Teneryfa - pogoda roczna

Jedną z najważniejszych rzeczy dla osób chcących wypocząć na Wyspach Kanaryjskich jest to, który miesiąc wybrać na upragnione wakacje. Teneryfa, tak samo jak inne z wysp archipelagu, jest w stanie zagwarantować ładną pogodę przez większą część roku.

Pogoda roczna na Teneryfie - barometr pogodowy dla podróżujących Znacząca odległość Teneryfy od afrykańskiego kontynentu, pomimo tej samej szerokości geograficznej, pozwala przyjezdnym uniknąć nadmiernych upałów. Zamiast nich można doświadczyć kojącego, wilgotnego powietrza, mimo iż nasłonecznienie jest tam bardzo duże szczególnie w okresie kalendarzowego lata.

Roczna ilość opadów na Teneryfie to niewiele ponad 200 mm, co sprawia że lecąc tam w dowolnym miesiącu nie warto obciążać bagażu parasolem. Należy zapomnieć także o ciepłym ubraniu. Lekki polar może się przydać jedynie wówczas, gdy planujemy wycieczkę na wulkan Teide w okresie zimowym.

Typowa pogoda na Teneryfie w ciągu całego roku

W miesiącach zimowych (styczeń, luty) średnia dobowa temperatura na Teneryfie wynosi 18°C. Opady są sporadyczne i przelotne, pada przez 4 dni w każdym z tych miesięcy. Dni są zwykle słoneczne. Temperatura nad ranem nigdy nie spada poniżej 10°C. W styczniu i w lutym, ciągu dnia możemy doświadczyć jeśli nie letniej, to na pewno wiosennej pogody. Temperatura może wzrosnąć nawet w okolice 30°C. 

O ile marzec na Teneryfie wciąż bywa umiarkowanie pogodny, o tyle kwiecień gwarantuje tam dużo słońca i przyjemne temperatury zarówno w ciągu dnia jak i po zmroku. W maju na wyspie deszcz należy uważać za anomalię pogodową.

Czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień na Teneryfie to miesiące z prawdziwie letnią pogodą. Jednak upalne dni z temperaturą dochodzącą do 39°C są rzadkością. Zwykle temperatura po południu wynosi niewiele ponad 30°C. Bezchmurne niebo sprawia, że promienie słoneczne bywają zdradliwe (pamiętajmy o kremach z wysokim filtrem UVA).

Październik jest jesiennym miesiącem na Teneryfie, który może przynieść pierwsze bardziej pochmurne, nawet deszczowe dni. Nie należy się jednak ich spodziewać w trakcie wakacyjnego pobytu, gdyż zwykle jest ich około 3 w ciągu 31 dób. Trochę mniej słońca na Teneryfie jest w listopadzie. Popadać może nieco mocniej, przez 5 dni w całym miesiącu.

Najmniej korzystnym miesiącem na Teneryfie pod względem ilości ładnej pogody jest grudzień. Istnieje spore jak na klimat Wysp Kanaryjskich prawdopodobieństwo deszczu. W grudniu ilość dni z deszczem to średnio 5,4.  Opady bywają dosyć obfite, dni mogą być pochmurne z temperaturą maksymalną poniżej 25°C.  

Północ czy południe? W której części Teneryfy jest lepsza pogoda?

Warto mieć na uwadze, że pogoda na Teneryfie może nieznacznie się różnić w zależności od tego, w której części wyspy rezydujemy podczas wakacji. Na północy, m.in. w stolicy - Santa Cruz de Tenerife i na wybrzeżu Valle de la Orotava, jest nieco mniej godzin z bezchmurnym niebem, odrobinę większe prawdopodobieństwo opadów oraz większa wilgotność względna niż na południu.

Ci, którym najbardziej zależy na dobrej pogodzie i bardziej intensywnym słońcu poza letnim sezonem powinni kierować się na południowe wybrzeże Teneryfy.

Największy kontrast w pogodzie występuje pomiędzy wybrzeżem wyspy i wybitnie górskimi terenami jej interioru. Na wysokości 3.000 m n.p.m., ponad którą znajduje się szyt wulkanu Teide, długo utrzymuje się powłoka śnieżna. Nieco poniżej tej strefy pogoda bywa mało przewidywalna.