Protos Reserva 2011

Protos Reserva 2011 - wino hiszpańskie (DO Ribera del Duero) Jedno z najpopularniejszych win typu reserva z apelacji DO Ribera del Duero. Przystępność cenowa i jakość rocznika 2011 prosto ze sławnej bodegi z Peñafiel tłumaczą wszystko. Wino wytwarzane na bazie gron tempranillo z ponad 50-letnich winorośli, dojrzewające przez 1,5 roku w beczkach z dębu francuskiego (2/3) i amerykańskiego (1/3). Kolejne 18 miesięcy przed opuszczeniem winiarni leżakowało w butelkach. 

Protos Reserva to nowoczesna Ribera, zbudowana niczym porządny kalifornijski Cab. Nos dojrzały, owocowo-beczkowy, bardzo elegancki. Atakuje podniebienie z mocą i pełnią owocowo-tostowego bukietu. Wszystko to trzyma w ryzach dobra kwasowość. Garbniki są wyraźne ale nieagresywne.

Smaczne i eleganckie wino, które aż prosi się o solidny kawałek pieczonego lub duszonego w gęstym sosie mięsa, deski plasterków dojrzałej szynki lub twardych serów. Otwiera się powoli, wskazana jest około 30-minutowa dekantacja.

Protos Reserva 2011

Kolor:  Nieprzejrzysta wiśniowa barwa z purpurowymi refleksami.

Nos:  Dojrzałe, lekko konfiturowe aromaty czarnych owoców (śliwka, jeżyna) ładnie przeplatają się z obfitością bardzo czytelnych nut gorzkiej czekolady, przypraw oraz skóry.

Usta:  Pełne charakteru, mięsiste i krągłe. W smaku owocowe, podbite nutami napotkanymi wcześniej w aromacie. Bardzo dobra kwasowość utrzymuje w nim energię do samego końca. Wyraźne, dojrzałe taniny nie męczą.

Cena wina w Polsce (Kondrat Wina Wybrane) - 123 zł

Degustacja wina:  03/2017