wychodzący głęboko w ocean cypel z jej dwoma najważniejszymi aglomeracjami. Stolica, Santa Cruz de Tenerife to nowoczesna metropolia. Był to dawniej strategiczny punkt na szlakach handlowych pomiędzy Europą, Afryką oraz Ameryką co sprawiało, że o kontrolę nad nim toczonych było wiele bitew morskich. W jednej z takich potyczek ramię stracił najsłynniejszy brytyjski admirał - Horatio Nelson. O burzliwej historii miasta przypominają fortyfikacja Castillo de San Juan oraz ruiny Torre de San Andrés i Castillo de San Cristóbal. Santa Cruz de Tenerife posiada interesujące miejskie place oraz parki, w tym szczególnie ładny Parque García Sanabria z urokliwymi alejkami otoczonymi tropikalną roślinnością, fontannami oraz słynnym zegarem kwiatowym. Uwagę przyciąga futurystyczna architektura leżącego niedaleko portu audytorium. Zarówno turyści jak i mieszkańcy miasta odwiedzają często plażę Playa de Las Teresitas w dzielnicy San Andrés. Santa Cruz de Tenerife słynie z odbywającego się tutaj barwnego karnawału, najsłynniejszego po tym z brazylijskiego Rio de Janeiro.

Starówka San Cristóbal de La Laguna (miasta leżącego w obrębie wielkiej aglomeracji Santa Cruz) jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystko za sprawą charakterystycznej zabudowy renesansowej, która nadała w późniejszym okresie wygląd miastom Ameryki Łacińskiej (na przykład kubańskiej Hawanie lub peruwiańskiej Limie). Kolorowe fasady jednokondygnacyjnych budynków, prostokątny układ szerokich uliczek, kościoły oraz wieże z dzwonnicami pozwalają doskonale poczuć kolonialnego ducha. San Cristóbal de La Laguna znane jest także z najstarszego na Wyspach Kanaryjskich uniwersytetu powstałego w 1701 roku.

W pobliskim, leżącym nad samym Oceanem miasteczku Candelaria znajduje się bazylika z figurką matki boskiej Virgen de Candelaria, patronki całego archipelagu. Według starej legendy postać Madonny miała objawić się dwójce pasterzy z rdzennego plemienia Guanczów. Dotarłszy do potoku spostrzegli że ich bydło nie chce iść dalej, jak gdyby coś im nie pozwalało kroczyć do przodu. Jeden z pasterzy przekroczywszy strumyk spostrzegł, że u góry znajduje się postać dziewicy z drewna z dzieciątkiem na ręku. Poza świątynią na brzegu oceanu znajduje się 12 posągów z brązu przedstawiających postaci legendarnych wodzów z plemienia Guanczów.

Teneryfa - pogoda roczna

Pogoda

Sprawdź jakiej pogody możesz spodziewać się na Teneryfie przez cały rok i wybierz odpowiedni miesiąc lub porę roku na swoje wakacje…

Teneryfa to miejsce, do którego warto jest wyjechać na wakacje wspólnie z dzieckiem

Teneryfa z dziećmi

Wakacje na Teneryfie to doskonała propozycja dla osób, które planują spędzić swój urlop w pięknym miejscu wspólnie z dziećmi...

Szczyt wulkanu Teide na Teneryfie (Hiszpania)

Teide

Poznaj Teide - wspaniały wulkan na Teneryfie i równocześnie najwyższy szczyt górski w Hiszpanii położony na terenie Parku Narodowego - Parque Nacional del Teide...

Wąwóz Masca na wyspie Teneryfa

Wąwóz Masca

Wąwóz oraz wioska Masca są jednymi z największych atrakcji turystycznych na Teneryfie. Znajdują się w obrębie obszaru etnograficznego Parque Rural de Teno...

Loro Park - pingwiny w ogrodzie zoologicznym na Teneryfie

Loro Park

Co robią pingwiny i jaguary na Teneryfie? Poznaj jedną z głównych rodzinnych atrakcji na Wyspach Kanaryjskich, wyjątkowe ZOO o nazwie Loro Park...

Widok na miasto La Orotava na Teneryfie

La Orotava

Poznaj dyskretny urok kolonialnej Teneryfy - piękne, kolorowe fasady domów i pałaców należących niegdyś do spadkobierców fortun przywiezionych z Nowego Świata...

Najstarsze drzewo smocze czyli tysiącletnia dracena z Icod de los Vinos na Teneryfie

Drzewa smocze

Draceny to endemiczne drzewa nazywane smoczymi, które w naturalnych warunkach rosną na Teneryfie. Poznaj najstarsze z nich znajdujące się w miejscowości Icod de los Vinos…

Winorośl na Lanzarote (Wyspy Kanaryjskie) wykorzystywana jest do produkcji ciekawych i bardzo dobrych win

Wina z Wysp Kanaryjskich

Wyspy Kanaryjskie znane są z wytwarzania dosyć osobliwych lecz uznawanych za bardzo dobre wina. Poznaj winiarstwo na Teneryfie, Gran Canaria, Lanzarote i nie tylko…

Wielkie klify los Gigantes na Teneryfie

Los Gigantes

Rejs statkiem przy potężnych klifach Los Gigantes to jedna z największych atrakcji dla osób wypoczywających na zachodnim wybrzeżu Teneryfy...

Królowa karnawału na Teneryfie, w Santa Cruz de Tenerife

Karnawał na Teneryfie

Dowiedz się jak jest świętowany karnawał w Santa Cruz de Tenerife, jeden z najsłynniejszych karnawałów na świecie zaraz po tym brazylijskim w Rio de Janeiro…

Candelaria

Candelaria, najważniejszy ośrodek kultu maryjnego na Wyspach Kanaryjskich, urzeka malowniczością oraz aurą tajemniczości ukrytą w legendzie związanej z historią tego miejsca...