Teneryfa - Wąwóz Masca i Park Krajobrazowy Teno

Teneryfa. Wąwóz Masca i Park Krajobrazowy Teno.

     Położona w otoczeniu tętniących zielenią wąwozów i stromych zboczy górskich wioska Masca jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Teneryfie. Znajduje się na północno-zachodnim skraju wyspy na wysokości ok. 600 m n.p.m. Sama wioska leży w obrębie krajobrazowo-etnograficznego obszaru Parque Rural de Teno biorącego swoją nazwę od masywu górskiego Teno kończącego się potężnymi klifami opadającymi prosto do oceanu. Tereny te swoją wyjątkowość zawdzięczają niebywałemu nagromadzeniu atrakcji zarówno krajobrazowych, kulturowych  jak i przyrodniczych.

Masca to wioska, która liczy niespełna stu mieszkańców żyjących oczywiście z usług turystycznych. Ich głównym źródłem utrzymania jest gastronomia, warto więc spróbować lokalnych specjałów w jednej z tamtejszych restauracji, kupić wyśmienitą regionalną żywność (owoce, sery, miód) lub ceramikę. Na miejscu można z bliska zobaczyć jak wyglądają tradycyjne, kanaryjskie chaty wiszące nad przepastnymi zboczami wzniesienia.

Wąwóz Masca i krajobrazowo-etnograficzny park Teno - Teneryfa Aby dotrzeć do wioski Masca trzeba pokonać kręte, górskie drogi prowadzące przez strome wzgórza i głębokie doliny zagubione wśród zieleni egzotycznej fauny (najlepszy dojazd z Puerto de la Cruz, kursują stamtąd również autobusy publicznej komunikacji). Zwiedzanie nie zajmie nam zbyt wiele czasu aczkolwiek na pewno pozostanie na długo w pamięci. Zdecydowanie warto wyposażyć się w dobry aparat fotograficzny gdyż nie ma na całej Teneryfie równie pięknych krajobrazów do utrwalenia na zdjęciu.  

Jeśli dysponujemy większą ilością czasu powinniśmy się zdecydować na spacer do małej zatoki Bahía de Masca (ponoć będącej dawniej kryjówką piratów). Wędrówka oznaczonym szlakiem w jedną stronę trwa około 3 godzin - tylko dla osób o odpowiedniej kondycji i we właściwym, najlepiej trekkingowym obuwiu. Po drodze będziemy delektować się pięknem dzikiej przyrody oraz zapierającymi dech w piersiach pejzażami wyspy. Powrót do wioski wiedzie oczywiście pod górę więc dla niektórych dobrą alternatywą będzie transport statkiem z zatoki do miejscowości Los Gigantes. 

Przy okazji zwiedzania Parku Krajobrazowego Teno (jeśli dysponujemy samochodem) warto dotrzeć na jego północny kraniec. Dojedziemy wtedy do latarni morskiej na cyplu Punta de Teno w pobliżu miasteczka Buenavista del Norte. Obiekt, który powstał w 1897 roku znajduje się w wyjątkowo malowniczym zakątku. Oprócz widoku bezkresu oceanu zobaczyć można wielkie klify Los Gigantes, góry masywu Teno oraz schłodzić się w wodzie na niewielkiej plaży. Oczywiście dojazd do Punta de Teno wymaga pokonania samochodem wielu serpentyn. Droga oprócz odpowiedniej dawki adrenaliny dostarcza wspaniałych widoków w postaci górskich krajobrazów i drążonych w naturalnych skałach tunelów.